مسکن ملی

اقساط مسکن ملی تغییر کرد | صدای مردم درآمد

نگاهی سرسری به اخبار مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن نشان می دهد که دست کم در فاصله زمستان ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ اقساط ماهانه این ابر پروژه دولتی دچار افزایش شده است

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مسکن ملی یکی از طرح های دولتی است. مسکن ملی در پی مسکن مهر شکل گرفت. قیمت مسکن ملی چندان مناسب نیست.مسکن ملی از متقاضیان زیادی برخوردار است. مسکن ملی قرار است از سال آینده به متقاضیان واگذار شود.

مسکن ملی

اخبار جدید از مسکن ملی

در وضع موجود پرداخت ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان برای صاحبخانه شدن یک سرمایه گذاری ایده آل است. این یعنی داشتن امتیاز پروژه نهضت ملی مسکن یک برد اقتصادی است. اما آیا هزینه اقساط ماهانه این پروژه قابل کنترل است؟

نگاهی سرسری به اخبار مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن نشان می دهد که دست کم در فاصله زمستان ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ اقساط ماهانه این ابر پروژه دولتی دچار افزایش شده است.

دی ماه سال گذشته ایسنا نوشت: مبلغ اقساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن برای افراد کم درآمد از ۱٫۸ میلیون تومان تا ۴ میلیون تومان اعلام است. در همین مطلب برای طبقه متوسط مبلغ اقساط ماهانه نهضت مسکن ملی از ۲٫۳ تا ۴٫۲ میلیون تومان بود.

اما با گذشت سه ماه از انتشار این خبر، خبر دیگری آمد که از افزایش تغییرات افزایشی مبالغ مربوط به اقساط ماهانه نهضت ملی مسکن حکایت داشت.

در مطلب اخیر که ایرنا آن را منتشر کرد، از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی آمده  است: مبلغ اقساط تسهیلات ماهانه نهضت ملی مسکن از ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

در این مطلب هیچی ذکری از تقسیم بندی متقاضیان کم درآمد و طبقه متوسط نیست. تنها مطلب درخور توجه این است که استفاده کنندگان این تسهیلات برای بازگرداندن آن بین ۱۰ تا ۲۰ سال زمان دارند و اگر بخواهند می توانند مطابق شرایط مالی خود این بدهی را زودتر تسویه کنند.

هرچند با فرض به ثمر نشستن پروژه نهضت ملی مسکن، همچنان خرید خانه با ماهی ۴ میلیون تومان عملی مقرون به صرفه است اما در این میان چند نکته حائز اهمیت است.

نکته اول: وزارت راه و شهرسازی ظاهرا از طبقه بندی متقاضیان مسکن ملی به دو گروه افراد کم درآمد و افرادی با درآمد متوسط منصرف شده است.

نکته دوم: افزایش محسوس قیمت اقساط ماهانه این پروژه است که از بعد یک کاسه شدن متقاضیان نام نویسی شده، رخ داده است.

با طرح مسکن رئیسی میتوان خانه دار شد؟

با این اوصاف آیا می توان با نگاهی خوشبینانه به پروژه نهضت ملی مسکن نگریست؟

از یک طرف تجربه ناموفق دولت های پیشین در اجرای پروژه مشابه مسکن مهر و از طرف دیگر تغییرات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی در هفته های گذشته نشان می دهد که نمی توان به صورت قطعی روی ثابت ماندن اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن حساب کرد.

بنابراین دور از انتظار نیست که با جلوتر رفتن روند اجرای این پروژه، اقساط ماهانه این پروژه تغییر کند و افزایش یابد.

پروژه نهضت ملی مسکن از برنامه های جنجالی و بلند پروازانه دولت سیزدهم است. آمار رسمی از نام نویسی بیش از ۲٫۵ میلیون متقاضی مسکن ملی حکایت دارد.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای رفع نیاز بازار مسکن، ایجاد اشتغال و کمک به رونق اقتصادی از جمله اهدافی است که اجرای پروژه مسکن ملی می تواند به دنبال داشته باشد. اما نقل قول هایی که از افراد مطلع به بازار ساخت و ساز ایران می شود، رسیدن به چنین هدفی بعید به نظر می رسد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در دست اجرا است و عملیات ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی جدید نیز‌ سال آینده آغاز خواهد شد.

رستم قاسمی‌ در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه که امروز برگزار شد، پس از گزارش عملکرد حوزه‌های مختلف توسط معاونان،‌ بیان کرد: هنگام تغییر دولت‌ها توقف چند ماهه در مسیر ایجاد تغییر و تحولات، ایجاد می‌شود، اما امروز شاهدیم که همه معاونان تلاش و همت خود را برای پیشرفت نظام و کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم انجام دادند.

وی با اشاره به مسئولیت مهم اجرای طرح نهضت ملی مسکن ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در دست اجرا قرار دارد و عملیات ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی جدید نیز در سال آینده آغاز خواهد شد که این رقم با توجه به اقدامات استان‌ها دور از دسترس نیست.

قاسمی با اشاره به اقدامات مهم انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن گفت: مباحث مهمی مانند امور بانکی، الحاقات زمین، تغییر کاربری‌های زمین و ایجاد بانک زمین با همراهی سازمان ملی زمین و مسکن حل و فصل شده است.

وی افزود: طبق اطلاعات بانک زمین ۴۰ هزار پرونده در حوزه زمین وجود دارد که ارزش برخی از مبالغ قابل توجه هست‌؛ همچنین موضوعاتی مثل قانون منع فروش زمین‌ نیز که سال‌ها مانع دستیابی به منابع جدید بود، برطرف شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل اظهار کرد: در سال جاری گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شد و پیشرفت‌های خوبی به دست آمد اما مراحل اصلی باقی مانده و در سال ۱۴۰۱ شاهد بُعد عملیاتی و اجرایی طرح‌ها خواهیم بود.

* بر‌خورد جدی با متخلفان و گران‌فروشان بلیت سفرهای نوروزی

قاسمی در خصوص اقدامات انجام شده برای نوروز ۱۴۰۱ و ایمن‌سازی سفرها اظهار کرد: ایمنی جاده‌ها و کاهش تصادفات مهم‌ترین مسئله سفرهای نوروزی است و همه ارگان‌ها به ویژه حوزه راهداری باید برای اجرای آن تلاش کنند.

وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت بلیت‌های نوروزی گفت: در برخورد با متخلفان در گرانفروشی و خدمات‌دهی به مسافران نوروزی هیچ رحمی نخواهیم کرد.

قاسمی همچنین با تاکید بر ضرورت پاسخگویی مناسب و روحیه خدمت‌گزاری به مردم اذعان کرد: همه انتظارات مردم در موضوعات اجرایی و عملیاتی نیست بلکه بخشی از انتظارات، شیوه مناسب پاسخگویی و برخورد است، بنابراین نگاه بالا به پایین در نحوه پاسخگویی برخی ایرلاین‌ها باید تغییر کند و همه مردم را رئیس خود بدانند و پاسخگو باشند.

* صندوق حمل و نقل و مسکن برای توسعه زیرساخت‌ها

وی به اقدامات انجام شده در حوزه های زیرساخت اشاره کرد و گفت: برای این بخش دو صندوق در بخش حمل و نقل و مسکن ایجاد شده است که می‌تواند پشتوانه‌ای برای وزارت راه و شهرسازی باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مسئولیت‌های وزارت راه و شهرسازی در دو حوزه مسکن و حمل و نقل، سنگین، اما شدنی است، گفت: برای اجرایی کردن طرح‌های بزرگ این دو حوزه به روحیه عملیاتی نیاز داریم و باید بوروکراسی و مراحل اداری زمان‌بر را حذف کنیم.

قاسمی با بیان اینکه ثروت در اختیار وزارت راه و شهرسازی زیاد است، افزود: باید با استفاده از این ثروت در اختیار، با کسب مجوزها و مصوبات لازم قانونی و با مولدسازی، زیرساخت‌های حمل ونقل از جمله آزادراه و بزرگراه را توسعه دهیم.

* ضرورت تسر‌یع در تکمیل آزادراه تهران-شمال

وی تاکید کرد: پیشرفت تنها ۵۰ درصد کل آزادراه تهران- شمال پس از گذشت ده‌ها سال، نتیجه بسیار نامطلوبی است و تکمیل کل این پروژه و همچنین رفع نقاط  پرحادثه باید تسریع شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول اساسی در روال اداری گفت: اجرای تصمیمات امروز به یک اراده و پشتیبان قوی نیاز دارد و باید سیستم اداری وزارت راه و شهرسازی را متحول کنیم.

قاسمی مسکن و حمل‌ و نقل را دو بال اساسی وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: اقدامات مهم در حوزه مسکن به عنوان پیشران اقتصاد کشور با وجود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی، ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع ودیعه و ۵۰ هزار میلیارد تومان قرض‌الحسنه برای بازآفرینی قطعا شدنی است.

وی از سال ۱۴۱۰ به عنوان سال تحول در حوزه مسکن و حمل و نقل یاد کرد.

محمود محمود زاده گفت: از ۲۰ مهر تاکنون بیش از ۳ میلیون خانوار در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۲۵۰ هزار متقاضی مجرد بوده‌اند. صاحبان بیش از ۴۰ هزار واحد هم تاکنون ثبت نام و تقاضای تسهیلات کرده‌اند.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی برای یک میلیون واحد با کاربری مسکونی در داخل بافت‌های شهری زمین تامین و عملیات اجرایی این پروژه‌های به زودی آغاز می‌شود.

او می‌گوید: ثبت نام نهضت ملی مسکن در تمامی شهر‌ها در حال انجام است و در صورتی که امکان ثبت نام در شهری وجود ندارد، متقاضی می‌تواند در شهر مجاور ثبت نام خود را انجام دهد.

از ۲۰ دی تا ۲۰ بهمن ثبت نام در طرح  نهضت ملی مسکن برای آقایان مجرد در گروه‌های سنی ۲۳ تا ۴۴ سال فراهم شده و از ابتدای سال آینده تحویل اولین واحد‌های مسکن ملی به متقاضیان آغاز می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بازپرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن دو سال بعد از واگذاری واحد مسکونی آغاز می‌شود.

رستم قاسمی افزود: در پرداخت تسهیلات بانک‌ها نگران نیستم، الآن هم بانک‌ها موظف شدند ۲۰ درصد مجموع تسهیلات را در اختیار مسکن قرار دهند البته این ۲۰ درصد تسهیلات هم در صنایع پشتیبانی مسکن استفاده خواهد شد.

وی اضافه کرد: سود تسهیلاتی که شورای پول و اعتبار برای بانک‌ها در نهضت ملی مسکن مشخص کرده است ۱۸ درصد و اقساط این تسهیلات ۲۰ ساله است که اقساط آن به صورت پلکانی خواهد بود، فردی که امروز ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کند طی ۲۰ سال آینده حدود یک و نیم میلیارد تومان پرداخت می‌کند که پرداخت آن به صورت پلکانی خواهد بود.

قاسمی درباره تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن گفت: در قانون جهش تولید مسکن باید ۲۰ درصد سهم تسهیلات بانک‌ها در اختیار مسکن قرار گیرد.

وی گفت: در قانون، جریمه سنگینی برای بانک‌هایی که همکاری نکنند در نظر گرفته شده است.

بازپرداخت اقساط وام نهضت ملی ۲ سال پس از تحویل مسکن آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی افزود: در شورای پول و اعتبار توافق کردیم که برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۴۰۰ میلیون، شهرها ۳۵۰ میلیون تومان و همچنین برای روستا ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان برای هر واحد تسهیلات در نظر گرفته شود.

قاسمی ادامه داد: بانک مرکزی این طرح را به همه بانک‌ها ابلاغ کرد و سهم هر بانک مشخص شده است و بانک‌ها متعهد به پرداخت تسهیلات هستند گرچه به غیر از بانک مسکن که عملیات اجرایی را فعال کرده است هنوز بسیاری از بانک‌ها عملیات اجرایی را شروع نکردند، اما به بقیه بانک‌ها ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم فردی که در تهران زندگی می‌کند اگر ۱۵۰ میلیون تومان آورده خودش باشد حتماً صاحب خانه خواهد شد، چون زمین رایگان است، تمهیدات خوبی با وزارت صمت داشتیم که مصالح به گونه‌ای خریداری شود که تورم کمتر در آن تأثیر داشته باشد، پروانه کار با قیمت ارزان در اختیار قرار می‌گیرد، سهم هزینه نظام مهندسی کمتر است و همچنین مالیات بسیار کمتری پرداخت می‌شود.

ارسال نظر