یارانه نقدی

مردم منتظر یارانه نقدی اردیبهشت نباشند

برنامه اصلاحات ارز ترجیحی، روال پرداخت تمامی یارانه‌های نقدی را تغییر داد. از جمله این پرداخت‌‎های در شُرف تغییر، یارانه نقدی اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ است.

مردم منتظر یارانه نقدی اردیبهشت نباشند
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

شامگاه فردا سه‌شبه، بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موعد پرداخت یکصد و سی و پنجمین مرحله یارانه نقدی است. پیش از این قرار است برای امشب رئیس جمهور در مورد پرداخت‌ یارانه‌ها با مردم صحبت کند. بر این اساس آیا یارانه اردیبهشت ماه فردا شب به حساب مردم پرداخت می‌شود؟

 برنامه اصلاحات ارز ترجیحی، روال پرداخت تمامی یارانه‌های نقدی را تغییر داد. از جمله این پرداخت‌‎های در شُرف تغییر، یارانه نقدی اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ است.

پیش از این یارانه نقدی اردیبهشت ماه شامگاه بیستم هر ماه پرداخت می‌شد. آخرین بار بیستم فروردین ماه این یارانه برای یکصد و سی و چهارمین مرتبه پرداخت شد.

مبلغ ثابت این یارانه در تمام این مدت به ازاء هر نفر چهل و پنج هزار و پانصد تومان بود. حالا یک روز مانده به موعد پرداخت یارانه نقدی اردیبهشت ماه ۱۴۰۱‌ ، تردیدهایی درباره پرداخت این یارانه برای یک صدو سی‌ و پنجمین مرحله وجود دارد.

به صورت مشخص این تردیدها تحت تاثیر انتشار خبر صحبت‌های امشب رئیس جمهور درخصوص تغییرات احتمالی پرداخت یارانه‌ها قوت می‌یابد.

در همین رابطه سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها گفت: طبق روال مرسوم موعد پرداخت یارانه نقدی شامگاه بیستم اردیبهشت ماه است‌ اما همه صحبتهای مهمی که قرار است امشب می‌تواند بر شرایط موجود تاثیر گذار باشد و روال موجود را تغییر دهد.

براساس این اظهارات به سختی می‌توان مطمئن بود که یارانه نقدی اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، فردا شب پرداخت می‌شود.

اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی از بعد تعطیلات عید فطر آغاز شد. در گام نخست دولت آرد مصرفی نانوایی‌های فانتزی و حجمی سراسر کشور را از شمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج کرد.

به دلیل اهمیت موضوع قاچاق آرد گندم، اجرای این اصلاحات با محوریت بازار آرد و نان ادامه یافت.

در ادامه تقاضا برای خرید ماکارونی به صورت بی سابقه‌ای زیاد شد و همزمان با آن صحبت از تغییر نحوه پخت و فروش نان در نانوایی‌های سنتی و غیر حجمی به میان آمد.

در ادامه این تغییرات روز گذشته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یادآور شد: طبق قانون بودجه اقلام ضروری مردم مثل روغن‌، برنج، تخم مرغ، پنیر و مرغ باید به نرخ شهریور ماه ۱۴۰۰ روانه بازار مصرف شوند.

از این صحبت می‌توان به عنوان احتمال کوپنی شدن توزیع اقلام ضروری در بازار مصرف یاد کرد، مطلبی که غلامرضا مرحبا دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی آنرا به صورت تلویحی تایید کرد.

این نماینده مجلس گفت: اصلاح ارز ترجیحی از نان و آرد آغاز شد و به مرور شامل دیگر اقلام ضروری هم خواهد شد. در ساختار جدید بانک مرکزی و و وزارت اقتصاد یک شبکه بانکی جدید طراحی می کنند تا یارانه، بعد از خرید به فروشنده پرداخت شود، ایجاد و استقرار این سامانه زمانبر است و برای همین ممکن است برای چندماه این یارانه به صورت نقدی به مردم پرداخت شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید