قیمت مرغ| قیمت مرغ امروز| قیمت مرغ در میادین میوه و تره بار

قیمت مرغ امروز 24 فروردین 1401| مرغ کیلویی 35 هزار تومان

قیمت مرغ امروز چهارشنبه 24 فروردین 1401 اعلام شد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ امروز اعلام شد. قیمت مرغ با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از افزایش تحریم ها و عدم واردات نهاده های دامی گران شد. قیمت مرغ طی ماه های گذشته با افزایش چند درصدی همراه بود. قیمت مرغ حتی پس از کاهش تقاضا میل به ارزانی نداشت.

قیمت مرغ

قیمت مرغ امروز 24 فروردین 

 قیمت هر کیلو مرغ ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان، ران مرغ ۲۸ هزار تا ۳۲ هزار تومان، سینه ۶۰ هزار تومان و فیله مرغ ۷۰ هزار تومان است.

مشاور اتحادیه مرغداران گفت: با توجه به حجم بالای جوجه ریزی، روزانه بیش از ۸ هزار تن مرغ در سطح کشور عرضه می شود.

آقای محمد علی کمالی سروستانی گفت: علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت مرغ طی روزهای اخیر به دلیل ازدیاد عرضه و کاهش تقاضا روند نزولی داشته است. روزانه بالای ۸ هزار تن مرغ در سطح کشور عرضه می شود، درحالیکه حداکثر نیاز ۶ تا ۷ هزار تن است.

به گفته مشاور اتحادیه مرغداران، با وجود مازاد تولید مرغ ، پشتیبانی امور دام با حداقل بوروکراسی باید اقدام به خرید مرغ از مرغدار یا تعاونی ها کند و در صورت تامین ذخایر استراتژیک پشتیبانی باید مجوز صادرات دهند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان، ران مرغ ۲۸ هزار تا ۳۲ هزار تومان، سینه ۶۰ هزار تومان و فیله مرغ ۷۰ هزار تومان است، هر چند فصاحت مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار از توزیع مرغ با قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا پایان ماه رمضان در میادین خبر داده است.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با وجود آنکه مرغ در اکثر استان ها کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود، اما برخی مغازه داران بالاتر از مصوب اقدام به فروش می کنند که دستگاه های نظارتی باید برخورد کند.

بنابر آمار سامانه سماصط در بهمن بالای ۱۳۵ میلیون قطعه و اسفند ۱۲۸ میلیون قطعه جوجه ریزی شده که با وجود شرایط مساعد تولید، عرضه بالاتر از نرخ مصوب گرانفروشی است. 

حبیب اسدالله نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برخی از واحدهای مرغداری برای فروش مرغ هایشان دچار مشکل شده‌اند، اظهار کرد: انتظار ما از شرکت پشتیبانی امور دام این است که ضمن توقف فوری عرضه مرغ منجمد تحت هر عنوان و به هر طریقی، مرغ‌های مازاد را با فوریت از مرغداران خریداری کند و اجازه ندهد که مرغداران بیش از این ضرر کنند.

وی ادامه داد: اگر این مرغ ها به موقع خریداری نشوند در سالن‌های پرورش می‌مانند وزن آنها زیاد می شود. در نتیجه تناژ مرغ زیادتری وارد بازار خواهد شد و تعادل بین  عرضه وتقاضا نیز بیشتر بهم می خورد و مرغداران متحمل ضرر و زیان زیادی می‌شوند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در پاسخ به اینکه چرا بیش از نیاز کشور جوجه ریزی شده که حالا مرغداران با مازاد مرغ مواجه شوند؟ گفت: نیازها در مقاطع مختلف متفاوت است. بر اساس رسم هر سال بعد از  تعطیلات عید با کاهش تقاضا و کاهش عرضه مواجه هستیم. ولی پیش بینی دولت این بود که با توجه به اینکه ماه رمضان را در پیش داریم با کاهش تقاضا مواجه نخواهیم شد. بنابراین بیش از نیاز کشور جوجه ریزی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه در راستای متعادل سازی عرضه و تقاضا بایستی توزیع مرغ منجمد متوقف شود، گفت: اساس توزیع مرغ منجمد تنظیم بازار است ولی وقتی با مازاد تولید مواجه‌ایم دیگر عرضه مرغ منجمد توجیهی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت تامین نهاده ها به چه صورت است؟ گفت: تامین، تخصیص و شارژ نهاده‌ها در سامانه بازارگاه دچار مشکل شده است و بارگیری نهاده‌ها نیز به درستی انجام نمی‌شود. از طرفی بسیاری از واردکنندگان با بهانه‌هایی چون عدم تخصیص ارز و عدم صدور مجوز گمرک نهاده‌های خریداری شده را ارسال نمی‌کنند. برخی از واحدهای مرغداری ۴۰ روز است که نهاده خریداری کرده‌اند ولی هنوز به دستشان نرسیده است.

اسدالله نژاد در پایان گفت: البته  وزارت جهاد کشاورزی وعده داده است که این مشکلات ظرف یکی دو روز آینده رفع  شود.

ارسال نظر