قیمت نان

منتظر افزایش سه برابری قیمت نان باشید

محسن لزومیان اولین نوع از نان هایی که تحت تاثیر افزایش قابل توجه قیمت خرید تضمینی گندم رشد قابل خواهد داشت را نان های صنعتی عنوان کرد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت نان افزایش یافت. قیمت نان هر ساله با تغییر همراه می شود. قیمت نان با توجه به قیمت آرد تعیین می شود. قیمت نان در هر منطقه متفاوت است. قیمت نان با توجه به سوبسید آرد متغیر است.

قیمت نان

قیمت جدید نان

رییس اتحادیه نان های صنعتی کشور با اشاره به افزایش قیمت سهمیه گندم این صنف، گفت: قیمت هر عدد نان صنعتی تا هفته آینده دست کم تا ۳ برابر افزایش خواهد یافت.

محسن لزومیان  اولین نوع از نان هایی که تحت تاثیر افزایش قابل توجه قیمت خرید تضمینی گندم رشد قابل خواهد داشت را نان های صنعتی عنوان کرد. 

به گفته وی؛ به اتحادیه اعلام شده است قیمت سهمیه هر کیلوگرم گندم نان های صنعتی از ۲ هزار ‌ و ۷۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است. 

هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال ۱۴۰۱ را مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد که از این میزان، مبلغ ۱۰ هزار و ۵۰۰  تومان به عنوان اصل قیمت تعیین شده و یک هزار تومان به عنوان هدیه تحویل در نظر گرفته شد. قبل از آن مجلس قیمت خرید تضمینی گندم را از کشاورزان با ۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داده بودند. قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۰ ، مبلغ ۵ هزار تومان بود. به عبارت دیگر افزایش قیمت در هر کیلوگرم گندم ۶ هزار و ۵۰۰ بوده است. 

این میزان افزایش قیمت برای خرید تضمینی یک محصول کشاورزی بی سابقه است و به نظر می رسد تصمیم دولت برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تحت تاثیر روند رو به افزایش قیمت جهانی این محصول استراتژیک باشد.

اما با این حجم از افزایش قیمت، رشد قیمت در محصولات حاصل از آن که مهمترینشان نان است، اجتناب ناپذیر است.

لزومیان با بیان اینکه قیمت هر کیلو گرم آرد برای تولید نان صنعتی به ۱۶ هزار تومان خواهد رسید، افزود: در نتیجه قیمت هر عدد نان صنعتی بدون در نظر گرفتن سایر هزینه های موثر در قسمت تمام شده تولید، دست کم تا ۳ برابر خواهد شد.

وی پیش بینی کرد؛ حداکثر تا هفته آینده اثر این افزایش قیمت خود را با گرانی ‌نان در بازار نشان دهد. 

وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت نان صنعتی با شرایط اقتصادی مردم همگام نیست، پیش بینی کرد: تقاضای نان صنعتی در کشور به شکل قابل توجه ای کاهش خواهد یافت. 

وی تصریح کرد: با توجه به عدم توان رقابت نان صنعتی با نان سنتی تعطیلی واحدهای نان صنعتی قطعی خواهد بود و این به معنی از دست رفت سرمایه های کلانی است که بخش عمده آن از طریق وام های بانکی تامین شده است.

لزومیان تعطیلی ۴۰ درصدی واحدهای نان صنعتی را در مدت زمان کوتاه محتمل دانست. 

وی یادآوری شد: طبق برنامه پنجم و ششم توسعه قرار بر این بود که با هدف تامین سلامت جامعه ۴۰ درصد نان تولیدی کشوری صنعتی شود، اما بر خلاف این برنامه ها شاهد کاهش تعداد واحد های نان صنعتی و تولید این نوع نان در کشور هستیم.

رییس اتحادیه نان صنعتی کشور با انتقاد از بی توجهی دولت به نظر بخش خصوصی، اظهار کرد: در اکثر‌ مواقع تصمیم در پشت درهای بسته بدون حضور بخش خصوصی گرفته می شود، هر تصمیمی که بدون توجه به نظر بخش خصوصی گرفته شده است نتایج منفی آن بیش از نتایج مثبت است.

لزومیان همچنین نسبت به فساد احتمالی ایجاد شده با توجه به فاصله قیمت سهمیه گندم نان سنتی و نان صنعتی هشدار داد.

وی تنها راهکار جلوگیری از مشکلات در حوزه نان را یکسان سازی قیمت های گندم و آرد برای تمام صنف عنوان کرد.

حسین مقراضی از افزایش شدید قیمت آرد تحویلی به تولیدکنندگان نان فانتزی و نان‌های حجیم در استان گیلان خبر داد و گفت: قیمت هر کیسه‌ی چهل کیلویی آرد تحویلی از ۱۹۲ هزار تومان به ۶۷۰ هزار تومان رسیده و این وضعیت بحرانی جدی را در این استان رقم می‌زند چرا که بیش از ۲۵۰ واحد صنفی فعال در این حوزه با مشکل مواجه می‌شوند.

وی در توضیح سابقه‌ی این اتفاق گفت: در برج یازدهم سال گذشته بنا به درخواست اتحادیه، در کارگروه اصلی استان مقرر و مصوب شد، اتحادیه نان حجیم با هدف کمک به دولت به جای آرد یارانه‌ای گروه دو از آرد یارانه‌ای گروه سه استفاده کند.

وی ادامه داد: هزینه آرد یارانه‌ای گروه دو برای هر چهل کیلو ۵۸ هزار تومان بود. با این تغییر قیمت آرد یارانه‌ای گروه سه برای واحدهای تولید نان حجیم به ۱۹۲ هزار تومان در هر چهل کیلو رسید. به گفته وی قیمت نان باگت با این تغییر از ۹۰۰ تومان به ۲۲۰۰ تومان افزایش یافت .

مقراضی گفت: در هجدهم فروردین ماه بدون اطلاع‌رسانی و بدون ابلاغ مصوبه‌ای جدید سامانه به روی واحدهای صنفی زیر مجموعه‌ی ما بسته شد و هیچ واحدی قادر به خرید و تهیه آرد نبود اما امروز شرایط تغییر کرد و سامانه باز شده و اعلام کردند صنف و صنعت می‌توانند با قیمت ۶۷۰ هزار تومان برای چهل کیلو آرد، نسبت به خرید اقدام کنند.

او گفت: چنین افزایش قیمتی می‌تواند بهای نان باگت را در گیلان به بیش از ده هزار تومان برساند چرا که قیمت نیم باگت طبق محاسبات ما به ۵ تا ۶ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

او با تاکید بر اینکه هیچ استان دیگری در این وضعیت نیست، ادامه داد: می‌گویند گیلان را به عنوان پایلوت انتخاب کرده‌اند. در حالی که این اقدام صنف ما را زمین می‌زند و اعتراضمان هم با بی‌اعتنایی رییس اداره غله در استان روبروست .

وی تاکید کرد: پیشنهادی ارائه شده بود تا دوباره اتحادیه نان حجیم از آرد یارانه‌ای دو بهره‌مند شود تا مصوبه جدید ابلاغ گردد اما در حال حاضر با چنین قیمت عجیبی برای خرید آرد روبرو هستیم .

وی گفت: رییس جمهوری دستور داده پشت پرده گرانی‌ها مشخص شود، همین جا معلوم است که دولت خود مقصر گرانی است.

ارسال نظر