وام 100 میلیونی | جزییات وام 100 میلیونی | مصوبه وام 100 میلیونی

فوری: پرداخت وام 100 میلیونی آغاز شد | لیست بانک های ارائه دهنده وام 100 میلیونی

شورای پول و اعتبار با پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی برای افزایش سقف وام ودیعه مسکن در تهران به ۱۰۰ میلیون تومان موافقت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

پرداخت وام 100 میلیونی به مستاجران تصویب شد. بالاخره پس از کشمکش های فراوان، وام 100 میلیونی قرار است به مستاجران پرداخت شود. مستاجران میتوانند بعد از ثبت نام در سایت وام 100 میلیونی خود را از بانک ها دریافت کنند. دریافت وام 100 میلیونی به احتمال فراوان بدون ضامن خواهد بود. وام 100 میلیونی برای تسهیل معیشت مستاجران پرداخت خواهد شد. 

وام 100 میلیونی

جزئیات جدید پرداخت وام 100 میلیونی

در هفته جاری رویدادهای مهمی در حوزه راه و مسکن به وقوع پیوست که از جمله آن می‌توان به سفر رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به همراه رئیس جمهور به مسقط پایتخت عمان اشاره کرد.

در این سفر توافقات خوبی با وزیر حمل و نقل عمان به امضا رسید. این موارد شامل سرمایه گذاری عمانی‌ها در صنعت لجستیک و ایجاد مرکزی برای حمل و نقل کالاهای خود از مسیر ایران به کشورهای حوزه قفقاز می‌شود. همچنین قرار شد مسیرهای پروازی از عمان به مقاصد گردشگری ایران برقرار شود.

در هفته جاری نمایشگاه حمل و نقل ریلی با حضور رستم قاسمی و سید میعاد صالحی وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه آهن افتتاح شد. وزیر راه و شهرسازی در این مراسم از برنامه وزارت راه و شرکت راه آهن برای خرید هزار دستگاه لوکوموتیو خبر داد.

روز گذشته نیز هیئت روسی به ریاست معاون نخست وزیر روسیه برای مذاکره در خصوص استفاده از زیرساخت‌های ریلی، بندری و جاده‌ای ایران جهت دسترسی به بنادر جنوبی کشورمان به تهران آمدند. وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این گفته بود پس از جنگ اوکراین، روس‌ها مایل به استفاده از زیرساخت‌های حمل و نقلی ایران جهت ارسال کالاهای خود به هند و کشورهای جنوب آسیا هستند.

از مهمترین وقایع هفته جاری در بخش مسکن می‌توان به موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن برای مستأجران تهرانی به ۱۰۰، کلانشهرها و مراکز استان‌ها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان اشاره کرد.

محاسبات نشان می‌دهد رقم اقساط وام ودیعه مسکن برای مستأجران تهرانی ۲.۵، کلانشهرها ۱.۷ و سایر شهرها یک میلیون تومان است.

از دیگر اتفاقات تلخ هفته جاری، ریزش ساختمان متروپل آبادان بود که به دستور وزیر راه و شهرسازی هیئتی از کارشناسان معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه برای بررسی دقیق ماجرا به آبادان اعزام شدند.

شب گذشته نیز دولت یونان در اقدامی عجیب، محموله نفتکش ایرانی را در آب‌های این کشور توقیف کرد، سازمان بنادر و دریانوردی در بیانیه‌ای اقدام دولت یونان را دزدی دریایی دانست و خواستار آزادسازی سریع‌تر این محموله شد.

محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن از واریز بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن و پرداخت ۸.۵ هزار میلیارد تومان از منابع واریز شده به حساب مجریان پروژه‌های مسکنی خبر داد.

شرایط جدید وام 100 میلیونی

بانک‌های دولتی در سال گذشته مکلف شدند تا وام‌های خرد (تاسقف ۱۰۰ میلیون تومان) را بدون دریافت ضامن پرداخت کنند که این موضوع در راستای دستور رئیس جمهوری به بانک‌های دولتی مبنی بر تسهیل پرداخت وام‌های خرد صورت گرفت.

البته، این طرح به این معنی نبود که هر فردی می‌توانست با مراجعه به بانک، وام بدون ضامن دریافت کند بلکه جامعه هدف طرح در مرحله اول، کارکنان، بازنشستگان و مستمری بگیران بخش‌های عمومی، دولتی و خصوصی دریافت کننده حقوق هستند.

ضوابط پرداخت تسهیلات به مشمولین طرح اینگونه است که برای کارکنان و بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی و سایر شرکت‌های معتبر بخش خصوصی، (صرفاً از همان شعبه بانکی که حقوق خود را دریافت می‌کنند)، تا سقف ۵۰ میلیون تومان، بدون ضامن با نامه کسر از حقوق و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز بدون نیاز به ارائه ضامن و با نامه کسر از حقوق به همراه اخذ چک یا سفته خواهد بود.

کارکنان سایر شرکت‌های بخش خصوصی از کارگاه‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کوچک گرفته تا متوسط نیز، چنانچه نزد بانک دریافت کننده حقوق خود، (به تشخیص بانک) دارای رتبه اعتباری A و B باشند، برای دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی نیاز به ضامن ندارند و با ارائه نامه کسر از حقوق، همراه اخذ سفته یا چک می توانند اقدام کنند. همین افراد برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی علاوه بر موارد فوق، باید یک نفر ضامن نیز ارائه کنند.

 البته، براساس اعلام وزارت اقتصاد چنانچه رتبه اعتباری افراد مذکور، بنا بر تشخیص بانک، برابر C ارزیابی شود، چه برای وام ۵۰ و چه ۱۰۰ میلیونی، باید یک نفر ضامن معتبر و نیز سفته یا چک، حسب مورد، به بانک ارائه کنند.

از سوی دیگر، در این زمینه مقرر شد که بانک مرکزی تا پایان سال گذشته نسبت به تدوین و ابلاغ بسته‌ای از تسهیلات خرد با تضامین سهل‌تر و با رتبه اعتباری مناسب اقدام کند که طبق آخرین آمار، بیش از  ۷۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بدون ضامن پرداخت شده و بیش از ۲۵۵ هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

خاندوزی: مشمولیت همه مردم برای وام بدون ضامن مصوبه جدید می‌خواهد

در این بین، اینکه چه زمانی تمامی مشتریان بانک‌ها مشمول پرداخت وام بدون ضامن می‌شوند، مورد سوال است که توضیح وزیر اقتصاد به این سوال ایسنا درباره آخرین تصمیمات برای امکان سایر گروه‌های مردمی از استفاده کردن وام‌های خرد بدون ضامن حاکی از آن است که برای اضافه کردن سایر گروه‌ها نیاز به مصوبه جدیدی است.

خاندوزی همچنین بیان کرد که در راستای پرداخت وام بدون ضامن، تلاش وزارت اقتصاد این است که قدم اول محکم برداشته شود و پس از اجرای درست مرحله اول، تمام مردم شامل پرداخت وام خرد بدون ضامن شوند.

معاون خاندوزی: مردم می‌توانند با ضمانت‌های متنوعی وام خرد بگیرند

اما توضیح عباس حسینی، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی خاندوزی به ایسنا نکته دیگری را در این زمینه اعلام می‌کند.

معاون وزیر اقتصاد درباره زمان مشمولیت تمامی افراد جامعه در دریافت وام بدون ضامن از طریق اعتبارسنجی، می‌گوید که طبق راهبردهای ابلاغی وزارت اقتصاد و بخشنامه بانک مرکزی، امکان دریافت تسهیلات تا سقف دویست میلیون تومان با تضامین مختلف فراهم شده است که این تضامین به شرح زیر است:

• اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری؛

• اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و غیر آن؛

• سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس ازجمله سهام عدالت؛

• واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس؛

• چک یا سفته توسط ضامن؛

• اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا؛

• حساب یارانه اشخاص؛

• گواهی کسر از حقوق توسط مشتری یا ضامن؛

• ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد؛

• در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا مورد تأیید واقع گردد، ممهور به مهر شورای اسلامی روستا؛

• سیم‌کارت دائمی ثبت‌شده تحت مالکیت مشتری؛

این اظهارات در حالی است که براساس طرح «وام بدون ضامن»، باید شرایطی فراهم می‌شد تا به جز حقوق‌بگیران دولتی و خصوصی سایر مردم نیز با اعتبارسنجی و بدون اخذ ضامن، تسهیلات خرد دریافت کنند اما اینگونه که مسئولان وزارت اقتصاد می‌گویند، فعلا قرار نیست باقی مردم وام بدون ضامن بگیرند و آن‌ها برای دریافت وام‌های خرد با متنوع‌سازی ضمانت به همراه اعتبارسنجی مواجه هستند.

در بودجه سال آینده برای خانوارهایی که صاحب چندین فرزند می‌شوند، وام‌ و تسهیلات متعددی در نظر گرفته شده است. از وام فرزندآوری تا وام ودیعه، خرید یا ساخت مسکن.

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، مبلغ وام فرزندآوری از ۲۰ میلیون تومان شروع می‌شود و سقف آن ۱۰۰ میلیون تومان است. اما مبلغ وام فرزندآوری چقدر است؟ مبلغ وام فرزندآوری به ازای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و بیشتر از آن، ۱۰۰ میلیون تومان است.

اگر خانواده‌ای صاحب فرزند دو قلو شود، به ازای هر فرزند یک وام به خانواده تعلق می‌گیرد. این وام در قالب وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و سود آن تنها چهار درصد است.

جز وام فرزندآوری، اگر خانواده‌ای صاحب فرزند سوم و بیشتر شود، می‌تواند از وام قرض‌الحسنه خرید، ساخت یا وام ودیعه مسکن استفاده کند. مبلغ این وام ۲۲۰ میلیون تومان است و زمان بازپرداخت آن ۲۰ سال است. این وام ۲۲۰ میلیونی هم وام قرض‌الحسنه است و سود آن ۴ درصد است. اما وام ۲۲۰ میلیونی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

این وام به خانوارهایی تعلق می‌گیرد که فاقد مسکن هستند و سه فرزند و یا بیشتر دارند. خانوارهایی که از سال ۹۹ به این سو صاحب فرزند سوم و بیشتر شده باشند هم می‌توانند این وام را دریافت کنند.

در مصوبه کمیسیون تلفیق تاکید شده که آیین‌نامه اجرایی پرداخت وام فرزندآوری و وام مسکن برای خانوارهای صاحب فرزند، باید حداکثر تا اول اردیبهشت به بانک‌های عامل ابلاغ شود. بر این اساس می‌توان انتظار داشت که پرداخت وام فرزندآوری از اردیبهشت سال آینده در دستور کار قرار می‌گیرد.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب