پاستوکووک برای کودکان زیر 12 سال ایمنی دارد؟

دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران، درباره واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با واکسن پاستوکووک، گفت: تعداد محدودی واکسن در دنیا توانستند مجوز مصرف از سازمان بهداشت جهانی بگیرند که کار را زودتر شروع کرده بودند. واکسن‌های دیگری که در دنیا تولید می‌شوند و در بزرگسالان آزمایش می‌شوند می‌توانند به راحتی با چاپ مقالات خود تاییدیه بگیرند.

پاستوکووک برای کودکان زیر 12 سال ایمنی دارد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

رییس انستیتوپاستور ایران با اشاره به اثرگذاری و ایمنی واکسن پاستوکووک برای کودکان و اطفال، گفت: مطمئنا «پاستوکووک» یکی از واکسن‌هایی است که در اولین فرصت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را اخذ می‌کند.

دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران، درباره واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با واکسن پاستوکووک، گفت: تعداد محدودی واکسن در دنیا توانستند مجوز مصرف از سازمان بهداشت جهانی بگیرند که کار را زودتر شروع کرده بودند. واکسن‌های دیگری که در دنیا تولید می‌شوند و در بزرگسالان آزمایش می‌شوند می‌توانند به راحتی با چاپ مقالات خود تاییدیه بگیرند. اغلب واکسن‌هایی که در دنیا برای کودکان مصرف شده است واکسن‌های چینی و آمریکایی هستند که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفتند زیرا زودتر از واکسن‌های دیگر تولید شدند.

او ادامه داد: واکسن انستیتو پاستور ایران مشترک با کشور کوبا ساخته شده است. با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی که در ایران بر بزرگسالان انجام شده است و در کوبا بر کودکان نیز صورت گرفت، مشخص شد که این واکسن بسیار موثر و ایمن و بی‌خطر است. نوع ترکیب این واکسن به گونه‌ای است که از پلتفرم واکسن‌هایی است که به کودکان و شیرخواران تزریق می‌شود و از نوع نوترکیب کنژوگه و ترکیبی است یعنی همان مدلی که در واکسن پنوموکوک، ذات الریه یا مننژیت داریم و واکسنی است که پلتفرم آن سالیان سال در کودکان کار شده است و اصلا به این خاطر به طرف این پلتفرم رفتیم که در عین کارا بودن، ایمن باشد.

او تاکید کرد: با توجه به چاپ مقالات واکسن پاستوکووک و کارآزمایی بالینی اطفال، مسلما با توجه به نتایج و نوع کارآزمایی که به صورت رعایت دقیق الزامات قانونی سازمان‌های جهانی بود، مطمئنا یکی از واکسن‌هایی است که در اولین فرصت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را می‌گیرد. پاستوکووک در چندین کشور از جمله کوبا برای کودکان مورد استفاده قرار گرفته است و تمام کودکان بالای دو سال آنجا با این واکسن واکسینه شدند.

بیگلری درباره ایمنی زایی پاستوکووک بر سویه امیکرون، تاکید کرد: هیچ کدام از واکسن‌های موجود برای امیکرون طراحی نشده است و برای اینکه تشخیص دهیم آیا واکسن بر امیکرون موثر است، نیاز به زمان داریم و این درباره تمام واکسن‌ها صادق است و باید بررسی شوند. در مورد سویه دلتا هم چنین بود و بعدا مشخص شد کارایی واکسن‌ها در برابر دلتا کاهش یافته است. در مورد امیکرون هم باید کاملا بررسی کنیم ولی کار را برای اینکه واکسن را به سمتی ببریم که بر امیکرون موثر باشد آغاز کردیم.

او ادامه داد: واکسن ما می‌تواند با چندین واریانت همزمان مقابله کند و این یک موقعیت ویژه برای پاستوکووک است که سایر واکسن‌ها نمی‌توانند به صورت همزمان با چند واکسن مقابله کنند. الان در کشور ما سویه غالب هنوز دلتا است و مسلما واکسیناسیون فعلی بر آن اثرگذار است اما اگر لازم باشد به سمتی می‌رویم که واکسن برای امیکرون هم موثر باشد.

وی افزود: قرارداد بسته شده است که ۸ میلیون دز اولیه را کاملا تحویل دادیم. ۷ میلیون دز دیگر تولید شده و قرارداد آن طی روهای آتی منعقد می‌شود که در مجموع ۱۵ میلیون دز تحویل می‌دهیم.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب