یارانه ثروتمندان 22 برابر شد

مجتبی یوسفی در تشریح این مسئله که بحث افزایش قیمت پلکانی گاز اخیراً مطرح شده است، گفت: این بحث شامل افزایش قیمت برای اقشار متوسط و ضعیف نمی‌شود و برای کسانی صدق‌ می‌کند که از استانداردهای مصرف بیشتر استفاده‌ می‌کنند، در همین رابطه می‌تواند راهکار خوبی برای حل و فصل برخی از مشکلات در حوزه‌ی انرژی باشد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

عضو هیئت رئیسه مجلس ضمن اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی مورد توجه در کشور این است که در حال حاضر مصرف انرژی ما در میان مشترکان معمولی و پرمصرف، یک به 22 برآورد می‌شود، گفت: این یعنی دهک‌های بالای جامعه 22 برابر دهک‌های متوسط و پایین از یارانه‌های مستقیم، غیرمستقیم و پنهان انرژی استفاده‌ می‌کنند.

مجتبی یوسفی در تشریح این مسئله که بحث افزایش قیمت پلکانی گاز اخیراً مطرح شده است، گفت: این بحث شامل افزایش قیمت برای اقشار متوسط و ضعیف نمی‌شود و برای کسانی صدق‌ می‌کند که از استانداردهای مصرف بیشتر استفاده‌ می‌کنند، در همین رابطه می‌تواند راهکار خوبی برای حل و فصل برخی از مشکلات در حوزه‌ی انرژی باشد.

*پرمصرف‌ها هزینه انرژی مصرفی خود را پرداخت کنند

به گفته‌‌ی یوسفی، افرادی که در دهک‌های بالا هستند و در مناطق مرفه زندگی‌ می‌کنند،‌ می‌توانند از عهده‌‌ی پرداخت هزینه‌‌ی انرژی به قیمت بالاتر برآیند. این افراد حتی با اصلاح قیمتی باز هم چند برابر دهک‌های پایین از یارانه استفاده‌ می‌کنند. از آنجائی که دولت برای تولید هر متر مکعب گاز 3000 هزار تومان هزینه‌ می‌کند، اگر گاز را به قیمت 2000 تومان در هر متر مکعب برای دهک‌های بالا که مشترکان پرمصرف هستند، محاسبه کنیم، باز هم این اقشار از یارانه‌‌ی 1000 تومانی استفاده‌ می‌کنند.

وی افزود: در شرایط فعلی، افرادی که بیشتر مصرف‌ می‌کنند، 12 برابر کسی که مصرفش را مدیریت‌ می‌کند، یارانه‌ می‌گیرند. ما در حال حاضر به پرمصرف‌هایی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، یارانه‌‌ی بیشتری نسبت به اقشار ضعیف و مشترکان کم مصرف پرداخت‌ می‌کنیم. این موضوعی بود که در قانون اصلاح هدفمندی یارانه‌ها باید اجرا‌ می‌شد که اجرا نشد.

 

*در حوزه انرژی شاهد ناترازی هستیم

یوسفی ادامه داد: ما در مجلس مصوب کردیم که این افزایش لجام گسیخته‌ای که در مصرف انرژی در حال رخ دادن است و در نتیجه‌‌ی آن میزان مصرف بیشتر از تولید است و شاهد نوعی ناترارزی در این زمینه هستیم، از بین برود. این شرایط باعث‌ می‌شود که در تابستان مشکل قطعی برق را داشته باشیم و در زمستان هم گاز بخش صنعتی را قطع کنیم تا بتوانیم انرژی مورد نیاز برای گرمایش بخش خانگی را فراهم کنیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در بیان اینکه اولویت همیشه برای ما مردم هستند، گفت: الان در مناطق سردسیر گاز برایشان حیاتی است، در تابستان در مناطق گرمسیر برق برایشان حیاتی بود. ما به دلیل ناترازی بین مصرف و تولید مجبور‌ می‌شویم که برق و گاز شرکت‌های سیمان و فولاد را قطع کنیم و این کار در کوتاه مدت مشکل مردم را حل‌ می‌کند اما در درازمدت باعث گرانی مصالح ساختمانی، سیمان و فولاد در کشور‌ می‌شود که دوباره به دهک‌های پایین ضربه‌ می‌زند. این‌ها مسائلی هستند که به نظر من باید اصلاح شوند.

 

*رایگان شدن انرژی کم‌مصرف‌ها را در بودجه مصوب کردیم

وی ادامه داد: در بودجه مصوب کردیم افرادی که کم‌مصرف هستند، آب و برق و گازشان رایگان بشود. بنابراین، از یک طرف مردم را تشویق به صرفه جویی‌ می‌کنیم و از طرف دیگر، مشترکان پرمصرف قیمت واقعی انرژی را پرداخت‌ می‌کنند و تنبیه می‌شوند.

به گفته‌‌ یوسفی، یک نکته را باید مدنظر داشته باشیم که میزان حداقل مصرف در برق، گاز و موارد دیگر باید به صورت واقعی مشخص شود. به طور مثال، در دولت قبل الگویی که برای رایگان شدن مصرف در نظر گرفته بودند، طوری بود که تقریباً 95 درصد از خانوارها با کمترین مصرف از این الگو رد‌ می‌شدند، این نشان‌ می‌داد که این الگو بر اساس واقعیت ترسیم نشده بود.

مجتبی یوسفی تصریح کرد: ما بر اساس برنامه‌‌ی توسعه‌‌ی ششم باید حداقل 25 هزار مگاوات تولید برق را افزایش‌ می‌دادیم که کمتر از 10 هزار مگاوات آن محقق شد.بنابراین، ما بین 12 تا 15 هزار ناترازی برق را داشتیم که نشان‌ می‌داد دولت قبل به تعهداتش در قالب برنامه‌‌ی توسعه‌‌ی ششم عمل نکرده است و باعث بروز مشکلات برای کشور شد. این‌ها سوءمدیریت‌هایی بود که شاهدش بودیم.

ارسال نظر