خبر داغ بنزینی امروز: نرخ جدید بنزین لیتری چند شد؟ | نرخ بنزین جدید دو برابر شد!!

خبر داغ بنزینی امروز: نرخ جدید بنزین لیتری چند شد؟ | نرخ بنزین جدید دو برابر شد!!
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در ماه های اخیر بحث افزایش قیمت بنزین در رسانه ها مطرح بوده و شایعاتی نیز همواره در فضای مجازی منتشر شده است. قیمت بنزین برای آخرین بار در سال 1398 افزایش پیدا کرد و افزایش قیمت در آن دوره حواشی خاص خودش را دارد. هم اکنون قیمت بنزین سهمیه ای به ازای هر لیتر 1500 تومان است و سهمیه بنزین برای هر خودرو نیز 60 لیتر برای یک ماه است. همچنین قیمت بنزین آزاد نیز به ازای هر لیتر 3000 تومان است که چند ماهی است محدودیت هایی در زمینه استفاده از کارت های سوخت موجود در پمپ بنزین ها به وجود آمده است. تازه ترین خبر درباره قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.

قیمت بنزین

روزنامه هم میهن نوشت: همزمان با سهمیه‌بندی که در بنزین خودروهای سواری انجام شد، سیستان‌وبلوچستان هم با همان شکل سهمیه‌بندی شد، اما با یک تفاوت.

ماجرا از آن قرار بود که به دلیل قاچاق سوخت در این استان، دولت سیاستی متفاوت را از همان آغاز اعمال کرد و سقف سوخت‌گیری روزانه بنزین در این استان را به ۶۰ لیتر در روز محدود کرد و اجازه سوخت‌گیری با نرخ آزاد را نیز از مصرف‌کنندگان گرفت. به همین دلیل عجیب نبود که زیر هر تابلو در شهرهای این استان، «بنزین موجود است»، یک عبارت تکراری باشد.

یک منبع آگاه با اشاره به وسعت این استان و نامتناسب بودن چنین تصمیمی به «هم‌میهن» می‌گوید: «وسعت استان بسیار بیشتر از سایر استان‌هاست؛ شمال تا جنوب استان بیش از ۹۰۰ کیلومتر است و روزانه فقط ۶۰ لیتر امکان سوخت‌گیری (بنزین سهمیه‌ای) وجود دارد. در این حالت، بسیاری از افرادی که در استان قصد دارند فرضاً از شمال استان به چابهار بروند، مجبور هستند پس از تمام شدن سهمیه بنزین روزانه، متوقف شده و پس از ۱۲ شب سهمیه روز بعد را دریافت کرده و به مسیر خود ادامه دهند.»

او در ادامه یادآور می‌شود: «علاوه بر اینکه در استان سیستان‌وبلوچستان، خرید بنزین خارج از سهمیه وجود ندارد و این سبب شده تا هزینه خرید بنزین، با نرخ آزاد و به صورت دبه ۲۰لیتری، سرسام‌آور باشد، قیمت‌ها در شمال و جنوب استان متفاوت است. البته قیمت آن بستگی دارد که چه مقدار بنزین را افراد می‌توانند از مرز جابه‌جا کنند که همین مسئله بر قیمت بنزین خارج از جایگاه‌های بنزین تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان نمونه در زابل یک دبه ۲۰ لیتری، ۳۰۰هزار تومان و در چابهار بیش از ۴۰۰هزار تومان است و افراد برای اینکه بتوانند به مسیر خود ادامه دهند مجبور هستند که این ارقام را برای خرید بنزین خارج از سهمیه بپردازند.»

این منبع آگاه که به سیاستگذاری دولت منتقد است، ادامه می‌دهد: «قاچاق سوخت از مرز را بهانه قرار داده‌اند، اما اگر بخواهید به‌طور معمول نیز از بنزین موردنیاز خود استفاده کنید، امکان‌پذیر نیست و تنها استفاده‌ای که می‌توانید از بنزین دولتی داشته باشید، با کارت بنزین خودتان است و به‌هیچ‌وجه به پلاک‌های ثبتی خودرو در سایر استان‌ها در هیچ نقطه‌ای از جایگاه‌های سوخت سیستان‌وبلوچستان، حتی یک لیتر بنزین نمی‌دهند. از همان ابتدا سهمیه‌بندی سوخت در استان همزمان با کل کشور آغاز شد، مردم استان نارضایتی‌های خود را اعلام کردند و حتی این موضوع رسانه‌ای شد و دولتی‌ها وعده افزایش سهمیه سوخت استان را طرح کردند، اما تاکنون این وعده‌ها عملی نشده است.»

وزیر نفت گفت: افزایش قیمت بنزین کذب است و برنامه‌ای در این خصوص نداریم. مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز تاکید کرد که تمامی جایگاه‌های سوخت تهران فعال است و توزیع سوخت به‌صورت شبانه‌روزی ادامه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، جواد اوجی وزیر نفت گفت:خوشبختانه تولید بنزین در پالایشگاه‌های کشور بدون وقفه در جریان است و هیچ کمبود سوختی در کشور وجود ندارد.

او گفت: با توجه به سفرهای تابستانی در کشور مصرف سوخت در این ایام افزایش یافته است، اما در شرایط کنونی ذخایر سوخت کشور به ۱۵۰ میلیون لیتر می‌رسد.

اوجی گفت: تا به امروز هیچ جایگاه سوختی در کشور تعطیل نیست و سوخت‌گیری طبق روال ادامه دارد، خوشبختانه ذخایر سوخت کشور مطلوب است و تمامی پالایشگاه با تمام توان در حال تولید سخت هستند.

وزیر نفت گفت: خواهشی که از هموطنان داریم این است که به شایعه افزایش قیمت بنزین توجه نکنند، ما هیچ برنامه و بخشنامه‌ای در این زمینه نداریم.

او گفت: توصیه ما این است که هموطنان از کارت سوخت خود استفاده کنند به طوری‌که ۶۰ لیتر ۱۵۰۰ تومانی و ۱۵۰ لیتر ۳ هزار تومانی در کارت سوخت است.

او گفت: خوشبختانه در گذشته کارت سوخت خودرو ۶ ماهه به دست متقاضیان می‌رسید، اما الان یک‌ماه این کارت به دست صاحب خودرو می‌رسد.

اوجی در خصوص استفاده از کارت سوخت شخصی گفت: توصیه ما این است که حتما از کارت سوخت شخصی استفاده شود چرا که این کار باعث جلوگیری از قاچاق سوخت خواهد شود

وزیر نفت گفت: کارت هیچ جایگاهی جمع نشده، بلکه محدود شده است.

دیدگاه خود را ارسال کنید