یارانه نقدی ویژه مادران به دستور رئیسی اجرایی شد | یارانه مادران تا سقف 600 هزار تومن

یارانه نقدی ویژه مادران به دستور رئیسی اجرایی شد | یارانه مادران تا سقف 600 هزار تومن
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه جدید ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی به کودکانی اختصاص می‌یابد که دچار لاغری مفرط، کم وزنی و کوتاهی قد باشند.

در راستای تحقق طرح راهبردی امنیت غذایی و رفاه اجتماعی و حفظ قدرت خرید اقشار کم در امد به خانوارهای دارای فرزند خردسال که در دهک های ۱ تا ۷ قرار دارند، اعتبار بیشتری برای خرید اقلام غذایی تعلق می‌گیرد.

بر اساس اعلام معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حمایت از کودکان ۶ ماهه تا ۶ ساله ای که نیازمند تقویت غذایی هستند و توسط وزارت بهداشت در کل کشور توسط خانه‌های بهداشت شناسایی و به وزارت رفاه معرفی می‌شوند یارانه دریافت می کنند.

عسگریان با اشاره به شاخص‌های مدنظر وزارت بهداشت درخصوص شناسایی کودکانی که نیازمند حمایت تغذیه ایی هستند بیان داشت: لاغری مفرط، کم وزنی، کوتاهی قد و اندازه دور سر در بازه‌های زمانی توسط بهورزان در همه مناطق شهری، روستایی و عشایر شناسایی می‌شود تا بعد از معرفی به وزارت رفاه، سرپرستان آن‌ها شناسایی شده و مبلغ یک میلیون تومان یارانه تغذیه به حساب آن‌ها واریز می‌گردد.

مبلغ یک میلیون تومان به ازای هر فرزند بین دهک ۱ تا ۵ و دهک‌های ۶ تا ۷ مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به اضافه مبلغ یارانه واریز خواهد شد، اما فقط برای استفاده و خرید مواد درنظر گرفته برای کودک است. به غیر از خرید ۱۱ قلم کالا، سبزیجات شامل سیب و سیب زمینی، کدو و خرما و دانه‌های مغذی شامل بادام، پسته، گردو و بلغور هم به اقلام کالاهای اساسی این خانوار اضافه خواهد شد. هر سه ماه وضعیت رشد کودکان ارزیابی می‌شود، در صورت بهبود، روند واریز این اعتبار ادامه خواهد داشت و در صورت عدم ارزیابی مثبت، مشاوره‌هایی از طرف وزارت بهداشت برای رفع مشکل در نظر قرار خواهد گرفت.

با اجرای این طرح مبلغ یک میلیون تومان به ازای هر فرزند به دهک‌های ۱ تا ۵ و مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به دهک‌های ۶ تا ۷ به اضافه مبلغ یارانه پرداخت خواهد شد.

این یارانه در مرحله اول به ۱۲۰هزار خانوار پرداخت می شود و صرفاً ویژه خرید از اقلام طرح کالابرگ الکترونیکی خواهد بود

شرایط واریز یارانه نقدی 4 میلیونی برای مادران دهک اول

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در طرح حمایت از مادران باردار و شیرده که فاز نخست آن شش ماه است، به این مادران ساکن در استان‌های محروم تا سقف چهارمیلیون تومان به صورت نقدی، یارانه کالابرگی اختصاص داده می‌شود.

صولت مرتضوی در حاشیه مراسم آغاز مرحله نخست طرح ملی «یسنا» در جمع خبرنگاران اعلام کرد: این طرح ملی با هدف حمایت از مادران باردار یا دارای کودک شیرخوار دهک اول درآمدی اجرا می‌شود. این طرح در استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام آغاز خواهند شد.

وی افزود: در گام نخست 27 هزار و 500 مادر باردار یا شیرده در دهک اول درآمدی جامعه ‌شناسایی شدند. در بازه زمانی شش ماهه و برای هر کدام از آنها پرداختی تا سقف چهار میلیون تومان انجام می‌شود. البته این مبلغ به صورت نقدی به کارت کالابرگ واریز می‌شود اما دریافت‌کنندگان صرفا مجاز به خرید کالاهای تعریف شده هستند.

وزیر تعاون گفت: گام نخست این طرح شش ماهه است و در مراحل بعدی امید است که بتوانیم با تامین منابع بیشتر آن را گسترش دهیم. البته طرح‌های دیگری در راستای جوانی جمعیت در دست اقدام است که درخصوص آن‌ها نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی درباره تامین بودجه این طرح که از روز گذشته آغاز شد، افزود: بخش اعظمی از منابع توسط آستان قدس رضوی، قرارگاه امام حسن مجتبی، ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد ۱۵ خرداد و بخشی از محل مسئولیت‌های اجتماعی وزارت تعاون تامین می‌شود.

گفتنی است بودجه ابتدائی گام نخست این طرح ۱۱۰ میلیارد تومان است که با هدف حمایت از خانواده و قانون جوانی جمعیت ویژه مادران باردار یا دارای کودک زیر دو سال دهک یک درآمدی جامعه آغاز شد.

در همین زمینه روز گذشته، با دستور رئیس‌جمهور مبنی بر رفع فقر در کشور و در راستای تحقق بخشی وعده‌های دولت سیزدهم و اجرای ماده ۲۴ قانون مربوط به حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، همکاری میان بنیاد کرامت رضوی، بنیاد ۱۵خرداد و قرارگاه امام حسن مجتبی‌(ع) برای ارائه بسته‌های غذایی رایگان برای گروه‌های مختلف جامعه و با اولویت مادران دارای کودک زیر دو سال دهک یک درآمدی منقعد شد.

از سوی دیگر، دولت در تازه‌ترین اقدام خود در راستای تحقق طرح راهبردی امنیت غذایی دهک‌های کم‌درآمد جامعه، طرحی را به مرحله اجرا رسانده که به واسطه آن، به خانوارهای دهک‌های یک تا هفت که نمودارهای رشد کودکان آن‌ها دچار اختلال است، 600 هزار تا یک میلیون تومان اعتبار بیشتر برای خرید اقلام غذایی تعلق می‌گیرد.

دیدگاه خود را ارسال کنید