زمان واریز یارانه تشویقی آبان ماه اعلام شد!! | یارانه ویژه این دهک ها تا 900 هزار تومن رسید!

زمان واریز یارانه تشویقی آبان ماه اعلام شد!! | یارانه ویژه این دهک ها تا 900 هزار تومن رسید!
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

وزیر اقتصاد گفت: تا آبان ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی آبان ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. با اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و مشمول شدن دهک اول تا هفتم کم‌درآمد، ۸۰ درصد مردم ایران مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی شدند و به زودی با پیوستن دو دهک هشتم و نهم زنجیره طرح کامل‌تر شده و خانوارها علاوه بر امکان خرید ۱۱ قلم کالای اساسی به نرخ سال قبل، از یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی بهره‌مند خواهند شد. دولت سعی کرد تا از طریق یارانه ها سبد غذایی مورد نیاز مردم را در حد قابل قبولی تامین کند. بر این اساس طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا کرد. این طرح برای همه یارانه‌بگیران اعتبار کالابرگ الکترونیکی یک ماه زودتر از یارانه نقدی شارژ می‌شود که افراد می‌توانند با کارت بانکی سرپرست خانوار ۱۱ قلم کالای مورد نظر شامل مرغ، تخم‌مرغ، گوشت منجمد، قند و شکر، روغن، ماست، شیر، پنیر، ماکارونی و حبوبات را خریداری کنند.

یارانه نقدی

همین چند وقت پیش بود که سیدصولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پیوستن دهک‌های هشتم و نهم به طرح کالابرگ الکترونیکی خبر داد و گفت: در حال حاضر دهک‌های ششم و هفتم را به طرح اضافه کردیم و به تدریج باقی دهک‌ها را هم اضافه می‌کنیم.

وی همچنین احتمال جابه‌جایی دهک‌ها را تایید کرد و گفت: امکان دارد بعضی دهک‌ها که دهک‌های بالاتر هستند به دهک‌های پایین‌تر بروند و بعضی دیگر که دهک‌های پایین‌تر هستند به دهک‌هایی بالاتر ارتقاء یابند.

گام نخست مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی از ۱۳ خردادماه امسال برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی به اجرا درآمد و سپس به شکل تدریجی به سایر دهک‌های اول تا سوم تعمیم داده شد.

به موجب طرح‌ کالابرگ الکترونیکی امکان خرید ۱۱ قلم کالای اساسی ازقبیل گوشت منجمد،روغن مایع،برنج ایرانی، پینر، شیر و ماست کم چرب،حبوبات، مرغ، تخم‌مرغ،ماکارونی و قند و شکر فراهم شده و مشمولان این طرح در صورت اختصاص ۵۰ درصد اعتبار یارانه خود به خرید ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده از شارژ ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی بهره‌مند خواهند شد.

از دوم شهریور ماه امسال اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به پنج دهک تسری یافت و دو دهک ۴ و ۵ نیز مشمول اجرای این طرح شدند تا اینکه مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی با پیوستن دو دهک ۶ و ۷ از روز شنبه ۲۲ مهرماه آغاز شد و بنا به گفته مسئولان وزارت رفاه اجرای طرح با استقبال بیش از ۱۲ میلیون نفری مواجه شده است.

یارانه معیشتی

در حال حاضر دهک‌های اول تا سوم، ۴۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند که با احتساب اعتبار مازاد ۱۲۰ هزار تومان ماهانه به ازای هر نفر ۵۲۰ هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد اما دهک‌های چهارم تا هفتم به ازای هر نفر از یارانه ۳۰۰ هزار تومانی برخوردارند که با احتساب شارژ ۱۲۰ هزار تومانی،‌ مبلغ ۴۲۰ هزار تومان به عنوان یارانه تشویقی در هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

با پیوستن دهک‌های ۶ و ۷، جامعه تحت پوشش این طرح که پیش از این ۴۱ میلیون نفر بود به ۶۱ میلیون نفر رسید و ۸۰ درصد مردم مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی شدند.

خوشبختانه امکان خرید اینترنتی با کالابرگ نیز فراهم شده و آنطور که معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته مردم می‌توانند خرید اینترنتی خود را از فروشگاه‌های اینترنتی که به وزارت تعاون متصل هستند و به زودی اعلام خواهند شد، انجام دهند.

هم اکنون دسترسی مردم به  اسنپ‌مارکت  برای ثبت خرید اینترنتی تسهیل شده و خانوارها می‌توانند صرفنظر از خرید اینترنتی، از طریق کارت بانکی و نصب اپلیکیشن شما به نشانی  https://shoma.sfara.ir  خرید اعتباری خود را انجام دهند.

طرح کالابرگ الکترونیکی ابتکار عمل دولت سیزدهم است که با هدف حمایت از اقشار کم درآمد و حفظ سلامت غذایی خانوار به دنبال حذف ارز ترجیحی و جلوگیری از تاثیر آن بر سفره مردم و مقابله با تورم به اجرا درآمده است. در حال حاضر ۱۴۵ هزار فروشگاه و سوپرمارکت و ۱۰ فروشگاه زنجیره‌ای با ۱۲ هزار شعبه به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند و پیوستن ۴۰۰ تعاونی مصرف روستایی در شهر و روستا نیز کلید خورده است.

یارانه معیشتی

سید رضا یحیوی، مشاور معاون وزیر تعاون در اینباره گفت: اکنون ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای و بیش از ۱۱۰ هزار فروشگاه خرد به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند.

مشاور معاون وزیر تعاون، درباره مهیا شدن امکان خرید از فروشگاه‌های مجازی در طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: در این زمینه با سه فروشگاه مجازی مذاکره کردیم و تست‌های فنی آن انجام شده است.

یحیوی بیان‌داشت: منتظر هستیم تا فروشگاه‌های مجازی آمادگی خود را برای آغاز این طرح اعلام کنند تا به مردم اطلاع‌رسانی کنیم و زیرساخت برای این کار کاملا مهیا شده است.

وی ادامه‌داد: در این روش مانند طرح کالابرگ الکترونیکی، فرد می‌تواند زمان تسویه حساب از گزینه «کالا برگ» استفاده کند و به همین شیوه ۱۲۰هزار تومان به یارانه هر فرد در خانوار افزوده شود.

مرحله جدید طرح ملی کالا برگ الکترونیکی مشمول تمام خانوارهای دهک اول تا پنجم، به علاوه خانوارها و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می شود.

در این طرح یارانه افراد به میزان ۱۲۰ هزار توان به صورت اعتباری افزایش پیدا می کند و در صورت احتمال افزایش قیمت اقلام و کالاهای اساسی مشمول طرح قیمت آنها براساس سبد مبنا تا پایان سال برای خانوارها ثابت می ماند و مابه تفاوت آن را دولت می پردازد.

مزایای این طرح برای اقشار آسیب پذیر جامعه این است که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی آنها به ۵۲۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند و قیمت کالاهای اساسی براساس سال مبنا سبد قیمت اجرای طرح برای آنان ثابت می ماند و در واقع با یک تیر ۲ نشان می زنند

اگر فردی از این طرح استفاده کند ۲ امتیاز به او داده می‌شود؛ امتیاز اول این است که دولت فاصله تورمی را پوشش می‌دهد و امتیاز دوم این است که ۱۲۰ هزار تومان دیگر نیز دریافت خواهد کرد.

این طرح را دولت به منظور بالا بردن سلامت خانواده ها و کمک به دهک های پایین جامعه انجام داده است تا بالا بودن قیمت کالاهای اساسی مانع نشود تا خانوارهای دهک های پایین برای تامین مواد غذایی خود مشکل داشته باشند.

دیدگاه خود را ارسال کنید