نرخ سود بانکی | نرخ سود بانکی جزییات | نرخ سود بانکی 1401

نرخ سود بانکی در بازار افزایش یافت | صعود نرخ سود بانکی در سه بازارمالی

نرخ سود در بازارهای مالی هفته اول خرداد 1401 در سه بازار صعودی بوده و تنها در یک بازار کاهشی به ثبت رسیده است. در مهمترین آن ها نرخ سودوام مسکن در سطح 25.18 درصد قرار گرفته و نرخ بهره بین بانکی در ادامه روند صعودی خود به 20.59 درصد رسیده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

نرخ سود در بازارهای مالی روندی متفاوت را ثبت کرده و در هیچ بازاری روند آن ثابت نبوده است.  در مهمترین این بازار ها نرخ سود بین بانکی روند صعودی خود را ادامه داده و به 20.59 درصد رسیده است.

نرخ سود بانکی

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در هفته اول خرداد 1401

در بازار اولیه دولت می تواند اوراق خود را به مشتریان فروخته و از این طریق کسری بودجه را تامین کند.

برخی کارشناسان معتقدند این مسیر یکی از راه های غیر تورمی در تامین کسری بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

درهمین رابطه در هفته اول خرداد ماه در حدود 3 هزار و 570 میلیارد تومان اوراق بدهی به بانکها و بورسی ها فروخته شده که نرخ سود موثر آن در سطح 21.63 درصد بود.

مقایسه فروش هفتگی اوراق در مرحله اول سه سال گذشته نشان می دهد این بیشترین نرخ سود اوراق بدهی در بازار اولیه بوده است.

نرخ سود بازار باز افزایش یافت

پس از هفته ها سکوت در نرخ سود بازار باز سرانجام در هفته اول خرداد ماه این شاخص افزایشی 0.01 واحد درصدی داشته و به 19.01 درصد رسید. در این بازار بانک ها می توانند در جهت تامین کسری های خود اوراق از بانک مرکزی خریداری کرده و این بانک با نرخ سود معلوم و تاریخ سررسیدی که خود تعیین کننده آن است به صلاحدید خود به نهادهای مالی قرض ده9د. با این که حجم بسط پول در این بازار در کانال 70 همتی قرار دارد اما نرخ سود آن صعودی شده و به 19.01 درصد رسید.

روند صعودی نرخ سود در بازار بین بانکی هفته اول خرداد

برخی هدف بانک مرکزی از بسط های بی شمار پول در بازار باز را کنترل نرخ سود بین بانکی می دانند. کاهش روند بسط نقدینگی در بازار باز در هفته های اخیر اما موجب شده تا باوجود افت روند اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی، نرخ سود در این بازار روندی صعودی داشته باشد.

در همین رابطه متوسط هفتگی نرخ بهره اعلام شده در هفته پایانی اردیبهشت ماه برابر با 20.57 درصد بوده که با 0.02 واحد درصد رشد به 20.59 درصد رسید. این بیشترین میزان نرخ بهره از 5 ماه گذشته تا کنون بوده است.

روند نزولی نرخ سود وام مسکن در هفته ابتدایی خرداد 1401

نرخ سود وام مسکن به نوعی نشان دهنده روند هزینه پرداختی متقاضیان است. در این بازار مجردین و متاهلین می توانند با خرید اوراق تسه از بانک مسکن وام از این نهاد خریداری کرده و آن را در جهت خرید خانه یا تعمیرات هزینه کنند.

سقف این وام برای مجردین برابر با 240 میلیون تومان و برای متاهلین در سطح 480 میلیون تومان قرار داشته است.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب