یارانه رمضان | یارانه نقدی ماه رمضان

چرا بعضی افراد یارانه رمضان دریافت نکردند؟

پرداخت یارانه رمضان بامداد امروز یکشنبه ۲۸ فروردین ماه خاتمه یافت. سازمان هدفمندی یارانه ها در این باره گفت: اعتبار اختصاص یافته برای یارانه رمضان تا آخرین ریال به حساب مشمولان واریز شده و فردی از لیست جا نمانده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

زمان واریز یارانه رمضان اعلام شد. یارانه رمضان به همه افراد تعلق نمی گیرد. یارانه رمضان مبلغ چندانی ندارد. یارانه رمضان مانند یارانه های مناسبتی دیگر پرداخت خواهد شد. جزئیات جدید یارانه رمضان را بخوانید.

یارانه رمضان

جزئیات جدید یارانه رمضان

اعتراضات به عدم واریز یارانه رمضان ادامه دارد و بسیاری هنوز امیدوارند که یارانه رمضان به حساب آنها واریز شود. اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد پرونده واریز یارانه بسته شده و افرادی که یارانه نگرفته‌اند نباید منتظر واریز آن باشند.

پرداخت یارانه رمضان بامداد امروز یکشنبه ۲۸ فروردین ماه  خاتمه یافت. سازمان هدفمندی یارانه ها در این باره گفت: اعتبار اختصاص یافته برای یارانه رمضان تا آخرین ریال به حساب مشمولان واریز شده و فردی از لیست جا نمانده است.

پیشتر این سازمان در رابطه با تعداد دریافت کنندگان این یارانه گفته بود: نزدیک به ۱۱ میلیون و ۳۰ هزار نفر مشمول دریافت یارنه نقدی ۱۵۰ هزار تومانی ماه رمضان هستند. با این حال هنوز شمار قابل توجهی از مردم منتظر واریز این یارانه هستند. به نقل از سازمان هدفمندی یارانه ها از روز گذشته تاکنون بالغ ۵۶ هزار نفر از طریق سامانه اینترنتی پیگیر یارانه رمضان شدند و بسیاری هم از طریق شماره اعلام شده پیگیر واریز یارانه خود شده‌اند.

جان کلام یارنه نگرفته ها این است که چرا دولت به صورت شفاف مشمولان یارانه های معیشتی را معرفی نمی‌کند.

بیش از ۱۲ سال از پرداخت یارنه های نقدی مختلف در ایران می‌گذرد؛ تجربه حاصل از این اتفاق در کنار فراگیرتر شدن کاربرد فناوری های جدید ارتباطی این امکان را داده است که عموم مردم حداقل از طریق یک پیامک، به راحتی از وضعیت یارانه بگیری خود مطلع شوند.

استفاده از سامانه های ارسال پیامک یا مراجعه به سایت های اینترنتی ساده ترین ابزاری است که دولت می تواند از طریق آن واریز یارانه را به مشمولانش اطلاع دهد. محض نمونه در سال ۹۸ که پرداخت یارانه معیشتی آغاز شد. بسیاری از مردم از طریق مراجعه به سایت اینترنتی مطلع شدند که یارانه معیشتی به آنها تعلق نمی‌گیرد و دلیل آن چیست.

واضح است که سیل انتقادات به نحوه واریز یارانه رمضان فقط به سازمان هدفمندی یارانه ها محدود نیست.

پیش از این هم این سازمان از معترضان یارانه نگرفته خواسته بود تا با وزارت تعاون کار و اجتماعی به شماره تلفن ۶۳۶۹ تماس بگیرند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این رابطه هنوز واکنشی نشان نداده است. در تارنمای اینترنتی این وزارتخانه هیچ توضیحی در رابطه با واریز یارانه رمضان داده نشده است.

با این حال می توان انتظار داشت که کارکنان این وزارتخانه نیز در معرض مراجعه منتقدان قرار دارند. در همین رابطه پیگیری های رسانه های مختلف برای گفتگو با مسئولان مربوطه در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بی نتیجه بوده است.

در رابطه با پرداخت یارانه های نقدی مناسبتی، این سازمان خود را مجری دستورات می‌داند چون می‌گوید وزارت رفاه مشمولان یارانه رمضان را معرفی کرده و سازمان برنامه مجوز پرداخت را صادر کرده و سازمان هدفمندی یارانه فقط دستور پرداخت را به بانک‌ها داده است.

با واریز یارانه ویژه ماه رمضان عده‌ای از عدم واریز این یارانه اعتراض دارند که می‌توانند این مشکل را با ما در میان بگذارند.

ساعت ۲۴ جمعه ۲۶ فروردین برای چهار دهک اول یارانه بگیر، به ازای هر نفر ۱۵۰ هزار تومان یارانه نقدی واریز شد. به گفته امیدحاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نحوه تخصیص این یارانه را به اقشاری که به نوعی سود سهام عدالت دریافت نکرده اند واریز می‌کنند.

همچنین طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها، این یارانه به ۱۱ میلیون خانوار یعنی حدود ۳۲ میلیون نفر واریز شده است.

پیش از این دو دوره یارانه مناسبتی از جمله یارانه به مناسبت ۲۲ بهمن و نوروز بر همین معیار به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز شده بود که همین موضوع منجر به نارضایتی عده‌ای از یارانه بگیران شد. حال اگر شما نیز از این موضوع شکایتی دارید با درج شماره تلفن همراه و راه ارتباطی مشکلات خود را به ما بگویید.

قرار است به دستور رئیس‌جمهور مبلغ ۱۵۰ هزار تومان تحت عنوان یارانه کمک معیشتی ویژه ماه مبارک رمضان به حساب بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز می‌شود؛ اما این یارانه ویژه در روز جمعه پیش رو به حساب چه افرادی واریز می‌شود؟

بنا بر دستور ابراهیم رئیسی و همزمان با ماه مبارک رمضان، قرار است مبلغ ۱۵۰ هزار تومان تحت عنوان یارانه کمک معیشتی به حساب بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز می‌شود.

اما این یارانه ویژه به چه کسانی تعلق خواهد گرفت؟!

پیگیری‌های از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  درباره افراد مشمول یارانه کمک معیشتی ماه رمضان حکایت از آن دارد که خانواده مددجویان کمیته امداد، سازمان بهزیستی جزء نخستین گروه‌های دریافت‌کننده یارانه کمک معیشتی ماه رمضان خواهند بود همچنین زنان سرپرست خانوار نیز مشمول دریافت این یارانه خواهند بود.

افرادی که در دهک‌های یک تا چهار و همچنین به احتمال زیاد جاماندگان دریافت سهام عدالت بخش دیگری از کسانی هستند که یارانه کمک معیشتی ماه رمضان را دریافت می‌کنند.

آنطور که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، ساعت ۲۴ جمعه ۲۶ فروردین‌ ماه ۱۴۰۱ یارانه ۱۵۰ هزار تومانی کمک‌ معیشت ماه مبارک رمضان به حساب ۱۱ میلیون و ۳۸هزار و ۵۲۰ خانوارهای شناسایی‌شده واریز می‌شود.

بر اساس ماده ۴ آیین‌نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی باید امکان درخواست رسیدگی به خانوارها برای دریافت یارانه در مقاطع زمانی ۶ ماه ( خردداد یا آذر ) هر سال فراهم کند و بر اساس آن پرداخت‌ها صورت بگیرد.

افراد مشمول دریافت این یارانه بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار عنوان شده و طبق اطلاعات دریافتی مبلغ مذکور قرار است ساعت ۲۴ جمعه ۲۶ فروردین به حساب آنها واریز شود.

طبق اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، افرادی که ۲۲ بهمن گذشته و نوروز امسال مشمول دریافت یارانه بودند، یارانه ویژه ماه رمضان را دریافت خواهند کرد.

همچنین، یارانه کمک معیشتی ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستانی که به هر دلیلی از سهام عدالت جا افتاده‌اند، نیز واریز خواهد شد.

با توجه به مبلغ این یارانه، یک خانواده سه نفره معادل ۴۵۰ هزار تومان یارانه معیشتی ویژه ماه مبارک رمضان دریافت می‌کند.

یارانه کمک معیشتی به اقشار آسیب‌پذیر و با درآمد کم از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در دو مرحله و در مناسبت‌های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و عید نوروز به دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی کشور پرداخت شده است.

براساس اطلاعات بدست آمده پرداخت یارانه ماه رمضان در مرحله صدور مجوز از سوی سازمان برنامه و بودجه قرار دارد و به احتمال زیاد تا هفته آینده به حساب مشمولان واریز می‌شود. اما مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

سومین یارانه مناسبتی دولت رئیسی به احتمال قوی در هفته آینده به حساب مشمولان واریز می‌شود. تازه ترین پیگیری‌های تجارت نیوز از سازمان هدفمندی یارانه‌ها حاکی از آن است که واریز یارانه ماه رمضان هم اکنون در مرحله صدور مجوز و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه قرار دارد.

از قرار معلوم مشمولان یارانه رمضان برپایه جامعه هدفی است که در دو مرحله قبل نیز به مناسبت بیست و دوم بهمن (سالروز پیروزی انقلاب) و فرارسیدن عید نوروز یارانه‌ دریافت کرده بودند.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید که با هدف کمک به معیشت خانوارها تمامی محاسبات مربوط به یارانه ماه رمضان را براساس اطلاعات به روز شده و اعلامی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی انجام داده است.

در مورد مبلغ قطعی و تعداد دریافت کنندگان سومین یارانه مناسباتی هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما از قرار معلوم مبلغ این یارانه کمتر از ۱۵۰ هزار تومان نخواهد بود و دریافت کنندگان آن نیز به مانند دفعات قبلی خواهند بود.

بر این اساس پرداخت یارانه ماه رمضان در دستور دولت است و منتظر مجوز سازمان برنانه و بودجه ابلاغ کند.

پیش بینی می‌شود که در صورت صدور مجوز نهایی و ابلاغ دستور پرداخت از سوی سازمان برنامه و بودجه، یارانه ماه رمضان از هفته آینده تا پیش از عید فطر به حساب مشمولان آن واریز شود.

یارانه‌های مناسبتی چیست؟

در دولت سید ابرهیم رئیسی، سنگ بنای پرداخت یارانه نقدی جدیدی موسوم به یارانه مناسبتی گذاشته شده است؛ مبلغ این یارانه در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰۰ هزار تومان بود که به جمعیت حدودا ۳۴ میلیون نفری پرداخت شد.

برای مرتبه دوم دولت سیزدهم در روزهای منتهی به سال نو مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را به عنوان یارانه معیشتی عید نوروز را پرداخت کرد اما مشمولان این یارانه تنها ۱۲ میلیون نفر بود.

پرداخت یارانه های نقدی مناسبتی، رویه ای جدید است که به صورت مستقل از پرداخت دو یارانه نقدی دیگر صورت می گیرد؛ به گفته مقامات دولتی مشمولان این یارانه براساس ۴ دهک ابتدایی دهک های اقتصادی شناسایی شده‌اند.

پرداخت یارانه معیشتی که مبلغ سرانه انفرادی آن ۵۵ هزار تومان است از بعد ماجرای سهمیه بندی بنزین در سال ۹۸ در دستور کار دولت روحانی قرار گرفت.

پرداخت یارانه نقدی انرژی هم که به نسبت به سایر یارانه‌های نقدی قدمتی بیشتر دارد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در انتهای دهه ۸۰ آغاز شده است.

پرداخت نقدی یارانه‌ها از یک سو با سیاست‌ها دولتی‌ها پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق برای منطبق شدن با استاندارهای اقتصادی جهانی تعدیل ساختاری مقاریت دارد و از سوی دیگر به دلیل ناچیز و ثابت بودن مبالغ اختصاص یافته مدام از ارزش و بهای آنها کاسته می‌شود.

با این حال به دلیل شوک های اقتصادی پیاپی همیشه برنامه های دولتها برای پرداخت یارانه های نقدی جدید یا افزودن بر مبالغ آنها از موضوعات مورد توجه مردم بوده است.

منتقدان اقتصادی دولت می‌گویند با وجود ناچیز بودن ارزش یارانه ها، هنوز این مبالغ نقشی کلیدی در زندگی اقشاری نابرخوردار و محرومی دارند که دارای شغل مناسب و محل درآمد مستمر و کافی نیستند.

ارسال نظر