اخبار سلامت| اومیکرون|فوری: اطلاعات جدید درباره اومیکرون| این نشانه ها را جدی بگیرید

فوری: اطلاعات جدید درباره اومیکرون| این نشانه ها را جدی بگیرید

کرونا اومیکرون یا همان کرونای جدید آفریقایی که به تازگی گروهی از مردم نقاط مختلف جهان را درگیر خود کرده است، تازه ترین موضوع اضطراری دانشمندان است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

دانشمندان در حال مطالعه بر روی سویه جدید کووید ۱۹ هستند و نام آن را اومیکرون گذاشته اند. سویه جدید کووید ۱۹ اولین بار در جنوب آفریقا کشف شد. نگرانی های زیادی در مورد اومیکرون وجود دارد که ممکن است خطرات جدید و دوباره ای را برای عفونت ها به وجود بیاورد. دانشمندان قصد دارند که بفهمند آیا واکسن می تواند در برابر اومیکرون موثر باشد یا خیر..

دانشمندان در آفریقای جنوبی و سرتاسر جهان با سرعت خیلی بالا می خواهند که در مورد سویه جدید ویروس کووید ۱۹ اطلاعات کسب کنند. سازمان جهانی سلامت؛ در ۲۶ نوامبر سویه B.۱.۱.۵۲۹ را به عنوان یک نگرانی جدید اعلام کرد و نام آن را اومیکرون گذاشت.

چرا دانشمندان در مورد اومیکرون نگرانی های زیادی دارند؟

این که دانشمندان تصمیم گرفته اند اومیکرون را به عنوان یک نگرانی جدید بر اساس شواهد و اطلاعات سازمان جهانی سلامت طبقه بندی کنند، تصمیم جدیدی بود. شواهد موجود نشان می داد یک سویه جدید که جهش های زیادی هم داشته است، می تواند روی راحت تر پخش شدن ویروس، شدت بیماری و تاثیر واکسن های کووید 19، اثر گذار باشد. چیز هایی که تا به حال در مورد اومیکرون می دانیم، شامل موارد زیر است:

آیا این سویه راحت تر انتقال پیدا می کند؟

سازمان جهانی سلامت گفته: هنوز مشخص نیست که آیا سویه اومیکرون از یک شخص به شخص دیگر، نسبت به جهش های دیگر راحت تر انتقال پیدا می کند یا خیر. تعداد افرادی که آزمایش کووید ۱۹ در آن ها مثبت است، هم اکنون در آفریقای جنوبی افزایش پیدا کرده اند که اومیکرون هم برای اولین بار در آنجا کشف شد. همچنان تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا متوجه شوند که آیا اومیکرون قابلیت انتقال راحت تری دارد یا خیر.

آیا اومیکرون باعث بیماری شدیدتر می شود؟

اطلاعات اولیه از آفریقای جنوبی نشان می دهد که میزان بستری افراد به دلیل بیماری کووید ۱۹ افزایش پیدا کرده است. اگر چه هیچ شواهدی تابه حال وجود ندارد که مستقیماً رابطه بین عفونت با اومیکرون و یا افزایش بستری ها را نشان دهد.

سازمان جهانی سلامت گفته است که افزایش بستری ها ممکن است به خاطر افزایش میزان عفونت باشد. بسیاری از موارد اولیه ابتلا به اومیکرون در آفریقای جنوبی در بین دانش آموزان گزارش شده اند.

اطلاعات نشان داد که افراد جوان تر عموماً علائم خفیف تری داشتند. البته شرایط برای همه یکسان نیست اما ممکن است چند هفته طول بکشد که تعیین کنند آیا می تواند باعث ایجاد بیماری شدیدتر در بین افراد شود یا خیر.

آیا واکسن های کنونی کرونا و دیگر درمان ها برای اومیکرون هم موثر است؟

سازمان جهانی سلامت اعلام کرده که در حال تلاش برای این هستند که بفهمند آیا واکسن ها برای اومیکرون هم اثرگذاری دارند یا خیر. مسدودکننده های IL۶ و کورتیکواستروئید ها هنوز هم می توانند در برابر بیماری های شدیدتر موثر واقع شوند اما تحقیقات هنوز ادامه دارد. سازمان سلامت جهانی به مردم یادآوری کرده است که واکسن ها هنوز در برابر انواع سویه های کووید ۱۹ اثرگذار هستند و بهترین راه برای جلوگیری از بیماری شدید و مرگ محسوب می شوند.

آیا اومیکرون باعث افزایش خطر عفونت دوباره می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که سویه جدید ممکن است خطر عفونت دوباره برای افراد را که هم اکنون به کرونا مبتلا هستند افزایش دهد. اگرچه اطلاعات هم اکنون محدود هستند و باید به اطلاعات بیشتری دست پیدا کرد؛ اما تست pcr کنونی می تواند یک تست موثر برای تشخیص سویه اومیکرون باشد.

مردم چگونه می توانند از خودشان در برابر این ویروس محافظت کنند؟

سازمان جهانی سلامت به مردم یادآوری کرده است که بهترین راه برای جلوگیری از شیوع کرونا فاصله گذاری اجتماعی و فاصله حداقل یک متر از اطرافیان، استفاده از ماسک، باز کردن درب و پنجره برای تهویه هوا، دوری از مکان های شلوغ و آلوده؛ تمیز نگه داشتن دست ها، سرفه و عطسه داخل آرنج و واکسینه شدن است.

ارسال نظر