حج | فوری: گرانی لحظه آخری حج | زائران دست به جیب شوند

فوری: گرانی لحظه آخری حج | زائران دست به جیب شوند

هفته گذشته عربستان به یکباره هزینه حج تمتع را افزایش داد که برای امسال هزینه حج از ۳۷ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امسال با وجود اینکه عربستان از پذیرش زائر خارجی خبر داده و قرار است یک میلیون مسلمان به انجام مناسک حج بپردازند، اما عربستان با اعمال محدودیت‌ها و همچنین اجرایی کردن تصمیم‌های نابهنگام، موجب بروز مشکلاتی برای کشورهای مختلف شده است.

سنگ‌اندازی عربستان برای زائران حج امسال

 پس از محدودیت سنی برای پذیرش زائران از سوی سعودی‌ها و امکان تشرف زیر ۶۵ سال، اکنون عربستان با افزایش هزینه حج تمتع آن هم در حالی که کمتر از ۴۰ روز تا آغاز رسمی مناسک حج تمتع مانده است، مسؤولان حج کشورها را سردرگم کرده‌ است؛ به طوری که برخی از کشورها با افزایش قیمت‌ها مخالف هستند و از عربستان خواسته‌اند که سال آینده این هزینه‌ها را اعمال کند، اما طرف سعودی حاضر به انصراف از تصمیم خود نیست.

پس از اعمال افزایش هزینه‌ها در اواخر هفته گذشته از سوی سعودی‌ها، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت از تلاش برای تأمین این هزینه از سایر بخش‌ها خبر داد و قرار بود که این هزینه تا حد امکان از زائران دریافت نشود و حتی عوامل اجرایی حج تمتع که در عربستان حضور دارند، طی مذاکراتی با طرف سعودی این هزینه را کاهش دهند و به نوعی تخفیف بگیرند.

۱۱۶۰ ریال سعودی برای خدمات ایام تشریق به هزینه‌های حج افزوده شد

به گفته یک منبع مطلع، عربستان مبلغ یک هزار و ۱۶۰ ریال سعودی برای خدمات اسکان و تغذیه در مشعر، عرفات و منا به ازای هر زائر طلب کرده است و تا زمانی که این هزینه از سوی کشورها به حساب عربستان واریز نشود، امکان اعزام زائران به سرزمین وحی وجود ندارد. بر همین اساس، با توجه به قیمت روز ۱۰ هزار تومانی هر ریال سعودی، زائران باید ۱۱ میلیون و ۶۰ هزار تومان دیگر برای خدمات ایام تشریق بپردازند که البته مسؤولان سازمان حج و زیارت تلاش کردند تا این هزینه‌ها کاهش یابد.

ویزای زائران حج تمتع هنوز صادر نشده است

با این امر، به نظر می‌رسد که طرف سعودی درباره کاهش هزینه حج تمتع کوتاه نیامده و ایران باید این مبلغ را سریع‌تر واریز کند تا ویزای زائران کشورمان صادر شود. البته هنوز مشخص نیست که آیا عربستان در صورت واریز هزینه کلی با احتساب این افزایش هزینه‌ها، سامانه مسار را برای صدور ویزای زائران کشورمان باز می‌کند یا با پرداخت هزینه قبلی امکان صدور ویزا وجود دارد. چرا که برای زائران سایر کشورها که پیش از این هزینه حج را واریز کرده‌اند، ویزا صادر شده است و عربستان آنها را مکلف کرده قبل از آغاز اعزام‌ها هزینه اضافی را نیز پرداخت کنند. بر همین اساس، شرط اعزام زائران به سرزمین وحی، پرداخت هزینه کلی حج تمتع اعلام شده است و در غیر این صورت عربستان اجازه ورود زائران را نمی‌دهد.

با توجه به اینکه مسؤولان سازمان حج و زیارت اعلام کرده بودند که سعی دارند هزینه اضافه به زائران تحمیل نشود و از طرفی هم هزینه‌ها را از سایر منابع تأمین می‌کنند، اما روز گذشته مقرر شد تا بخشی از هزینه‌ها از زائران دریافت شود و به این ترتیب زائرانی که هزینه حج تمتع سال جاری را ۲ سال گذشته به امید افزایش پیدا نکردن هزینه‌ها واریز کرده بودند، باید مبلغی را بپردازند.

ارسال نظر