امیر جدیدی | اینستاگرام امیر جدیدی | پست اینستاگرام امیر جدیدی

امیر جدیدی از همسرش رونمایی کرد | ازدواج امیر جدیدی علنی شد

عکس های امیر جدیدی برای بازی در فیلم هایی که برایشان جایزه گرفته است، این روزها سوژه کاربران فضای مجازی شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امیر جدیدی بازیگر ایرانی است که نزدیک به ده سال است وارد عرصه بازیگری شده است. امیر جدیدی متولد سال 63 است. امیر جدیدی بازیکن حرفه ای بدمینتون است. امیر جدیدی با معرفی هومن سیدی وارد عرصه بازیگری شد. امیر جدیدی در فیلم های مربوط به دفاع مقدس بازی درخشانی از خود نشان داده است. 

امیر جدیدی

بیوگرافی امیر جدیدی

امیر جدیدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، متولد ۳۱ خرداد ۱۳۶۳ در تهران است که از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز نمود. امیر جدیدی فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۸۹ با فیلم آفریقا شروع کرد و دیپلم افتخار بازیگری برای بازی در فیلم‌ های سیزده و پایان خدمت در سی ‌و دومین جشنواره فیلم فجر را در کارنامه دارد.

تنگه ابوغریب بهرام توکلی، عرق سرد سهیل بیرقی و هت ریک ساخته رامتین لوافی ۳ حضور سینمایی او در سال ۱۳۹۶ است که دو اثر اولی به بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرده است و برنده سیمرغ بهترین بازیگر مرد برای این دو فیلم شد. از دیگر افتخارات او می توان به جایزه فیپرشی بهترین بازیگر مرد جشنواره پالم اسپرینگز ۲۰۲۲، تندیس بهترین بازیگر مرد از سوی جشن حافظ ۱۴۰۰ و نامزدی دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از سوی جشنواره آسیا پاسیفیک اشاره کرد. 

از دیگر آثار امیر جدیدی می توان به قهرمان، من، خنده های آتوسا، لتیان، رخ دیوانه، قاتل اهلی، عرق سرد و قانون مورفی اشاره کرد.

جدیدی امروز در جایگاهی است که شاید بازیگران زیادی در آرزوی رسیدن به آن باشند. درخشش وی در عرصه بازیگری تا جایی است که کارگردانان و منتقدان بسیاری به تائید او پرداخته اند.

امیر جدیدی

آغاز فعالیت هنری امیر جدیدی

جدیدی که به قول خودش، هنرپیشگی را برای هنرپیشگی می‌خواهد و نه دیدن شدن و شهرت، فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۸۹ با ایفای نقش در فیلم سینمایی «آفریقا» به کارگردانی هومن سیدی آغاز کرد. زندگی وی در ورزش، رشته‌های مهندسی می‌گذشت به گونه‌ای که می‌توان گفت وی هیچ دغدغه هنری خاصی نداشت اما اکنون تبدیل به یکی از ستاره‌های سینمای ایران شده است.

جدیدی یک ورزشکار و مربی حرفه‌ای در ورزش تنیس است. او در ضمن همین ورزش با هومن سیدی آشنا شده و مربی این کارگردان مطرح سینمای ایران شد. شاید اگر گذر سیدی به او نمی‌افتاد، امیر هرگز به هنرپیشگی فکر هم نمی‌کرد اما او این تصادف را جدی گرفت و از همان ابتدای فعالیت خود، برای اجرای تک‌تک نقش‌هایش تلاش بسیار کرد و تا سر حد توان مایه گذاشت.

جدیدی در زمینه بازیگری، تحصیلات آکادمیک ندارد، اما استعداد و نقش‌آفرینی‌های خیره کننده او تا حدی شگفت‌انگیز بود که با دیدن اولین بازی‌هایش، به سختی می‌توان باور کرد که آموزش آکادمیک ندیده است.

امیر جدیدی

هنرنمایی امیر جدیدی در تئاتر

امیر جدیدی در تئاتر نیز هنرآفرینی کرده و نشان داده است که در این حوزه نیز استعداد خوبی دارد. تئاترهایی که وی در آن به ایفای نقش پرداخته، عبارت است از:

"روایت ناتمام یک فصل معلق" در سال ۱۳۹۱

"کالیگولا" در سال ۱۳۹۴

"آوازه‌خوان" در سال ۱۳۹۵

"شاه ماهی" در سال ۱۳۹۸

امیر جدیدی

حرفه دوم امیر جدیدی

ازآنجا که این هنرمند در انتخاب نقش‌های خود حساسیت دارد و گزیده کار است، مانند هنرمندان بسیاری به جز پیشه بازیگری، شغل دوم نیز دارد. به قول خود وی، حضور در سینما به گونه‌ای نیست که همه مخارج زندگی او را تأمین کند و همین موضوع، موجب شده است که جدیدی همچنان تدریس تنیس و شغل پیشین خود را در تجارت ادامه دهد البته نباید از علاقه وافر او به تنیس غافل بود.

جدیدی بسیار کم مصاحبه می‌کند به همین دلیل از کم و کیف فعالیت تجاری او اطلاعات زیادی در دسترس نیست و فقط در مصاحبه‌های اندک خود گفته است که در نوعی بیزینس فعالیت دارد.

امیر جدید در تنگه ابوقریب

امیر جدیدی در فیلم «تنگه ابوقریب» هم توجه‌ها را به خود جلب کرد. با این که ابوقریب فیلم قهرمان نبود و جدیدی به اندازه سایرین نقش داشت، اما نهایتاً به عنوان قهرمان فیلم شناخته شد. او با همان ته‌مایه‌های لوطی‌گری و شوخ‌طبعی و رفتارهای غیرکلیشه‌ای نشان داد که جای چنین قهرمان‌هایی که درست از بطن جامعه آمده‌اند در سینمای دفاع مقدس خالی بوده است؛ جوانی با تفکرات غیرکلیشه‌ای که فقط آمده است از کشور خود دفاع کند و برود.

امیر جدیدی

استایل عجیب امیر جدیدی در جشنواره کن

در مراسم اکران فیلم «قهرمان» استایل امیر جدیدی بیش از دیگر بازیگران این فیلم در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و واکنش‌های مثبت و منفی کاربران را برانگیخت. بسیاری استایل رسمی او را با استایل نوید محمدزاده در رویدادهای خارجی مقایسه کردند. درباره استایل سارینا فرهادی در جشنواره کن نیز گفته شده است: در نگاه اول اصلاً رسمی نیست و می‌تواند برای یک دورهمی و عصرانه مناسب باشد.

حضور امیر جدیدی در فیلم قهرمان

امیر جدیدی در تازه‌ترین نقش آفرینی خود با اصغر فرهادی همکاری کرده است. بازی او در فیلم قهرمان که در جشنواره کن ۲۰۲۱ حضور دارد تحسین‌های بسیاری برانگیخته است

دیدگاه منتقدان خارجی درباره نقش‌آفرینی امیر جدیدی در فیلم «قهرمان»

درخشش و بازی خیره کننده امیر جدیدی در فیلم «قهرمان» تحسین منتقدان سرشناسی را به دنبال داشت.

«دیوید ارلیک / ایندی وایر»: درخشش امیر جدیدی، تنها به خاطر دوست‌داشتنی بودن او نیست، بلکه به دلیل توانایی فوق‌العاده او در ایفای نقش «رحیم» است.

«پیتر بردشاو / گاردین»: بخش عمده موفقیت فیلم قهرمان، به دلیل نقش‌آفرینی هوشمندانه و دقیق امیر جدیدی است.

«لی مارشال / اسکرین دیلی»: اصغر فرهادی یک درام تحسین‌برانگیز را خلق کرده است که در مرکز آن امیر جدیدی با نفش‌آفرینی بی‌نظیر خود می‌درخشد.

«دبورا یانک / هالیوود ریپورتر»: نقش‌آفرینی امیر جدیدی در کاراکتر «رحیم» را به شدت همدلی برانگیز می‌کند به گونه‌ای که مخاطب در تمام افت و خیزهای داستان با او همراه می‌شود.

ارسال نظر