قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز در بازار

چرا قیمت مرغ و برنج و روغن سر به فلک کشید؟ | قیمت مرغ امروز چند شد؟

در این خبر به توضیحاتی درباره اینکه قیمت مرغ در روزهای آینده سر به فلک می کشد یا ریزش قیمت می کند، پرداخته شده است.

چرا قیمت مرغ و برنج و روغن سر به فلک کشید؟ | قیمت مرغ امروز چند شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت مرغ

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: با توجه به افزایش جوجه ریزی و ازدیاد عرضه، پیش بینی می‌شود که مرغ به کمتر از نرخ مصوب در بازار برسد.

مهدی یوسف خانی افزود: قیمت کنونی هرکیلو مرغ زنده ۵۲ هزارتومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۷۸ هزارتومان است.

به گفته او، با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا و اشباع بازار پیش بینی می شود که مرغ به کمتر از نرخ مصوب در روزهای آتی برسد.

به گفته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، قیمت هر کیلو ران مرغ برابر قیمت مرغ ۷۸ هزارتومان، سینه بی استخوان ۱۵۰ هزارتومان و فیله مرغ ۱۹۰ هزارتومان است.

یوسف خانی بیان کرد: با توجه به افزایش عرضه، احتمال کاهش قیمت مرغ به کمتر از قیمت مصوب وجود دارد.

به‌خاطر همین مرغی که تا یک ماه قبل در سطح کشور به‌شکل متوسط کیلویی ۸۰ هزار تومان فروخته می‌شد، الان کیلویی ۷۵ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد و مسئولان صنفی در بازار برنج مدعی ریزش ۵۰ درصدی قیمت‌ها هستند. تقریبا همین سناریو تخم‌مرغ را وادار به تسلیم کرده و بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد در یک‌سری از استان‌ها تخم‌مرغ را زیر نرخ مصوب به مردم می‌فروشند. در بحث روغن ماجرا تاحدودی متفاوت است و وابسته بودن صنعت روغن کشور به واردات و کاهش قیمت جهانی روغن، تولید‌کننده و مسئولان صنفی را به فکر کاهش قیمت روغن انداخته است.

کاهش قیمت روغن

قیمت روغن آفتابگردان غنچه‌پلاس که در بطری‌های ۱.۵ لیتری فروخته می‌شود، به ۷۵ هزار و ۱۱۰ تومان رسیده است. نسبت به روز‌هایی که هنوز بحث کاهش قیمت روغن مطرح نشده بود، همین بطری ۱.۵ لیتری که ۹۶ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشت، ۲۲ درصد ارزان شده است. یا مثلا حلب پنج کیلویی روغن نیمه‌جامد زیروترانس برند طبیعت به‌جای ۳۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان، ۲۹۵ هزار و ۹۷۰ تومان فروخته می‌شود؛ یعنی ۱۹ درصد کمتر. روغن سرخ‌کردنی رعنا را تا یک هفته قبل در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروختند و این یکی الان ۱۸ درصد ارزان شده و قیمتش به ۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

قیمت روغن در کشور ما بیشتر از چیزی که فکرش را کنیم، وابسته به قیمت‌های جهانی است و برای اینکه به راز دست‌ودلباز شدن تولید‌کننده‌ها و اعمال تخفیف‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهتر پی ببریم، لازم است مهمترین بخش‌های گفت‌وگوی روز سه‌شنبه دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران با یکی از شبکه‌های رادیویی را مرور کنیم. لب کلام امیر هوشنگ بیرشک این است که اساسا گوش و چشم صنعت روغن خوراکی در کشور ما به واردات است و با بالاوپایین شدن قیمت‌های جهانی، قیمت روغن‌های خوراکی داخلی هم عوض می‌شود. دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران می‌گوید: بعد از ماجرای جنگ روسیه و اوکراین تاحدودی با ثبات قیمت‌ها روبرو بودیم، اما الان نوبت به کاهش قیمت‌ها رسیده است. به‌همین خاطر به پیشنهاد انجمن روغن نباتی جلساتی برگزار کردیم و نهایتا تصمیم به کاهش قیمت روغن در داخل کشور گرفته شد.

کاهش قیمت برنج

قیمت برنج ایرانی به‌خاطر اختلاف عرضه و تقاضایی که در بازار شکل گرفته، پایین آمده است. این اصل ماجرایی است که رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی به‌عنوان یک مقام مسئول دررابطه با کاهش قیمت برنج مطرح کرده و ادعا می‌کند، درحال حاضر به‌خاطر افزایش عرضه نسبت به تقاضا، قیمت برنج ایرانی نصف شده است.

رضا کنگری با مقایسه قیمت برنج ایرانی در اسفند پارسال نسبت به الان گفته: قیمت هرکیلوگرم برنج ایرانی در اسفند سال گذشته به ۱۳۵ هزارتومان رسیده بود، اما الان در عمده‌فروشی‌ها قیمت برنج ایرانی از کیلویی ۳۵ هزار تومان شروع می‌شود و قیمت نوع باکیفیت برنج ایرانی ۹۵ هزار تومان است. اجازه بدهید خیلی سریع و مختصر سراغ بازار برویم.

کیسه یک کیلویی برنج طارم با قیمت ۱۲۹ هزار و ۹۹۰ تومان به‌عنوان قیمت مصرف‌کننده وارد بازار شده، اما اگر گذرتان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا فروشگاه‌های اینترنتی معروف خورده باشد، متوجه می‌شوید که با خط زدن قیمت قبلی آن را ۱۰۵ هزار و ۹۰۰ تومان می‌فروشند. تقریبا ۲۰ درصد کمتر است. برنج هاشمی ممتاز طبیعت که تا یکی، دو هفته پیش در کیسه پنج کیلویی ۴۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت، حدود ۱۰ درصد ارزان شده و یک‌سری از خرده‌فروش‌ها حاضرند آن را ۱۰ درصد ارزان‌تر (۴۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان) بفروشند. یا مثلا برنج شیرودی برند آقامیر که تا هفته قبل ۸۰۰ هزار تومان (کیلویی ۸۰ هزار تومان) ارزش داشت، فعلا ۶۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان به‌فروش می‌رسد.

صحبت‌های مدیرتعاون روستایی گیلان به‌زبان ساده از دلایل کاهش قیمت برنج و گپی که بین عرضه و تقاضا در این بازار به‌وجود آمده، پرده‌برداری می‌کند. کیوان حسین‌پور در قالب گفت‌وگویی که با یکی از رسانه‌ها داشته، گفته: از ۱۱۰ هزار تن برنج ذخیره‌شده پارسال، ۷۵ هزار تن خریداری شده، اما حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تن باقی مانده است که نیازمند کمک بانک‌ها جهت خرید حجم باقی مانده هستیم.

وقایع غیرمنتظره بازار خوراکی‌هارئیس اتحادیه بنکداران برای تعیین‌تکلیف ۳۰ هزار تن برنجی که از پارسال در انبار مانده، دست‌به‌دامن بانک‌ها شده و از آن‌ها انتظار مساعدت دارد

کاهش قیمت تخم‌مرغ

قیمت تخم‌مرغ به زیر نرخ مصوب رسیده است. خبری که به‌نقل از رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران در اغلب رسانه‌ها منعکس شده و راستش را بخواهید، دلیل آن بی‌شباهت به ماجرای برنج نیست. آنطور که رئیس اتحادیه می‌گوید فعلا عرضه و تقاضا در بازار تخم‌مرغ همخوانی ندارد و باتوجه به تولید اضافه‌ای که داشتیم، قیمت تخم‌مرغ نسبت به هفته قبل کیلویی دو هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. البته ناصر نبی‌پور به‌عنوان یک مقام مسئول در جبهه اتحادیه مرغ‌های تخم‌گذار، تقریبا همه‌چیز را از دید خودشان بررسی کرده و با اشاره به ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ، سبقت عرضه از تقاضا در این بازار را به این ماجرا ارتباط داده است.

اگر یادتان باشد اردیبهشت امسال نرخ مصوب شانه ۳۰ تایی تخم‌مرغ با وزن هزار و ۸۰۰ گرم، حدود ۱۰۰ هزار تومان تعیین شد و قرار بود هر کیلو تخم‌مرغ ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته شود. الان که دقیقا به نیمه شهریور رسیدیم، در شهری مثل تهران امکان خرید هر کیلو تخم‌مرغ با قیمت ۴۶ هزار تومان وجود دارد. بررسی‌های فرارو مشخص می‌کند مثلا در استانی مثل خراسان رضوی قیمت تخم‌مرغ تا کیلویی ۴۵ هزار تومان هم پایین آمده و این عدد در استان‌هایی مثل مرکزی، قم، قزوین و اصفهان به کیلویی ۴۶ هزار تومان رسیده است. از یک طرف دیگر به‌شکل سنتی همزمان با فصل گرما شاهد کاهش تقاضا برای تخم‌مرغ هستیم و یک‌سری از کارشناسان همین موضوع را به عقب‌نشینی‌های این روز‌های قیمت تخم‌مرغ ربط می‌دهند.

دیدگاه خود را ارسال کنید