وعده افزایش حقوق کارگران نیمه دوم سال چه شد؟ | کارگران منتظر افزایش حقوق باشند یا نه؟

وعده افزایش حقوق کارگران نیمه دوم سال چه شد؟ | کارگران منتظر افزایش حقوق باشند یا نه؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری، درباره احتمال افزایش مجدد حقوق کارگران در نیمه دوم سال گفت: دولت زیر بار افزایش حقوق نخواهد رفت و در گذشته نیز سابق ندارد که در دو مرحله حقوق را افزایش دهد. اما وزیر کار این قول را شفاهی داده است که اگر نتوانستیم تورم را ۲۷ درصد برسانیم حقوق را ترمیم می‌کنیم. چون این قول داده شده است باید تجدید نظر کنند چون تورم نه تنها کاهش نیافت بلکه در اقلام خوراکی قیمت‌ها سیر صعودی دارد. بنا بر قول شفاهی وزیر، در حقوق‌ها باید تجدید نظر شود.

وی در ادامه درباره وضعیت کارگران صنایع پایین دست و کارگران میانی اشاره کرد: در حوزه کارمندان دولت، ریش و قیچی دست دولت است و مجلس و دولت و قوه قضاییه خانواده هستند. بنابراین تصمیماتی در خانواده خودشان اتخاذ می‌کنند که ظاهر قضیه را بروز نمی‌دهد اما در ماهیت خود افزایش حقوق اتفاق می‌افتد. مثلا سبد کالا دو برابر می‌شود، پاداش در نظر می‌گیرند و... یعنی به شکلی عمل می‌کنند که کسری حقوق ۲۷ درصد را به مرز مطلوب برساند. اگر کارمندی می‌شناسید سوال کنید که از اول سال تاکنون چند بار بن کالا گرفته‌اید و یا چند بار به صورت نقدی کارت هدیه دریافت کردید اما این امتیازات برای طبقه کارگر نیست. کارگران بخش صنوف، کارگران صنایع پایین دست و میانی و کارگران عادی وضع وخیمی دارند. برخی کارگران در ایران خودرو و صنعت نفت و فولاد هستند که وضع خوبی دارند اما توده کارگر در ایران به دلیل همین سیاست‌های سرکوب مزدی و انقباضی نسبت به دستمزد وضعیت مناسبی ندارند.

صادقی درباره میزان مطلوب حقوق کارگران گفت: ما الان حقوق ریالی می‌گیریم و هزینه دلاری می‌کنیم. کارگر ۷ میلیون حقوق می‌گیرد یا اضافه کاری می‌رود یا اسنپ می‌رود و شغل چندم انجام می‌دهد. کارگران بازنشسته ۵۰ درصد حقوقشان را با کار مجدد و قرض گرفتن زندگی می‌کنند. به نظر می‌رسد دستمزد امسال باید ۱۲ تا ۱۵ میلیون می‌شد تا بتوانند زندگی خود را اداره کنند. اما ترس از تورم وجود دارد اما تاثیر مزد بر تورم خیلی کم است و توهم تورمی بیشتر از خود تورم است. راه چاره واقعی کردن دستمزد‌هاست. امروز زیر ۱۵ میلیون تومان حقوق یعنی فقیر!

دیدگاه خود را ارسال کنید