تحلیل بورس| بازار بورس| شاخص کل بورس

سقوط آزاد بورس امروز 21 آذر 1400| سهام ها سرخپوش شدند

امروز شاخص کل بورس تهران 23 هزار واحد ریزش کرد که دومین سقوط بزرگ شاخص کل بورس تهران در آذر ماه است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در معاملات روز یکشنبه، 21 آذر 1400، شاخص کل بورس پایتخت با نزول 23 هزار و 730 واحدی نسبت به دیروز به رقم یک میلیون و 320 هزار واحد رسید. کاهش 23 هزار واحدی، دومین سقوط بزرگ شاخص کل بورس تهران در آذر ماه است.

شاخص هم وزن نیز افت کرد و با کاهش 5 هزار و 882 واحدی در سطح 355 هزار و 612 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 190 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 930 واحد قرار گرفت. 

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 3.7 درصدی به رقم 4 هزار و 832 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 816 میلیارد تومان بود که 38 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 234 میلیارد تومان رسید که 46 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در روز یکشنبه شامل می‌شود. 

نمادهای تأثیرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «فملی»، «فارس» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و «غکورش»، «پرداخت» و «وخاور» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «مارون» و «فرابورس» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «سغدیر»، «بمپنا» و «افرا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسخودرو صدرنشین است و شستا و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارسال نظر