ابتلا به کرونا

تا چند بار به کرونا مبتلا می شویم؟

در حال حاضر به نظر می‌رسد بریتانیا از اوج آخرین موج آلودگی به کرونا عبور کرده اما همچنان موارد ابتلا بالاست و بسیاری از مردم اخیرا گزارش کرده‌اند که برای اولین بار با گذشت بیش از دو سال از همه‌گیری آلوده به این ویروس و برخی دیگر نیز برای بار دوم یا حتی سوم به این بیماری مبتلا شده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اطلاعات دقیقی درباره دفعات ابتلا به کرونا وجود ندارد اما احتمالاتی درباره آن وجود دارد. برای دریافت جزئیات این خبر را دنبال کنید

به نقل از ایسنا، در حال حاضر به نظر می‌رسد بریتانیا از اوج آخرین موج آلودگی به کرونا عبور کرده اما همچنان موارد ابتلا بالاست و بسیاری از مردم اخیرا گزارش کرده‌اند که برای اولین بار با گذشت بیش از دو سال از همه‌گیری آلوده به این ویروس و برخی دیگر نیز برای بار دوم یا حتی سوم به این بیماری مبتلا شده‌اند.

محققان هنوز نمی‌دانند چند بار امکان ابتلا به کرونا وجود دارد اما ممکن است چندین بار به آن مبتلا شویم.

مصونیت نسبت به کرونا مانند سایر ویروس‌ها از بین می‌رود و مشابه ویروس سرماخوردگی که افراد می‌توانند ده‌ها بار به این بیماری مبتلا شوند، این ویروس نیز در بدن افراد عملکرد شبیه به آن دارد.

احتمال ابتلای مجدد چقدر است؟

مطالعه‌ای که در ماه دسامبر توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) و امپریال کالج لندن منتشر شد، نشان داد سویه امیکرون پنج برابر بیشتر از سویه‌های قبلی موجب عفونت مجدد می‌شود.

محققان کالج امپریال دریافتند امیکرون تا حد زیادی از مصونیت در برابر عفونت گذشته کرونا یا دو دوز واکسن جلوگیری می‌کند.

مطالعه تمام موارد تایید شده با آزمایش PCR در انگلستان بین ۲۹ نوامبر تا ۱۱ دسامبر ۲۰۲۱ به این نتیجه رسید، بیمارانی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، تنها حدود ۱۹ درصد از محافظت در برابر امیکرون برخوردار بودند.

این رقم تقریبا مطابق با داشتن دو دوز واکسن کرونا بود که دانشمندان تخمین زدند تا ۲۰ درصد در برابر سویه جدید موثر است.

پروفسور نیل فرگوسن از امپریال کالج لندن در این زمینه گفت: این مطالعه شواهد بیشتری از میزان قابل‌ توجهی که امیکرون می‌تواند از مصونیت قبلی ایجاد شده توسط عفونت یا واکسیناسیون فرار کند، ارائه می‌دهد.

داده‌ها اهمیت تزریق دوز تقویت‌ کننده را نشان می‌دهد و تصور می‌شود در برابر حدود ۵۵ تا ۸۰ درصد موارد علامت‌دار محافظت ایجاد می‌کند.

سویه BA.۲ حتی از سویه اصلی امیکرون عفونی‌تر ‌است.

با این حال به نظر نمی‌رسد که باعث بیماری جدی‌تری شود اما علائم اولیه نشان می‌دهد اگر شما به BA.۱ آلوده شده‌اید، احتمال ابتلای مجدد به BA.۲  بعید است.

استفان گریفین، ویروس‌شناس دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز بریتانیا، اظهار کرد: اگر به BA.۱ آلوده شده‌اید، احتمالا از BA.۲ به خوبی محافظت شده‌اید اما این محافظت کامل نیست.

ارسال نظر