قیمت نان

تغییر قیمت نان لغو شد | قیمت نان 19 اردیبهشت

این روزها بازار گرانی محصولات حسابی داغ است. با این‌حال عضو کمیسیون صنایع و معادن از عدم تغییر قیمت‌ها صحبت می‌کند و آن را خلاف قانون می‌داند. اما چقدر احتمال اجرای قانون وجود دارد!

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت نان در نوسان است. قیمت نان پس از افزایش یکباره قیمت آرد گران شد. قیمت نان علیرغم اظهار نظر برخی از مسوولان افزایش یافته است. قیمت نان در زندگی مردم تاثیر بسزایی دارد. قیمت نان انتظار می رفت در دولت جدید کنترل شود.

قیمت نان

قیمت نان امروز 19 اردیبهشت

طبق قانون قیمت‌ها به شکل سال قبل باید حفظ شود و به هیچ وجه قیمت نان و دارو نباید تغییر کند.

این روزها بازار گرانی محصولات حسابی داغ است. با این‌حال عضو کمیسیون صنایع و معادن از عدم تغییر قیمت‌ها صحبت می‌کند و آن را خلاف قانون می‌داند. اما چقدر احتمال اجرای قانون وجود دارد!

به نقل از ایسنا، مصطفی طاهری در جریان بررسی گرانی های اخیر در جلسه علنی امروز (یکشنبه) گفت: فصل مشترک همه نمایندگان این است که حتما تاکید دارند باید روش فعلی اصلاح شود و تخصیص ارز ترجیحی، آسیب‌های جدی دارد.

در دوره قبل رئیس بانک مرکزی در خوشبینانه‌ترین حالت گزارش داد با ارز ترجیحی کمتر از ۱۵ هزار تومان به سفره مردم می‌رسد.

بخش زیادی از آن به شکل‌های مختلف از بین می‌رود پس با این وضعیت باید روش فعلی اصلاح شده و از شبکه توزیع یا قاچاق جلوگیری شده و راهکار حذف ارز پیش‌بینی شود چون شرایط تخصیص ارز به نفع مردم و کشور نبود.

بارها و بارها همه اعلام کردند که قیمت نان به هیچ وجه تغییر نمی‌کند و به هیچ وجه هم تغییر نخواهد کرد بلکه نحوه تخصیص یارانه از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره منتقل می‌شود.

طاهری توضیح داد: طبق قانون باید قیمت‌ها به شکل سال قبل حفظ شود دولت هم به دنبال همین موضوع است و به هیچ وجه قیمت نان و دارو نباید تغییر کند و در سایر کالاها نیز حفظ قیمت سال ۱۴۰۰ باید رعایت شود.

در این بین نکته مهم اجرای خوب قانون است؛ لذا لازم است نقایص طرح مشخص شده و به درستی اجرا شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: باید با مردم صحبت کرد و آن‌ها را اقناع نمود.

اگر ما نمایندگان و مردم همراه این طرح شوند شیرینی و لذت آن را همه خواهند چشید و خواهیم دید شرایط بهتر می شود؛ پس باید دست به دست هم داده تا این طرح را خوب اجرا کنیم و بخش زیادی از یارانه که در سفره مردم وجود نداشت، به مردم بازگردد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه نان سنگک در واکنش به حواشی افزایش قیمت نان در واحد های سنتی آزا‌‌‌د پز( نیمه یارانه ای) گفت: قیمت نان این واحد‌ها نیز تغییری نکرده است و آرد به قیمت قبل در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

مسعود زراعتکار عضو هیئت مدیره اتحادیه نان سنگک در گفتگویی، اظهار داشت: آخرین نرخنامه نانوایان مربوط به سال ۱۴۰۰ است و نرخ جدید داده نشده اما هزینه‌های تولید در امسال افزایش یافته است.

وی افزود: طرح نان با کارت قرار است به زودی در زنجان آغاز شود. وضعیت قیمت نان برای نانوایان در سال جدید نیز مشخص می‌شود اما قیمت ها چه در گروه یک چه در گروه دو که نیمه یارانه ای هستند تغییری نکرده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه نان سنگک ادامه داد: در صورتی که نرخ آرد برمبنای گندم ۱۲ هزار تومان باشد، مبلغ آرد هر عدد نان ۶ هزار تومان و به احتساب هزینه‌های دیگر، نرخ هر عدد نان ۱۰ هزار تومان می‌شود اما دولت برنامه‌ای برای تغییر نرخ نان برای مصرف‌کننده ندارد.

وی تصریح کرد: سه نوع آرد میان نانوایان توزیع می‌شود که این امر مشکلات نظارتی برای واحد‌های صنفی ایجاد کرده است و دولت به دنبال یکسان‌سازی نرخ آرد نانوایی‌ها است.

زراعتکار افزود: گروه سوم نانوایان که در یک سال گذشته ایجاد شده‌اند و جواز دارند، آرد دولتی و نرخ مصرف‌کننده به آنها داده نشده و رها هستند که با یکسان‌سازی نرخ آرد تکلیف آنها نیز مشخص می‌شود.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد درباره ضرورت تغییر نحوه پرداخت یارانه کالاهای اساسی گفت: روزانه بیش از هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی به جیب مردم ایران نمی‌رود بلکه به جیب واردکنندگان می‌رود و بخش زیادی از محصولات به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود.

وی افزود: بنابراین بخش زیادی از یارانه کالاهای اساسی به جیب همسایگان می‌رود و در سال گذشته ۳۳ درصد ارزش وزنی واردات کالاهای اساسی داشتیم که نشان‌دهنده قاچاق آن به خارج است چون مصرف مردم این‌قدر افزایش نیافته است.

در دو هفته ابتدایی امسال ۲۵۰ درصد افزایش مصرف آرد داشتیم که نشان‌دهنده رانت و قاچاق آرد از کشور است.

خاندوزی یارانه ضد تولید را مشکل دیگر سیاست ارزی فعلی دانست و گفت: با جنگ اوکراین وضعیت تجارت کالاهای اساسی هم بغرنج شد و قیمت گندم و روغن به شدت افزایش یافت و موجب شد قیمت کالاهای اساسی در ایران به یک‌دهم قیمت در کشورهای همسایه کاهش یابد که موجب قاچاق به خارج می‌شد.

وزیر اقتصاد درباره قیمت نان هم گفت: با زیرساختی که دولت طراحی کرده، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت باوجوداینکه قیمت آرد اصلاح خواهد شد تا جلوی قاچاق گرفته شود. اما تأکید می‌کنم که با زیرساخت بانکی دیده‌شده، قیمت پرداختی نان برای مردم افزایش نخواهد یافت.

ارسال نظر