یارانه نقدی

تغییرات جدید در یارانه نقدی

احمد وحیدی عصر شنبه در مراسم تکریم و معارفه استانداران قدیم و جدید کرمان، با گرامیداشت نام و یاد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: مفهوم مدافعان حرم که تجسم عینی و عملی آن توسط شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی پیاده شد، امروز وارد ادبیات مذهبی، مبارزاتی و نظام مقدس شده است که جبهه های جدیدی در پی آن ایجاد شد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه نقدی با تغییر همراه است. یارانه نقدی برخی از افراد حذف می شود. یارانه نقدی با افزایش مبلغ همراه خواهد بود. یارانه نقدی چند سالی است که پرداخت می شود. یارانه نقدی به منظور کمک اقتصادی به برخی از افراد پرداخت می شود.

یارانه نقدی

جزئیات جدید افزایش یارانه نقدی

وزیر کشور عادلانه شدن یارانه ها را گام نخست شکوفایی اقتصادی خواند و گفت: برخلاف تمام توطئه های بدخواهان خارجی، قدمهای بزرگی برای پیشرفت ایران اسلامی در حال برداشته شدن است.

احمد وحیدی عصر شنبه در مراسم تکریم و معارفه استانداران قدیم و جدید کرمان، با گرامیداشت نام و یاد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: مفهوم مدافعان حرم که تجسم عینی و عملی آن توسط شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی پیاده شد، امروز وارد ادبیات مذهبی، مبارزاتی و نظام مقدس شده است که جبهه های جدیدی در پی آن ایجاد شد.

وی ادامه داد: عزت، رفعت و عظمت شهید سلیمانی که امروز تصویر او در کنار امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار می گیرد و محبت او در دل مجاهدان جهان قرار دارد، حجتی است که نشان می دهد پیمودن این راه ها امکان پذیر است.

وزیر کشور اضافه کرد: شهید سلیمانی موجی از پس موجی دیگر در انقلاب ما آفرید و همه ما مدیون او هستیم.

وی با بیان اینکه فضای جدیدی برای ما وجود دارد که باید تلاش مضاعفی انجام داد، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران، جهان را عوض کرده است. بارها از زبان رهبر معظم انقلاب شنیده‌اید که درباره پیچ تاریخی صحبت کرده اند.

وحیدی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هیچ گاه به دنبال جابجایی مرزهای جغرافیایی نبوده است، افزود: جمهوری اسلامی در نقطه ای قرار گرفته است که امروز مرزهای سیاسی، فرهنگی، ژئوپلتیک و هویتی را در زمینه های مختلف جابجا می‌کند.

وی ادامه داد: تمام کسانی که وجدان های بیدار دارند، هویت خود را با هویت جمهوری اسلامی پیوسته می دانند. از این رو، انقلاب اسلامی هویت جدید و مرزهای جدیدی آفریده و مدافعان بزرگی در پشت این خطوطی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده است، دفاع می کنند و به جلو می روند.

وزیر کشور با بیان اینکه احساس نزدیکی فروپاشی رژیم صهیونیستی آنها را به دست و پازدن وادار کرده است، تصریح کرد: آنها حس می کنند که هویت بلند جمهوری اسلامی بر جانهای آنها چنگ انداخته است و به قدری از این مساله وحشت دارند که به انواع حیله، با عملیات روانی و جنگ رسانه ای به دنبال کوچک کردن همه موفقیت ها و دستاوردهای ایران در ذهن مردم هستند که البته نمی توانند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی به سربازان فداکار و کسانی نیاز دارد که بدون توجه به نام و عنوان، مسئولیت بپذیرند که بی تردید لطف و عنایت الهی شامل حال آنها می شود.

 وحیدی با توجه به تصمیم دولت در عادلانه کردن پرداخت یارانه ها، تصریح کرد: ریل اقتصادی گام نخست است و مسایل زیادی باید در این زمینه اتفاق بیفتد. هرچند در خارج از ایران، کسانی هستند که می خواهند جمهوری اسلامی را از پیمودن این گام های بلند که بسیار مهم است، بازدارند.

وی خاطرنشان کرد: امروز این گام های بلند در حال برداشته شدن است و آثار آن به تدریج نمایان می شود. برای این کار، همه باید کمک کنند و به میدان بیایند.

وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد شکوفا خواهد شد، یادآور شد: شکل جدید عادلانه کردن یارانه ها، یک مساله مهم است که البته خود، گام نخست است.

وحیدی، اجرای طرح رتبه بندی معلمان و بهبودی معیشت کارگران را دیگر اقدامات برداشته شده در دولت مردمی و عدالت محور سیزدهم برشمرد و افزود: همین الان، وضعیت مدیریت کرونا در ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنید. کارهای مهمی در حال رخ دادن است و این در شرایطی است که فشار حداکثری و حداکثر توطئه ها هم وجود دارد.

وی ادامه داد: باید کمربندها را محکم ببندیم ، دچار حاشیه نشویم و با تمسک به اهل بیت (ع) و بهره گیری از روح بزرگ شهدا و تحت فرمان مستقیم رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدرت به جلو برویم.

وزیر کشور با اشاره به فرمان جهاد تبیین رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: امروز ابرقدرت های دیروز در بعضی از مسایل به کشور ما محتاج شده اند. این افتخار خیلی بزرگی است و این در حالی است که دشمنان ما در خارج می کوشند بگویند جمهوری اسلامی دستاوردی نداشته است.

 وحیدی با اشاره به راهپیمایی روز قدس، افزود: مردم این دستاوردها را حس می کنند و بر خلاف بلندگوهای تبلیغاتی دشمنان، در صحنه حاضر می شوند.

وحیدی همچنین به تکریم علی زینی وند، استاندار سابق کرمان پرداخت و گفت: برای او آرزوی توفیق دارم.

وی به معارفه محمد مهدی فداکار استاندار جدید کرمان هم پرداخت و گفت: او از رزمندگان و جانبازی بیش از ۴۰ درصد لشکر ثارالله بود که از افتخارات ایشان است. در حوزه آموزشی، فرهنگی و مدیریتی دارای سوابق خوبی است و انتصاب ایشان را که رای خوبی در هیات دولت کسب کرد، تبریک می گویم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: ارزش کالابرگ ها به طبقات پایین ۴۰۰ هزار تومان و به طبقات بالا ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر فرد است.

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور طی گفت و گویی مطرح کرد: دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که به تجار داده می‌شد، با حذف ارز ترجیحی، همان پول بصورت کالابرگ در اختیار مردم قرار داده می‌شود.

رضایی تاکید کرد: در دو ماه اول، ارزش کالابرگ‌ها بصورت نقد و اعتبار به حساب مردم واریز می‌شود، بعد از دو ماه طرح بصورت کالابرگ ادامه خواهد یافت.

 وی در ادامه افزود: ارزش کالابرگ به طبقات پایین ۴۰۰ هزار تومان و به طبقات بالا ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر فرد است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: عددهای اعلام شده باید با منابع بودجه کشور بررسی شود و عدد قطعی بزودی در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد.

مطابق گزارش، یارانه جدید، ماهانه به افراد پرداخت می‌شود. با بررسی‌های صورت‌گرفته در این گزارش، با اجرایی شدن تمام این چهارسناریو نسبت‌های مخارج دهک‌ها و ضریب جینی نسبت به قبل کاهشی خواهند شد؛ اما بیشترین میزان کاهش مربوط به «سناریوی چهارم» است. البته این سناریوها بدون توجه به «روش‌های تامین مالی بودجه» و «بررسی اثرات تورمی» بوده که از دید پژوهشگر نیاز به مطالعات تکمیلی در این زمینه وجود دارد. اگرچه به‌طور اجمالی می‌توان گفت که روش نادرست تامین مالی این یارانه‌ها می‌تواند اثر مثبت آن را خنثی کند.

بازوی پژوهشی سازمان برنامه وبودجه کشور در چهار سناریوی پرداخت یارانه نقدی و تبعات آن را بررسی کرده است. این چهار سناریو عبارتند از: پرداخت یارانه نقدی جدید سرانه و ماهانه ۷۰‌هزار تومانی به خانوارهای دهک‌های اول تا پنجم، پرداخت یارانه نقدی ۷۰‌هزار تومانی به خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم، پرداخت یارانه نقدی ۹۰ هزارتومانی به خانوارهای دهک‌های اول تا پنجم و پرداخت یارانه نقدی ۱۱۰هزارتومانی به خانوارهای دهک‌های اول تا پنجم. بر اساس نتایج این پژوهش هر چهار سناریو سبب کاهش نسبت مخارج خانوارها و ضریب جینی می‌شود، اما درمیان این سناریوها، بیشترین تغییرات کاهشی مربوط به سناریوی چهارم است. به عبارت دیگر، بیشترین میزان سرانه یارانه جدید یعنی ۱۱۰‌هزار تومان برای دهک‌های اول تا پنجم، بیشترین اثر حمایتی را در پی خواهد داشت. البته این گزارش معتقد است درخصوص منابع مورد نظر و اثرات تورمی باید پژوهش بیشتری در نظر گرفته شود.

ارسال نظر