قیمت برنج

قیمت برنج مصوب اعلام شد | امروز 4 فروردین 1401

قیمت برنج فروردین را در ادامه ببینید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت برنج طی چندماه گذشته با نوسان مواجه شده است. قیمت برنج به دلیل کاهش واردات برنج افزایشی شده است. قیمت برنج امسال در کانال صعودی قرار گرفت. قیمت برنج به دلیل خشکسالی با گرانی مواجه شد. قیمت برنج به دلیل نبود نظارت کافی در توزیع و قیمت گذاری با نوسان همراه شده است.

 قیمت برنج

قیمت برنج امروز 23 اسفند 1400

 

آقای مسیح کشاورز گفت: بازرگانی دولتی قیمت مصوب هر کیلو برنج هندی را از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۴ هزار تومان افزایش داده بود که بنابر تصمیمات دولت به نرخ مصوب قبل بازگشت.

او گفت: دولت عرضه هر کیلو برنج هندی توسط بخش خصوصی را ۳۰ هزار تومان و پاکستانی را ۳۱ هزار تومان قیمت گذاری کرده است که به رغم افزایش نرخ ارز و هزینه حمل و نقل واردکنندگان موافقت کردند که تا پایان ماه رمضان تغییری در قیمت ایجاد نکنند.

چندی پیش براتعلی مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی گفت: تاکنون ۱۶۰ هزار تن برنج با نرخ مصوب وارد شبکه‌های توزیع شده و ۱۰۰ هزار تن دیگر تا ماه رمضان عرضه خواهد شد.

به گفته کشاورز، بنابر برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است که ۳۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال و ۲۵۰ هزار تن فروردین وارد شود که امیدواریم مشکل ابلاغ حذف ارزش افزوده هر چه سریع تر به گمرکات ابلاغ شود.

مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی قیمت هر کیلو برنج هندی برای مصرف کننده را ۲۴ هزار تومان، پاکستانی را ۲۵ هزار تومان و تایلندی را ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

دبیرانجمن واردکنندگان برنج می‌گوید: با تسریع ابلاغ در حذف ارزش افزوده به گمرکات، مشکلی در تامین نیاز بازار شب عید و ماه رمضان نداریم‌.

مسئولان بازرگانی دولتی اذعان می‌کنند که همه ساله نزدیک ایام پایانی سال توزیع کالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شکر شتاب بیشتری می‌گیرد که امسال به سبب آغاز ماه مبارک رمضان بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز، طرح توزیع کالاهای اساسی همچنان ادامه دارد.

وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع برنج خارجی و ایرانی را اعلام کرد و خواستار نظارت و بازرسی بر رعایت این قیمت‌ها شد.بر این اساس هر کیلو برنج طارم درجه یک ۶۵ هزار تومان و برنج طارم درجه دو ۶۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین قیمت هر کیلو برنج هندی۳۰ هزار تومان و برنج پاکستانی ۳۱ هزار تومان اعلام شده است.

وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع برنج خارجی و ایرانی را اعلام کرد و خواستار نظارت و بازرسی بر رعایت این قیمت‌ها شد.

عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به سرپرستان سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های تهران، البرز، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان و کردستان قیمت انواع برنج را اعلام کرد.

در نامه عسکرزاده عنوان شده است: احتراماً با توجه به اقدامات این معاونت در پیشگیری از افزایش بی ضابطه قیمت برنج بدین وسیله قیمت فروش و مصرف کننده برنج ایرانی و خارجی به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

۱- برنج طارم ایرانی درجه یک - ۶۵ هزار تومان

۲- برنج طارم درجه دو- ۶۰ هزار تومان

۳- برنج ایرانی شیرودی – ۴۲ هزار تومان

۴- برنج هندی وارداتی – ۳۰ هزار تومان

۵- برنج پاکستانی وارداتی – ۳۱ هزار تومان

۶- برنج‌های وارداتی که توسط شرکت خدمات بازرگانی تهیه شده است:

هندی ۱۱۲۱ - ۲۴ هزار تومان

پاکستانی ۱۱۲۱- ۲۵ هزار تومان

تایلندی – ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان

ضروری است دستور فرمائید نسبت به نظارت و بازرسی بر رعایت قیمت‌های فروش برنج برای مصرف کنندگان طبق لیست بالا اقدامات لازم معمول و با متخلفین برخورد قانونی صورت پذیرد.

قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار بین ۱۲تا ۲۰درصد نسبت به قیمت دی‌ماه بالا رفت.

قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار بین ۱۲تا ۲۰درصد نسبت به قیمت دی‌ماه بالا رفت. به این ترتیب مجموع تغییر قیمت برنج در طول امسال به ۸۰درصد رسید.

در تازه‌ترین تغییر قیمت انواع برنج ایرانی مرغوب شامل دمسیاه، هاشمی و طارم ۱۲درصد و انواع پرمحصول تا ۲۰درصد گران شدند.

 قیمت هر کیلو برنج شکسته از ۷۰ هزار تومان رد شد

بیشترین افزایش قیمت مربوط به وارداتی‌های هندی و پاکستانی است

دلایل گرانی برنج 

 غلامرضا شریعتی ، با اشاره به افزایش قیمت برنج در بازار بر ضرورت کنترل قیمتها تاکید و بیان کرد: قیمت برنج خریداری شده از کشاورزان بستگی به نوع برنج دارد، برنج بر اساس سطح کیفیت نرخ گذاری شده و از کشاورز خریداری می شود، اما قیمتی که امروز برنج در بازار عرضه می شود تقریبا ۶۰ درصد بیشتر از قیمتی است که از کشاورز خریداری شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در بهترین وضعیت، برنجی که بالاترین کیفیت را دارد در استان مازندران با نرخ کیلویی ۳۵ هزار تومان از کشاورز خریداری می شود، اما  در بازار با قیمت کیلویی ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان عرضه می شود. مصرف سالیانه برنج در کشور کاملا مشخص است میزان تولید برنج در کشور نیز رقم معینی است پس دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که تعادل بین عرضه برنج در بازار و نیاز جامعه برقرار شود، پس در اینجا نقش دولت بسیار مهم است.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکهدولت باید به وظیفه خود در خصوص برنامه ریزی و نظارت دقیق برای تنظیم بازار عمل کند برنج و گندم از کالاهای اساسی سفره مردم است، یکی از علل گرانی قیمت برنج را عدم نظارت و برنامه ریزی دقیق از سوی دولت ذکر و تصریح کرد: وظیفه دولت است که سفره مردم را تامین کرده و اجازه ندهد سفره مردم با تنش های فراوان هر روز کوچک تر شود، باید بین مصرف جامعه، تولید برنج و واردات برنج تعادل برقرار شود.

شریعتی تاکید کرد: عامل دوم دلال بازی است که عده ای به راه می اندازند، با نرخ پایین برنج را خریداری و چندین برابر قیمت در بازار عرضه می کنند. متاسفانه دستگاه های نظارتی نیز به وظیفه خود عمل نمی کنند. ما آب را هم رها کنیم تبدیل به سیل شده و به جامعه آسیب می زند. قیمت تولید و فرآوری برنج و سود تولید کننده و عرضه کننده کاملا مشخص است. تعزیرات باید به این موضوع ورود جدی داشته باشد، باید با اعمال نظارت دقیق دست دلالان بریده شده و جلوی افزایش قیمت افسار گسیخته گرفته شود.

پرویز اوسطی درباره گرانی مجدد برنج ایرانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای سال آینده باید یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق داشته باشد. امسال جابه‌جایی دولت اتفاق افتاد و کشور درگیر انتخابات بود و از آنجا که مدیریت واحدی در حوزه برنج وجود نداشت، شرایط خاصی پیش آمد.

نماینده مردم قروه و دهگلان از کاهش ۲۰ درصدی تولید برنج در کشور خبر داد و علت آن را خشکسالی و بحران زیست محیطی عنوان کرد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به کیفیت خوب برنج ایرانی اظهار کرد: ذائقه مردم ایران برنج ایرانی را می‌پسندد. مصرف برنج ایرانی هر ساله بیشتر شده است. کسانی که توان خرید بالا دارند، حتما برنج ایرانی را انتخاب می‌کنند.

اوسطی با اشاره به قانون منع واردات برنج از تیر ماه تا آبان ماه هر سال، گفت: ما هرساله با ضرر و زیان شالی‌کاران مواجه بودیم اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که کالا به قیمت مناسبی از کشاورز خریده می‌شود. گرانی برنج ایرانی بیشتر به‌خاطر دلالی و سودجویی است. به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد می‌کنم که ذخیره برنج ایرانی در انبار را افزایش دهد تا در مواقع بحران بازار را تنظیم کند.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس با بیان این ادعا که وزارت جهاد ذخیره برنج ایرانی ندارد، گفت: کاهش تولید و افزایش مصرف مردم و از طرف دیگر احتکار برنج، دلالی و سودجویی باعث افزایش قیمت برنج شد. وزارت جهاد باید علاوه بر افزایش ذخیره برنج ایرانی، در راستای خودکفایی برنج بکوشد. ظاهرا معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های خوبی برای خودکفایی کشور در زمینه برنج نیاز دارد. این مهم نیازمند اعتبارات سنگینی است که امیدوارم با آن موافقت شود.

اوسطی درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه برنج گفت: این وزارت خانه برای خرید تضمینی برنج ساز و کار قانونی دارد و قیمت‌ها را در آن سازوکار تعیین می‌کند. اینکه قیمت در بازار سر به فلک کشیده است ناشی از دلالی و سودجویی است که به بازار برنج هم محدود نمی‌شود. تقریبا در هر حوزه‌ای اتفاق می‌افتد. دولت باید وقتی به بازار ورود کند که تعادل به هم خورده است. امسال دولت ابزار لازم برای تنظیم بازار را نداشت.

حسن حنان عضو هیأت مدیره، قائم مقام مدیرعامل و معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی حاکی در نامه‌ای در ٢٣ بهمن ١۴٠٠ از افزایش رسمی قیمت برنج‌های وارداتی توسط دولت و در اجرای دستور وزیر جهاد کشاورزی خبر داده است.

در متن این نامه با موضوع نرخ فروش برنج هندی و پاکستانی که در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ منتشرشده، آمده است: حسب تصمیمات متخذه در جلسه قرارگاه امنیت غذایی و در اجرای دستور مقام عالی وزارت نرخ فروش اقلام برنج هندی ۱۱۲۱ و پاکستانی ذخایر راهبردی به شرح ذیل اصلاح و از تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ اجرایی شده است.

بر اساس این نامه شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت مصرف کننده برنج هندی ۱۱۲۱ را به کیلویی ۲۴۰ هزار ریال و قیمت برنج پاکستانی را به ۲۵۰ هزار ریال افزایش داده است. پیش از قیمت برنج هندی ١٨ هزار و ۵٠٠ تومان و قیمت برنج پاکستانی ٢٠ هزار و ۵٠٠ تومان بود.

میانگین شاخص قیمت شکر فائو ظرف سال 2021  برابر 109.3 واحد بود که 29.8 واحد معادل 37.5 درصد نسبت به سال 2020 افزایش داشت و بالاترین میزان از سال 2016 بود. البته این روند رو به رشد در ماه دسامبر ادامه نیافت. شاخص قیمت شکر فائو در ماه دسامبر به 116.4 واحد رسید که 3.8 واحد برابر 3.1 واحد درصد نسبت به میزان آن در ماه نوامبر کاهش داشت و به پایین‌ترین سطح در 5 ماه گذشته رسید. نگرانی نسبت به اوج‌گیری شیوع کرونا باعث شد تا تقاضای جهانی برای شکر کاهشی شود؛ تضعیف ارزش پول برزیل درمقابل دلار آمریکا و عقبگرد قیمتی اتانول نیز از این افت نرخ حمایت کرد.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آذرماه امسال ۵۱ هزار و ۶۸۰ هزار تومان بوده است و این در حالی است که این کالا در آبان ماه دو هزار تومان ارزان‌تر بود. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آبان ماه ۱۴۰۰ در حدود ۴۹ هزار و ۵۷۲ تومان قیمت داشت. تفاوت این اعداد و ارقام نشان می دهد که برنج در آذرماه نسبت به آبان ماه ۴.۳ درصد گران شد.

اما نکته دیگر گزارش مرکز آمار، گرانی ۵۵.۳ درصدی برنج درجه یک ایرانی در یک سال گذشته است. در آذرماه سال ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه ۳۳ هزار و ۲۶۸ تومان بود.

بنا به گزارش مرکز آمار، برنج خارجی درجه یک نیز در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه ۳ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک در آذرماه ۲۷ هزار و ۹۴۱ تومان بوده و این در حالی است که در آبان ماه امسال ۲۷ هزار و ۱۱۷ تومان قیمت داشته است.

هر کیلو برنج خارجی در یک سال گذشته نیز ۱۹ درصد گران شده است. در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک ۲۳ هزار و ۴۷۹ تومان بود.

براساس گزارش‌های رسیده، برداشت محصول اصلی و کاهش ارزش روپیه، دلیل کاهش قیمت برنج هندی اعلام شده که نرخ این محصول را به پایین‌ترین مقدار در چند سال اخیر رسانده است.

پیش‌بینی شده میزان تولید محصول جهانی برنج با افزایش هشت میلیون تنی به ۵۰۸ میلیون تن در سال آتی برسد. مصرف جهانی این محصول نیز به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف برنج برای خوراک دام در چین به ۵۰۶ میلیون تن افزایش یافته است. برنامه کشورها به‌ویژه هند برای افزایش ذخایر، میزان ذخیره‌ این محصول را در جهان به ۱۸۱ میلیون تن خواهد رساند.

طبق آمارها امسال ۲۹۴ کشتی حامل کالاهای اساسی وارداتی در بنادر ایران پهلوگیری کرده‌اند که این حجم از عملیات بازرگانی خارجی کالاهای اساسی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد کشور شده که پیش‌بینی می‌شود میزان واردات تا پایان سال به  ۱۰ میلیون تن برسد.

قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در بازار داخلی بین ۳۰ هزار تا نزدیک ۶۰ هزار تومان و برنج خارجی ۱۸ هزار تا ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

حسن تقی‌زاده پیرامون نوسان‌های قیمت برنج، گفت: قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 80 درصد افزایش پیدا کرده است و این افزایش نرخ ریشه در تورم حاکم در کشور، کاهش تولید، خشکسالی، افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، افزایش قیمت سموم، افزایش کرایه حمل و نقل و .... باید جست‌وجو کرد.

وی با اشاره به قیمت انواع برنج‌های ایرانی در بنکداری، گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان است و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت برنج پرمحصول فجر کیلویی 43 هزار تومان و برنج شیرودی حداکثر 37 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 33 هزار تومان است. این در حالیست که دو ماه پیش برنج طارم حداقل کیلویی 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

تقی‌زاده با اشاره به کاهش تولید برخی از اقلام برنج، گفت: در سال جاری کشت طارم کاهش پیدا کرد چرا که در سال گذشته قیمت برنج پرمحصول بالا رفت از این‌رو کشت طارم کاهش پیدا کرد و کشاورزان رو به کشت برنج پرمحصول رفتند.

بنا به گفته وی؛ خشکسالی 10 تا 20 درصد برداشت محصول را کاهش داد و کشت برنج سنتی طارم و هاشمی نسبت به برنج پرمحصول کم شد.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهرستان بابل، بابیان اینکه 20 درصد از شالیزارهای برنج در مازندران مکانیزه شده‌اند، گفت: مساحت زمین‌های کشاورزی در این استان کم هستند و مساحت زمین‌ها حداقل بین 5، 6 یا 10 هزار متر هستند به همین دلیل فرآیند مکانیزه شدن دشوار است و بیشتر کشاورزان به‌صورت سنتی کاشت، داشت و برداشت می‌کنند.

وی درباره تفاوت فاحش قیمت برنج در بنکداری و واحدهای صنفی، گفت: برخی از صاحبان فروشگاه‌های زنجیرهای از ابتدای سال در مقیاس بالا چون 10 هزار تن برنج را از کشاورزان خریداری کردند و به‌جای اینکه این محصول را حداقل کیلویی 50 هزار تومان عرضه کنند آن را فروشگاه‌های خود کیلویی 70 تا 80 هزار تومان بفروش می‌رسانند که این قیمت‌ها غیر معقول است و باید مانع آنها شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بنکداری‌ها چندان در نوسان‌های اخیر افزایش قیمت نقشی ندارند و این فروشگاه زنجیره‌ای هستند که باید در این زمینه پاسخگو باشند.

خریدار برنج نداریم

همچنین در این رابطه  علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج، گفت: تفاوت فاحش قیمت برنج ایرانی در بنکداری و واحدهای صنفی فاحش است و من از قیمت برنج کیلویی 80 هزار تومان متعجب شده‌ام.

وی کشاورز را به عنوان برند اصلی برنج معرفی کرد و افزود: برخی به بهانه اینکه برنج آنها برند است محصول را گران می‌فروشند اما باید بگویم که برند اول در برنج کشاورز است نه شرکت‌های بسته‌بندی.

این فعال اقتصادی ادامه داد: کشاورز نمی‌تواند برنج شیرودی را کیلویی 35 هزارتومان و طارم را کیلویی 45 هزار تومان بفروشد چراکه خریداری برای برنج با این نرخ وجود ندارد.

بنا بر این گزارش، برنج صدری هاشمی و آستانه در بنکداری تهران کیلویی 62 هزار تومان است که واحدهای صنفی با احتساب سود 12 درصدی خود این محصول را به خریداران عرضه می‌کنند.

انبارها پر، سفره‌ها خالی

شالی کوبی‌ها پر از کیسه‌های سفید برنج است، کیسه‌هایی که ردیف روی هم انباشته شده اند و هر چه بالاتر می‌روی خاک نشسته بر کیسه‌ها هم بیشتر.

اکبری عضو هیات مدیره انجمن برنج کشور می‌گوید: برنج به فراوانی در انبارها و شالکیوبی‌ها موجود است، همه تبدیل شده و آماده برای فروش اما برنج این روزها کمتر خریدار دارد.

گذری به دوران کرونا و فصل کشت می‌زند و می‌گوید: خشکسالی و کم آبی سبب کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید برنج شد، اما به خاطر شیوع کرونا و برگزار نشدن مراسم‌های عروسی و بسته بودن رستوران‌ها مصرف برنج هم ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر شده است.

راجع به علت گرانی برنج می‌پرسم می‌گوید: جدای از افزایش هزینه‌های کشت برنج، شالیکوبی داران هم متحمل هزینه‌های چند برابری شده اند از افزایش چند برابری بهای قطعات گرفته تا افزایش دستمزد کارگران و ما پارسال برای تبدیل هر کیسه ۵۰ هزار تومان می‌گرفتیم و امسال ۷۰ هزار تومان.

عضو هیات مدیره انجمن برنج کشور گفت: شالیکوبی داران عموما به صورت کارمزدی کار می‌کنند و کیسه‌های برنج موجود در شالی کوبی‌ها مربوط به تعداد زیادی از کشاورزان است که باید فروخته شود تا کارمزد شالی‌کوبی‌ها هم پرداخت شود، اما تجار برنج را به بهانه گرانی نمی‌خرند.

اکبری در خصوص تفاوت قیمت برنج در شمال با تهران نیز گفت: کسانی روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارند که به میزان زیادی برنج را در انبارها ذخیره کرده اند و وقتی قیمت برنج در مازندران ۴۵ هزار تومان و در تهران تا ۷۰ هزار تومان است دستگاه‌های نظارتی باید ورود و با متخلفان برخورد کنند.

تشکیل یک زنجیره برای کاهش قیمت برنج

ابراهیم قربان نژاد مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران افزایش هزینه‌های تولید را دلیل افزایش قیمت برنج می‌داند و می‌گوید: هزینه تولید یک کیلوگرم برنج پارسال در کشت و برداشت مکانیزه ۱۸ هزار تومان و در کشت سنتی ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود و این میزان امسال به ۳۶ تا ۳۹ هزار تومان رسیده است.‌

می‌گوید: افزایش ۸۰ درصدی قیمت تولید برنج، افزایش قیمت نهایی این محصول را بدنبال داشته است.

قربان نژاد در خصوص آخرین وضعیت بازار هم گفت: برنج‌های پرمحصول خریدار کمی دارند و طارم محلی هم با رشد قیمتی بالا اکنون روی ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان متوقف شده است.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ما متولی تولید برنج هستیم و واردات برنج راهکاری برای کاهش قیمت برنج داخلی از سوی دولت است، گفت: بخشی از این برنج‌های وارداتی برای تنظیم بازار به استان‌ها ارسال شده است.

گفت: ۵۰۰ تن برنج وارداتی بین مصرف کنندگان مازندرانی توزیع شده است و ۵۰۰ تن نیز در انبار موجود است تا اگر نیاز شد در بازار توزیع شود.

او واردات برنج خارجی و توزیع آن در بازار را راهکاری موقتی برای تعادل قیمت می‌داند و می‌گوید: افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول برنج، حمایت از کشاورزان برای کاهش هزینه‌های تولید، تشویق مردم به مصرف برنج‌های پرمحصول، حذف واسطه‌ها، عرضه برنج از طریق بورس و ورود جدی‌تر دولت برای ساماندهی بازار برنج می‌تواند بازار را از برنج‌های وارداتی بی نیاز و قیمت را هم متعادل کند.

امیررضا نقش درباره افزایش افسارگسیخته قیمت کالاها در بازار، اظهار کرد: در حال حاضر کنترل ستاد تنظیم بازار بر روی هفت قلم کالای اساسی همچون مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر و ... که ارز یارانه‌ای دریافت می‌کنند، شدید است و هیچ گونه افزایش قیمتی نداریم.

وی درباره افزایش قیمت روزانه برنج ایرانی، توضیح داد: دلیل نوسانات قیمتی برنج ایرانی، کمبود این محصول در بازار است که برای کنترل قیمت آن در بازار دستگاه های نظارتی را ملزم بر نظارت بیشتر کرده‌ایم.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان از تزریق برنج وارداتی به بازار برای کمک به قشر کم برخوردار خبر داد و گفت: طبیعتا تزریق برنج وارداتی با قیمت مناسب به بازار، موجب تنظیم قیمت برنج داخلی می‌شود.

وی درباره انتقاد از افزایش قیمت برنج ایرانی از ۳۴ به ۶۰ هزار تومان، اظهار کرد: دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان صمت و جهاد کشاورزی باید نظارت تشدیدتری بر بازار داشته باشند و در جلسه این هفته افزایش شدید قیمت برنج داخلی را در دستور کار ستاد تنظیم بازار استان قرار داده ایم، تا در این باره چاره اندیشی شود.

نقش افزود: در سایر اقلام و کالاهای اساسی شاهد ثبات نسبتا مناسبی هستیم و در تلاشیم دستگاه‌های نظارتی به بازار ورود کنند، البته آن بخش از بازار که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ها در بازار است، دیگر نیازی به دخالت سیستم های دولتی نیست.

وی گفت: ماه گذشته در بحث جلوگیری از افزایش قیمت میوه در بازار اقدامات پیشگیرانه انجام داده ایم و خوشبختانه مشکل خاصی در این اقلام نداریم.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با تایید شرایط سخت خرید کالاهای اساسی و کاهش شدید قدرت خرید مردم، تاکید کرد: اگرچه برخی از اقلام و کالاهای اساسی تولید داخل است، اما افزایش نرخ ارز تاثیر غیرمستقیم بر اقلام داخلی می گذارد و راهکار این است که سیستم‌های نظارتی قوی شود و در نظر داریم با نظارت بیشتر اجازه سوداگری در بازار را ندهیم.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت نظارت بر بازار، اظهار کرد: باید دستگاه‌های ناظر در استان به موضوع نوسان شدید قیمت‌ها در بازار ورود کنند و اجازه ندهند حباب قیمت ها در بازار شکل گیرد.

نقش در پاسخ به اینکه آیا تا پایان امسال قیمت ها در بازار به ثبات می رسد یا خیر، اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار استان در تلاش برای کنترل بازارها است تا بیش از این به قشر آسیب پذیر جامعه فشار وارد نشود، اما برخی افزایش قیمت ها از دست استان‌ها خارج است.

 قیمت هر کیلو برنج هندی در بنادر ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی ۲۵ هزار تومان است.

طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت برنج به اوج خود رسید که این موضوع نگرانی‌هایی در ارتباط با حذف این محصول از سبد غذایی خانوار به همراه داشت، چرا که بسیاری از آحاد جامعه توان خرید برنج ایرانی با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان را ندارند.

ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی کاهش ۲۰ درصدی تولید ناشی از خشکسالی را علت اصلی افزایش قیمت می‌داند و اذعان می‌کند زمانی که محصولی کمتر تولید شود، قیمت آن طبیعتا در بازار افزایش می‌یابد که در نظر داریم با توزیع هوشمند اقلام اساسی همچون برنج، روغن و شکر واسطه‌ها را کم کنیم.

گرچه در دوره ممنوعیت، واردکنندگان برنج بر کاهش دوره ممنوعیت اصرار داشتند و در این خصوص نامه نگاری‌های متعددی به مقامات دولتی زدند، اما وزارت جهاد در راستای حمایت از تولید داخل موافقت نکرد و در نهایت با رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش‌ها آغاز شد، هر چند طی ۴ ماه دوره ممنوعیت، بازرگانی دولتی با توزیع ذخایر راهبردی در صدد کنترل بازار بود، اما بنابر گفته واردکنندگان توزیع ۱۰۰ هزار تن برنج تنها جوابگوی یک ماه نیاز کشور هم نیست، لذا کمبود عرضه برنج ایرانی و خارجی منجر به التهابات قیمت در بازار شده است که برای سال آینده باید تدابیری اتخاذ شود تا دوره ممنوعیت ایجاد نشود.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۴۶ تا ۶۰ هزار تومان، برنج هندی ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان است که با قیمت‌های اعلامی از سوی مسئولان تفاوت زیادی دارد که انتظار می‌رود، توزیع هوشمند و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان بتواند به کاهش و کنترل قیمت به منظور ایجاد تعادل در بازار کمک کند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات ثبت سفارش برنج و تاثیر رفع دوره ممنوعیت بر بازار و دلایل اختلاف چشمگیر قیمت برنج در تهران با استان‌های شمالی با خبر شویم:

ثبت سفارش ۴۶۰ هزار تن برنج

حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با پایان ممنوعیت فصلی، واردات برنج از اول آذر آغاز شده است.

او گفت: علی رغم آنکه واردکنندگان در طول دوران ممنوعیت به آزادسازی واردات فشار آوردند، اما در راستای حمایت از تولید داخل همچنان قانون اجرا شد.

عباسی معروفان ادامه داد: با توجه به ممنوعیت واردات برنج توسط بخش خصوصی طی ۴ ماه، بازرگانی دولتی اقدام به بیش از ۱۰۰ هزار تن برنج کرد که بنابر مصوبه‌ای قرار است به ۱۵۰ هزار تن برسد تا برنج گران نشود.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد درباره آخرین وضعیت واردات گفت: بنابر آمار بالای ۶۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که با احتساب تولید داخل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن دیگر وارد شود که ۴۶۰ هزار تن ثبت سفارش صورت گرفته است.

او ادامه داد: گرچه واردکنندگان اذعان می‌کنند که به سبب گرانی برنج ایرانی، تقاضا برای خرید برنج خارجی افزایش می‌یابد یا به عبارت دیگر تقاضا به سمت برنج خارجی سوق پیدا می‌کند، اما در حقیقت خریداران برنج داخلی و برنج خارجی با یکدیگر متفاوت اند.

به گفته عباسی معروفان، با وجود آنکه مصرف کنندگان برنج خارجی قدرت خرید برنج داخلی را ندارند، بنابراین بازار برنج این ۲ نوع محصول از یکدیگر متفاوت است و تمایل به واردات بیشتر از سوی واردکنندگان موجب شده تا تولید روی دست تولیدکننده بماند.

این مقام مسئول گفت: بازرگانی دولت مسئولیت دارد تا در مواقعی که بازار از تعادل خارج می‌شود، با ورود به بازار و عرضه محصول از التهاب بازار جلوگیری کند. کما اینکه هم اکنون هر کیلو برنج هندی ۱۱۲۱ با نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان بدست مصرف کننده می‌رسد، در حالی که اگر بازرگانی دولتی نباشد، بخش خصوصی حاضر به عرضه کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان نیست.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی ادامه داد: ابزار دولت برای تنظیم بازار بازرگانی دولتی است تا در مواقعی که بازار از مسیر خارج می‌شود، با اشباع بازار قیمت کنترل شود.

قیمت جهانی برنج هندی افزایش یافت

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش‌ها در حال انجام است که تنها به دلیل اختلاف بر سر افزایش قیمت جهانی با هند این احتمال وجود دارد که محموله‌های هند وارد نشود.

او گفت: در حال حاضر قیمت برنج پاکستانی در مقایسه با هند مناسب‌تر است که با این وجود ممکن است زودتر در بازار عرضه شود.

کشاورز ادامه داد: برنج‌های رسوبی مانده در بنادر در حال ترخیص و ورود به بازار است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر آمار اعلامی سازمان قیمت، قیمت برنج خارجی نسبت به هفته قبل ۷ درصد کاهش و برنج ایرانی بدون نوسان بوده است که این امر نشان می‌دهد که آزادسازی ممنوعیت و واردات به تنظیم بازار کمک می‌کند.

او ادامه داد: با اتخاذ برخی تدابیر باید کاری کنیم که ممنوعیت ایجاد نشود که بازار دچار گرانی شود. کما اینکه اگر در مهرماه ممنوعیت واردات برداشته می‌شد، شاهد افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی در بازار نبودیم.

کشاورز متوسط نیاز ماهیانه برنج خارجی را ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با واردات ماهیانه این میزان برنج در شب عید کسری نخواهیم داشت.

این مقام مسئول گفت: ۸۵ هزار تن برنج مانده در گمرکان ترخیص و در حال توزیع به بازار است.

او قیمت هر کیلو برنج هندی در بنادر را ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی را ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب حداکثر ۳ درصد سود به بنکدار و ۱۲ درصد در خرده فروشی‌ها باید عرضه شود، این درحالی است که قیمت برنج پاکستانی به بالای ۳۰ هزار تومان رسیده بود که دیگر شاهد آن قیمت نخواهیم بود.

به گفته کشاورز، هم اکنون افزایش قیمت جهانی تنها نگرانی پیش روی واردکنندگان است که با رفع آن مشکلی نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره آینده بازار برنج خارجی گفت: با توجه به روند افزایشی قیمت‌های جهانی برآورد دقیقی از شرایط بازار نمی‌توان داشت، اما با کنترل قیمت جهانی، نرخ برنج و شرایط بازار به قبل از دوره ممنوعیت باز می‌گردد.

بازار برنج ایرانی به ثبات رسید

علی اکبریان عضو هیئت مدیره انجمن برنج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بنابر آمار ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شد که با احتساب سرانه مصرف ۳۶ کیلو، ۷۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

او گفت: انجمن واردکنندگان سرانه مصرف را ۴۰ تا ۴۲ کیلو و تولید کمتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام می‌کنند که با این وجود حالت ۲گانگی به وجود آمده است که بهترین راه حل استنباط به آمار وزارت جهاد کشاورزی است.

اکبریان ادامه داد: گرچه انجمن شالیکوبان خبر از کاهش ۴۰ درصدی تولید داده است، اما اعلام آمار ضد و نقیض تولید و سرانه مصرف، ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه تمرکز ما در ماه های اول آغاز به کار دولت تأمین امنیت غذایی و تلاش برای ساماندهی بازار اقلام اصلی از جمله مرغ و تخم‌مرغ بوده است، گفت: در این راستا توانستیم  بازار مرغ و تخم مرغ را به گونه ای مدیریت کنیم که از روزهای آینده تا پایان سال شرایط مطلوبی در این بخش ها را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد:برای تامین اقلام مورد نیاز شب عید و بعد از آن ماه رمضان برنامه ریزی های لازم انجام شده است و همچنین بسترسازی برای کشت قراردادی، خرید دام مازاد روستاییان و عشایر و سند دار کردن اراضی کشاورزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: تامین امنیت غذایی وظیفه جهاد کشاورزی و بر عهده کشاورزان و دامداران است. برنامه ریزی ما در زمینه پایداری و تامین بازار است و قطعا امنیت غذایی برقرار خواهد شد.

به گفته وی تا قبل از دولت سیزدهم همیشه بحث این بود که باید در حوزه غذا فرمانده یکی باشد. نه اینکه بخشی از وظایف بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و بخشی نیز دست وزارت صمت باشد. همانطور که استحضار دارید قانون انتزاع در دولت قبل دو سال لغو شد و در آخرین روزهای دولت قبل وظایف  وزارت جهاد بازگردانده شد. ولی اجرایی شدن آن در دولت سیزدهم رخ داد و کل زنجیره از تولید تا توزیع به وزارت جهاد واگذار شد.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: وزارت جهاد کشاورزی در طول ۴۰ سال گذشته هیچ زمان در حوزه بازار مواد غذایی نبوده است. ما در بازرسی هیچ تجربه‌ای نداشتیم. اخیرا اما  با همکاری و همراهی وزارت صمت بحث بازرسی در بازار اقلام غذایی را هم به عهده گرفتیم. که البته تا این وظایف به طور کامل در اختیار وزارت جهاد قرار بگیرد مدت زمانی طی خواهد شد. همچنین در این راستا  از نیروهای بسیج در بازرسی ها کمک گرفته ایم.

قیمت های دستوری پایداری تولید را از بین می برد

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه قیمت های دستوری عدم پایداری در تولید را به همراه خواهد داشت، گفت: باید کاری کنیم که تولید پایداری داشته باشد. تولید خط قرمز ما است و نباید قطع شود. برای پایداری تولید نمی توانیم تولیدکننده را مجبور کنیم که محصولش را زیر قیمت تمام شده بفروشد. برای مثال قیمت مرغ برای مصرف کننده ۳۱ هزار تومان تعیین شده است با این قیمت تعیین شده تولید اقتصادی و پایدار است و اگر کمتر از مقدار باشد تولید غیر اقتصادی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت مرغ در بازار بیش از ۳۱ هزار تومان است، گفت: در حال حاضر در میادین میوه و تره بار مرغ با قیمت ۳۱هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می‌شود که در برخی استان‌ها نیز حتی کمتر از این مقدار است. البته در برخی مغازه ها هم قیمت مرغ به ۳۵ هزارتومان هم می رسد ولی تلاش کردیم که همواره قیمتها کاهشی باشد.

کاهش مدت زمان ارسال نهاده ها/تامین ارز انجام شده است

وی در ادامه به اقدامات جهاد کشاورزی در خصوص تامین امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: در حوزه طیور، گاوداری صنعتی و دام روستایی تلاش کردیم که تاخیر در تحویل نهاده ها را با تامین ارز کاهش دهیم و با کمک بانک مرکزی ارز آذرماه نهاده ها نیز تامین شده است.

ساداتی نژاد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: همچنین توانستیم میزان کسری موجود در بازار را احصا کنیم. ما در تامین گوشت مرغ و تخم مرغ در مهر و آبان به دلیل کاهش جوجه ریزی کمبود داشتیم. بخشی از نیاز بازار به مرغ را با مرغ منجمد تامین کردیم. همچنین مهرماه کمترین میزان جوجه‌ریزی انجام شده بود به همین دلیل تخم مرغ نطفه دار وارد کردیم و با بازار رسانی بازار آنها را کنترل کردیم. از طرفی توزیع هوشمند را نیز آغاز کردیم. سازمان تعاون روستایی متولی بازاررسانی هوشمند شده است که مرغ منجمد و تخم مرغ را با قیمت تنظیم بازار تحت پلتفرم مشخصی به صورت اینترنتی به دست مردم درب منازل می رساند. براین اساس روزانه ۳۰۰ تن اقلام مذکور در شهر تهران به این شیوه توزیع می شود.  این طرح از روزهای گذشته در کرج و اصفهان آغاز شده و در شیراز و مشهد هم به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

وی افزود: از هفته آینده شکر، روغن و برنج نیز با قیمت‌های تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند درب منازل اضافه خواهند شد. هرچه از سامانه‌ هوشمند بیشتر استفاده کنیم دست واسطه ها در این بین کم خواهد شد. همچنین برای میوه شب عید هم قصد داریم از توزیع هوشمند استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به خرید حمایتی دام عشایر اشاره کرد و گفت: امسال با دام مازاد عشایر مواجه شدیم. البته مشکل جدیدی نیست. عشایر به قیمتی که دلالان دام هایشان را می‌خریدند، اعتراض داشتند. برای همین به منظور حمایت از عشایر و روستاییان خرید دام عشایر را شروع کردیم و تا کنون ۱۰۷هزار راس دام خریداری شده است. همچنین برای حمایت از این دامداران قرار شد که نهاده امانی به آنها داده شود که اگر دامدار عشایر یا روستایی قصد نگهداری از دامش را داشت بتواند به صورت امانی نهاده بگیرد و بعد از پروار دام آن را پس دهد.

وی در ادامه گفت: کشتن دام آبستن تخلف و ممنوع است و کشتارگاه ها نیز حق کشتار دام مواد و آبستن را ندارند. اتفاقی که اخیرا افتاده بود این بود که در یک مجموعه صنعتی اطراف تهران اقدام به این کار کرده بودند. دام عشایر نبود.  فردی که اقدام به کشتار دام آبستن و مولد کرده بود مجوز حمل نداشت و دام ها نیز پلاک نداشتند. که در نهایت به مراجع قضایی معرفی شدند.

ساداتی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال که تخم مرغ در مغازه های سطح شهر بیش از نرخ مصوب است، گفت: قیمت تخم مرغ در میادین میوه و تره بار شانه ای ۴۳هزار تومان است. البته به صورت هوشمند هم با نرخ مصوب توزیع می شود. ممکن است در مغازه های سطح شهر بیش از ۴۳ هزار تومان باشد که این موضوع تخلف بوده و رسیدگی خواهد شد.  اخیراً تخم مرغ با نرخ مصوب درب مغازه ها در حال توزیع است. از هفته گذشته در ۲۳ هزار مغازه در استان های تهران و البرز تخم مرغ مصوب توزیع شده است.

وی در خصوص توزیع مرغ منجمد در بازار گفت: سه ماه است که دولت را تحویل گرفته ایم. آنچه را که در بازار می‌بینید برنامه‌ریزی سه ماهه نیست بلکه مربوط به قبل است. ما با کمبود تولید مواجه بودیم و برای رفع آن مرغ منجمد توزیع شد. این مرغ‌ها از کیفیت خوبی برخوردار بودند. تلاش می‌کنیم از هفته آینده توزیع هوشمند مرغ گرم را در تهران شروع کنیم.

ساداتی نژاد افزود: در تامین نهاده در شرایط مطلوبی هستیم. تامین ارز آن روان شده است. با کمک وزارت راه و شهرسازی ترانزیت نهاده ها سرعت گرفته است. دیگر دپوی نهاده به معنی که قبلاً وجود داشت، نداریم. در گذشته بعضا پنج تا شش ماه تاخیر در ارسال نهادها وجود داشت که این مدت زمان را کاهش دادیم.

وی در خصوص قیمت تعیین شده برای خرید حمایتی دام زنده نیز گفت: قیمت ۶۲هزارتومان برای خرید هرکیلو دام زنده عدد کارشناسی شده است. قیمت دام زنده در بازار ۷ تا ۸ هزار تومان از این پایین تراست.  همچنین ۲۰ درصد این قیمت نیز به صورت علوفه تامین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کشاورزی قراردادی نیز گفت: کشاورز وقتی بذری را می کارد باید مشتری آن مشخص باشد. کشاورز باید بداند برای چه کسی تولید می کند. در این راستا به شرکت بازرگانی دولتی اعلام کردیم که به جای خرید گندم در انتهای تولید در ابتدا با کشاورز قرارداد ببندد، آن را بیمه کند و کود مورد نیاز کشاورز را تامین کرده و در انتها با آن تسویه کند. بنابراین کشاورزان می توانند با شرکت بازرگانی دولتی قرارداد ببندند و در این قرارداد کشاورز ابتدا کود را تحویل می‌گیرد و بیمه می شود و در انتها که محصولش را تحویل می دهد هزینه کود و بیمه محاسبه و با آن تسویه خواهد شد. قطعا این اقدام باعث درآمد بیشتر کشاورزان خواهد شد.

خشکسالی تولید برنج ایرانی را ۲۰ درصد کاهش داد

وی در پایان در خصوص افزایش قیمت برنج نیز گفت: به دلیل خشکسالی تولید برنج ایرانی ۲۰ درصد کاهش داشته است وقتی محصولی کمتر تولید شود طبیعتاً قیمت آن افزایش می یابد در برنج خارجی نیز هیچ محدودیتی در میزان عرضه به بازار نداشتیم.

ارسال نظر