قیمت دلار | قیمت دلار امروز در بازار

قیمت دلار امروز صعودی شد | قیمت دلار امروز به چند رسید؟

روز گذشته قیمت دلار با افزایش ۱۰۰ تومانی از الگوی زیگزاگی روزهای گذشته تبعیت کرد و در کانال ۴۹ هزار تومانی ماند. معامله‌گران، اخبار سیاسی و رویدادهای داخلی را بر بازار ارز بی‌اثر و آن را خواست سیاست‌گذار می‌دانند.

قیمت دلار امروز صعودی شد | قیمت دلار امروز به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت دلار

روز گذشته قیمت دلار افزایش ۱۰۰ تومانی داشت و با رقم ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. به نظر می‌رسد دامنه نوسان این اسکناس در حال کوچک‌ شدن است و  معامله‌گران این موضوع را خواست سیاست‌گذار می‌دانند. دیروز البته دلار در بازار کم بود و تقاضا زیاد، اما این موضوع نیز نتوانست محدوده مقاومتی ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومانی اسکناس آمریکایی را بشکند.

در روزهای گذشته اخبار مربوط به بگیر و ببندهای انتظامی در بازار ارز در محدوده‌های میدان هفت تیر و گفت‌وگوی تلفنی آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در خصوص برجام و اخباری از این دست نتوانست تاثیر کاهشی بر قیمت دلار داشته باشد. از همین رو فعالان بازار ارز معتقدند روند باثبات قیمت دلار، سیاستی است که بانک مرکزی در پیش گرفته است؛ زیرا کاهش قیمت دلار افزایش تقاضا را در پی خواهد داشت.

کارشناسان اقتصادی نیز همواره بر روند افزایشی قیمت دلار در نیمه دوم سال‌جاری تاکید می‌کنند؛ آنها معتقدند ماه‌هاست که اقتصاد کشور بر اساس دلار بالای ۵۰ هزار تومان مبادله می‌شود اما این اسکناس همچنان در منطقه ۴۹ هزار تومانی تثبیت شده است. آنها می‌گویند پایین آمدن بیش از حد قیمت دلار نیز می‌تواند اثرات بدی بر کلیت اقتصادداشته باشد.

دیروز قیمت دلار در بازارهای همسایه با تبعیت از تهران کاهش محدودی داشت. دلار هرات با قیمت ۴۸ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد و افزایش ۵۰ تومانی داشت. قیمت دلار سلیمانیه رشد ۱۱۰ تومانی داشت و با رقم ۴۸ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز گذشته هفتم شهریور در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با کاهش دو تومانی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۸۸ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز یک تومان کاهش با قیمت ۳۷ هزار و ۵۳۵ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز گذشته اسکناس یورو با افزایش ۲۵۰ تومانی با رقم ۵۳ هزار و ۲۲۸ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی افزایش ۴۲ تومانی داشت و با قیمت ۴۴ هزار و ۶۲۸ تومان رسید. یوروی حواله نیز با افزایش ۳۸ تومانی با رقم ۴۰ هزار و ۵۷۰ تومانی عرضه شد.

روز گذشته درهم امارات ۴۰ تومان گران شد و با رقم ۱۳ هزار و ۵۷۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۲۰ تومان مبادله شد و یک تومان ارزان‌تر شد.  اسکناس درهم نیز با همین مقدار کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۲ تومان عرضه شد.

پیش بینی قیمت دلار فردا ۸ شهریور ۱۴۰۲

در بازار آزاد امروز سه شنبه ۷ شهریور ۱۴۰۲ قیمت دلار نسبت به روز گذشته کاهش یافت و به ۴۹ هزار تومان رسید.

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار با کاهش نسبت به روز کاری قبل ۴۱ هزار و ۲۸۸ تومان و قیمت حواله دلار ۳۷ هزار و ۵۳۵ تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو با افزایش نسبت به روز کاری قبل معادل ۴۴ هزار و ۶۲۸ تومان، و نرخ حواله یورو ۴۰ هزار و ۵۷۰ تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا ، نرخ اسکناس درهم نیز ۱۱ هزار و ۲۴۲ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۲۰ تومان اعلام شده است.

پیش بینی قیمت دلار فردا

جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بازار ارز در بلاتکلیفی قرار دارد ، گفت: «مسائل کلان اقتصادی، رشد نقدینگی و موضوع تورم از یک سو و مدیریت بازار با اخبار مثبتی که همواره مخابره می‌شود از سوی دیگر بلاتکلیفی به وجود آورده است. این شرایط تمام فعالان اقتصادی را مردد کرده که دلار به کدام سمت حرکت می‌کند.»

وی توضیح داد: «در هفته‌های گذشته با رویداد‌های سیاسی و اخبار مساعد شاهد رفتار نزولی دلار بودیم. هر چند این افت قیمت روند کاهشی نبود و می‌توان از آن به‌عنوان اصلاح قیمت یاد کرد. به نظر می‌رسد تا اقدام عملی در اقتصاد رخ ندهد و موضوع مذاکرات برجام به قطعیت نرسد، شاهد اصلاح و حتی ریزش قیمت نخواهیم بود.»

مطالعه بیشتر:قیمت دلار امروز ۶ شهریور ۱۴۰۲/ ۲ پیش بینی از آینده قیمت دلار

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: «ماه‌هاست که اقتصاد کشور بر اساس دلار بالای ۵۰ هزار تومان مبادله می‌شود و این تثبیت قیمت و از طرفی پایین آمدن بیش از حد قیمت دلار نیز می‌تواند اثرات بدی را روی کلیت اقتصاد داشته باشد.»

وی درباره اثرات بد کاهش قیمت دلار روی کلیت تولید و اشتغال گفت: «با کاهش قیمت دلار خطر خروج سرمایه از کشور وجود دارد علاوه بر آن بسیاری از شرکت‌ها و کارخانجات مواد اولیه‌شان را از بازار آزاد با دلار بالای ۵۰ هزار تومان خریداری کرده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود در کلیت اقتصاد شاهد زیان قابل توجهی باشیم.»

وی در ادامه افزود: «انتظار می‌رود با وجود اخبار تاثیرگذار و رویداد‌های سیاسی، قیمت دلار در محدوده‌های فعلی بماند. این اخبار می‌تواند تحقق یا عدم تحقق برجام باشد. دلار می‌تواند نوسان کوتاه‌مدتی در همین محدوده‌ها داشته باشد.»

فلاحیان درباره روند قیمت دلار در طولانی‌مدت گفت: «در ماه‌های آینده با افزایش نقدینگی و تورم روند دلار رو به بالا خواهد بود. اگر برجامی رخ ندهد و تمام مذاکرات گفتار درمانی باشد، شاهد رشد تند و شارپی در بازار ارز خواهیم بود.»

دیدگاه خود را ارسال کنید