وام| وام بازنشستگان|فوری: افزایش مبلغ وام بازنشستگان| پرداخت وام به 500 هزار بازنشسته

فوری: افزایش مبلغ وام بازنشستگان| پرداخت وام به 500 هزار بازنشسته

بنابر اعلام سازمان تامین اجتماعی، با وجود محدودیت‌های اعتباری درتامین اجتماعی، پرداخت وام اضطراری به بازنشستگان در امسال به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت و امسال ۵۰۰ هزار بازنشسته می‌توانند تا پایان سال از تسهیلات استفاده کنند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

وام بازنشستگان مبلغ چندانی ندارد. وام بازنشستگان با متقاضیان زیادی همراه است. وام بازنشستگان دارای شرایط خاصی است. وام بازنشستگان به برخی از افراد پرداخت می شود. شرایط عجیب وام بازنشستگان را بخوانید.

وام بازنشستگان

جزئیات جدید پرداخت وام بازنشستگان

معاون اموربازنشستگان اداره کل فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: احکام جدید حقوق بازنشستگان این سازمان براساس مصوبه شورای مزد تعیین خواهد شد و تلاش می‌شود تا قبل از ۲۰ اردیبهشت ماه این احکام صادر و افزایش حقوق‌ها در فیش‌های جدید اعمال شود.

علی شاه حسینی در پاسخ به این انتقاد بازنشستگان که چرا وام‌های اضطراری پرداختی ازسوی سازمان تامین اجتماعی درمقایسه با دیگر صندوق‌های بازنشستگی کمتر است، با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی ناچار است از منابع خود و نه استفاده از کمک‌های دولتی وام به بازنشستگان پرداخت کند، افزود: اگر بخواهیم سازمان تامین اجتماعی را با صندوق‌های دیگر قیاس کنیم باید این صندوق را درهمه ابعاد خود با دیگر صندوق‌ها مقایسه کرد.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی، اکنون ۴ میلیون بازنشسته دارد که با افراد تبعی به حدود ۷ میلیون نفر می‌رسد. سایر صندوق‌ها به مراتب جمعیت تحت پوشش کمتری دارند. از سوی دیگر، در سازمان تامین اجتماعی همه تسهیلات پرداختی از محل منابع داخلی این سازمان تامین می‌شود و کمکی از سوی دولت برای این منظور دریافت نمی‌شود اما سایر صندوق‌ها منابع و ردیف‌های اعتباری کمکی از سوی دولت دارند و تسهیلاتی که به بازنشستگان خود می‌دهند از این محل تامین اعتبار می‌شود.

این مقام مسئول درسازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت‌های اعتباری درتامین اجتماعی، پرداخت وام اضطراری به بازنشستگان ازسال ۹۸ و با پرداخت ۳ میلیون تومان به هرمتقاضی آغاز و در سال ۹۹ این مبلغ به ۵ میلیون تومان افزایش یافت. درسال گذشته نیز سقف هر وام اضطراری ۷ میلیون و امسال به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است. در این مسیر تعداد افرادی که امکان دریافت تسهیلات دارند نیز افزایش یافته است و امسال ۵۰۰ هزاربازنشسته می‌توانند تا پایان سال از تسهیلات استفاده کنند.

به گفته شاه حسینی، در۳ سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار بازنشسته از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

وی در ادامه و درپاسخ به این سوال که یکی از شروط پرداخت وام به بازنشستگان دریافت حقوق از بانک رفاه است و در بسیاری از شهرستان‌ها بازنشستگان تامین اجتماعی از بانکی غیر از بانک رفاه حقوق خود را دریافت و به این دلیل ازتسهیلات تامین اجتماعی محروم شده‌اند، با تائید این موضوع گفت: با تمامی بانک‌های عامل در کشور مذاکراتی داشته‌ایم. دریک سال گذشته نیز این جلسات برگزار شده است و با برخی بانک‌ها به نتایجی خوبی رسیده‌ایم اما تا امروز جز پست بانک که توافقات اولیه برای پرداخت تسهیلات به بازنشستگان در آن انجام شده است سایر بانک‌ها همراهی کافی با تامین اجتماعی نداشته‌اند.

معاون امور بازنشستگان اداره کل فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با انتقاد از این رویه بانک‌ها از احتمال پیش‌بینی تذابیری برای تغییر عاملیت بانک‌هایی که حقوق بازنشستگان از طریق آن‌ها پرداخت می‌شود اما تسهیلات به بازنشستگان نمی‌دهند خبر داد وافزود: بانک‌ها باتوجه به اینکه حساب‌های تامین اجتماعی در آن‌ها قرار دارد باید در پرداخت تسهیلات به بازنشستگان این سازمان مشارکت کنند اما برخی بانک‌ها بودند که رسما اعلام کرده‌اند در این زمینه مشارکتی نخواهند کرد. در مرحله اول دنبال تعامل هستیم اما اگر بانک‌ها تمکین نکنند ممکن است سازمان به این نقطه برسد که عاملیت پرداخت حقوق به بازنشستگان را به بانکی واگذار کند که تسهیلات لازم را در اختیار بازنشستگان قرار می‌دهد.

شاه حسینی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با همشهری آنلاین در پاسخ به این سوال که چرا بانک رفاه شرط سنی ۷۸ سال را برای پرداخت وام اضطراری تعیین کرده است و تکلیف افرادی که سنی بیش از این دارند چیست؟ با بیان اینکه با تلاش‌ةای سازمان تامین اجتماعی شرط سنی باب پرداخت تسهیلات نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: شرط سنی با توجه به تنوع مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از ۱۸ سال تا ۷۸ سال را پوشش می‌دهیم. محدودیت‌های قوانین بانکی است که اجازه نمی‌دهد این منابع را پرداخت کنیم. سازمان مایل است این تسهیلات به افراد بالای ۷۸ سال هم تعلق بگیرد.

وی ادامه داد: هرچه سن افراد بالاتر می رود این افراد نیاز به حمایت بیشتری پیدا می‌کنند. تا ۲ سال قبل، سن تسهیلات گیرندگان ۷۲ تا ۷۵ سال بود که با رایزنی‌هایی که انجام شد این سن به ۷۸ سال رسید و سعی داریم این سن را افزایش دهیم اما، ما دخل و تصرفی درقوانین بانکی نداریم ومی‌دانیم بازنشستگان به این تسهیلات نیاز دارند و باید این تسهیلات در اختیار افراد بالای ۷۸ سال نیز قرار بگیرد.

اعضای تشکل‌های بازنشستگان خبر دادند که سازمان تامین اجتماعی در پرداخت تسهیلات بانکی به بازنشستگان خود دچار مشکل شده است؛ چرا که بانکی که متعلق به این مجموعه است، امکان اضافه برداشت از بانک مرکزی را ندارد.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سقف اضافه برداشت از بانک مرکزی را افزایش داده بودند تا منابع بیشتری برای پرداخت تسهیلات به مشتریان بانک‌ها بازشود؛ با این حال بانک مرکزی با مصوبه‌ی مجلس مخالفت کرده است.

 گروه‌های مختلف بازنشستگان از جمله تامین اجتماعی، منتظر تعیین وضعیت بانک‌ها در ارتباط با تسهیلات تکلیفی هستند.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی گفت: ۷۰ هزار بازنشسته متقاضی دریافت وام ۷ میلیون تومانی هستند که ثبت نام آن‌ها تا نیمه‌ی اسفند انجام خواهد شد، این وام قرض الحسنه و با سود کم و کارمزد ۴ درصد است.

به گفته او از اواخر سال ۹۹ تاکنون ۸۰۰ هزار نفر وام دریافت کردند و آخرین مرحله‌ی پرداخت وام ۱۵ اسفند است و پرونده‌ی تسهیلات وام ۷ میلیون تومانی در سال ۱۴۰۰ بسته خواهد شد.

وی گفت: افزایش مبلغ وام در سال آینده، برنامه عملیاتی است که در دستور کار قرار دارد، بدون شک با نگاه حمایتی در سال آینده وام بازنشستگان از نظر کمیت و کیفیت تقویت خواهد شد، اما هنوز رقم آن نهایی نشده است.

بازپرداخت تسهیلات وام ۷ میلیون تومانی بازنشستگان ۳ سال طول می‌کشد و قسط آن ۳۱۰ هزار تومان در ماه است.

 بازنشستگانی که برای دریافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند، می‌گویند که حداقل خالص دریافتی آن‌ها برای دریافت این وام با بهره‌ی ۱۸ درصد، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

ازپرداخت  تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ۳۶ ماه است و بابت دریافت آن باید گوهی کسر از حقوق و فیش حقوقی ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ارائه شود. با این حال این تنها شرط بانک‌ها برای متقاضیان نیست و آن‌ها نباید تحت عنوان کارت اعتباری و وام خرد مرابحه در شبکه بانکی بدهی داشته باشند. 

همچنین متولدان پیش از سال ۱۳۳۵ به قبل یعنی افراد دارای سن ۶۵ سال به بالا به دلیل قبول نکردن سیستم جهت بیمه عمر، باید برای معرفی یک ضامن بازنشسته رسمی اقدام کنند.

این در حالی است که صندوق بازنشستگی بانک‌ها تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی را با نرخ بهره ۱۰ درصد اعلام کرده است. ۴ بانک دولتی، آمادگی پرداخت این تسهیلات را به بازنشستگان بانک‌ها دارند؛ ضمن اینکه بازنشستگان بانک‌ها تسهیلات را به صورت ۶۰ ماه بازمی‌گردانند. 

بخشی از سود تسهیلات بازنشستگان بانک‌ها را خود بانک‌ها متقبل می‌شوند؛ یعنی در شرایطی که قرار بود این تسهیلات با بهره ۱۵ درصد به این گروه از بازنشستگان پرداخت شود، بانک‌ها ۵ درصد آن را تقبل می‌کنند.

به نظر می‌رسد که بانکها میان بازنشستگان فرق گذاشته‌اند؛ در حالی که بسیاری از بازنشستگان غیربانکی به دلیل برخورداری از بدهی بانکی تحت عنوان کارت اعتباری و کافی نبودن سقف مستمری خود امکان دریافت این تسهیلات را ندارند و خود به خود کنار گذاشته می‌شوند.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران درباره روند پرداخت وام هفت میلیون تومانی به بازنشستگان به بیان توضیحاتی پرداخت.

چند روز پیش از این، خبر آمد که به دلیل بروز مشکلاتی، پرداخت وام هفت میلیون تومانی به بازنشستگان کارگری متوقف شده است که البته این موانع ظرفِ بیست و چهار ساعت برطرف شد؛ علی دهقان کیا (رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران) در رابطه با پرداخت وام و جزئیات آن توضیح می‌دهد: «در ماه جاری به ۷ هزار نفر از بازنشستگان مشمول در سراسر کشور، وام پرداخت شد؛ پیش از این نیز به ۲۸ هزار نفر تسهیلات داده شده بود که بنابراین در مجموع وام هفت میلیون تومانی تا امروز به ۳۵ هزار نفر از بازنشستگان پرداخت شده است.»

پرداخت وام بازنشستگان متوقف شد؟

آیا پرداخت وام قرار است تداوم داشته باشد؛ دهقان کیا در این رابطه می‌گوید: قول پرداخت به ۷ یا ۸ هزار نفر دیگر را به ما داده‌اند؛ امیدواریم تا پایان سال به این وعده عمل کنند و حداقل ۴۲ هزار نفر از بازنشستگان کارگری بتوانند وام هفت میلیون تومانی دریافت کنند.

پانزدهم دیماه، وام دوازده میلیون تومانی به بازنشستگان کشوری پرداخت شد؛ رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران در پاسخ به این سوال که چقدر امیدواری وجود دارد سال آینده مبلغ وام بازنشستگان کارگری افزایش یابد و به سطح بازنشستگان دولت برسد؛ می‌گوید: متاسفانه وام بازنشستگان کشوری همیشه بیشتر از وام پرداختی به بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است؛ همانطور که می‌دانیم سال گذشته وام بازنشستگان کارگری فقط ۵ میلیون تومان بود که با پیگیری‌های کانون عالی بازنشستگان و رایزنی‌هایی که با بانک رفاه صورت گرفت، این وام امسال به ۷ میلیون تومان رسید که البته بدون تردید بسیار کم و ناچیز است.

او اضافه کرد: ما امیدواریم سال آینده مبلغ وام پرداختی به بازنشستگان کارگری افزایش یابد و تبعیض در پرداخت تسهیلات بانکی از میان برداشته شود؛ البته این امر بستگی به این دارد که بانک رفاه باشد و همچنان زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی قرار داشته باشد؛ می‌بینید که پیگیر واگذاری بانک رفاه هستند که ما به شدت به آن اعتراض داریم؛ اگر بانک رفاه باقی بماند و اگر بودجه مناسب در اختیار داشته باشد، حتماً مبلغ وام بازنشستگان کارگری افزایش خواهد یافت.

این فعال صنفی تاکید می‌کند: باید تبعیض میان بازنشستگان از میان برداشته شود در این شکی نیست؛ یک خانواده بازنشسته با هفت میلیون تومان وام، واقعاً چه کار می‌تواند بکند؟! این مبلغ خیلی کم است.

ارسال نظر