قرعه کشی خودرو | برندگان قرعه کشی خودرو | قرعه کشی خودرو خردادماه

فوری: اعلام اسامی برندگان قرعه کشی خودرو | لینک اسامی برندگان

روز گذشته قرار بر اعلام برندگان قرعه کشی سامانه یکپارچه خودرو بود که این اتفاق صورت نگرفت و دلیل آن، صیانت از حق مصرف‌کنندگان و راستی‌آزمایی ثبت‌نام کنندگان از سوی سازمان حمایت اعلام گردید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قرعه کشی خودرو بعد از ثبت نام در 3 خرداد، انجام گرفت. قرعه کشی خودرو در 9 خرداد انجام گرفت و قرار بود در نهایت دیروز 10 خرداد، اسامی برندگان قرعه کشی خودرو اعلام شود، اما با توجه به حقوق مصرف کننده، امروز لیست اسامی برندگان قرعه کشی خودرو اعلام خواهد شد. در ادامه جزییات نهایی از قرعه کشی خودرو طرح یک پارچه را بخوانید. 

قرعه کشی خودرووضعیت سامانه قرعه کشی خودرو

برندگان قرعه کشی سامانه یکپارچه خودرو امروز چهارشنبه ۱۱ خردادماه اعلام می‌شود.

صفحه رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز در توئیتر نوشت:

«رئیس مرکز ارتباطات وزارت صمت:

از مردم بابت تأخیر در اعلام نتایج قرعه کشی سامانه یکپارچه عذرخواهی می‌کنیم.

علت تأخیر، صیانت از حق مصرف‌کنندگان و راستی‌آزمایی ثبت‌نام کنندگان از سوی سازمان حمایت بود. در تلاش هستیم نتایج را تا فردا اعلام کنیم.»

همچنین وی در گفت‌وگو با شبکه خبر افزود:

ما در این دوره یکی از بیشترین عرضه‌های خودرو تاریخ را انجام می‌دهیم. ما مجموعا ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ دستگاه رو در قالب ۱۵ طرح فروش متنوع با بازه زمانی کمتر از یک سال به مردم تحویل می‌دهیم.

قشمی توضیح داد: استعلامات نیروی انتظامی برای شناسایی دلالان احتمالی، احراز هویت شماره تلفن ثبت‌نام کنندگان و مهم‌تر از همه استعلام ثبت‌احوال برای تشخیص هویت ۲۹۷ هزار نفری که در طرح جوانی جمعیت ثبت‌نام کرده بودند، اعلام نتایج را به تاخیر انداخته است.

وی گفت: نتایج (چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱) اعلام می‌شود.

شرایط قرعه کشی خودرو

نخستین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از روز سه‌شنبه دو هفته پیش (۲۷ اردیبهشت ماه) کار خود را رسما آغاز و اولین طرح فروش را با عرضه محصولات شش خودروساز دولتی و خصوصی به مدت یک هفته (تا ۹ صبح سه‌شنبه ۳ خردادماه) اجرایی کرد.

باوجود همه توضیحات در مورد نحوه سازوکار و بیان هدف‌ها از ایجاد چنین سامانه‌ای که مهمترین آن ایجاد شفافیت و هدفمندی تخصیص خودرو و کسب رضایت مشتریان بوده است،  ابهاماتی نیز به این طرح وارد است. علیرغم اینکه برخی رسانه‌ها اقدام به پاسخ‌دهی به ابهامات وارده کردند اما همچنان پاسخ‌ها دارای ابهام بوده و نقطه تاریکی را روشن نمی‌کند.

چند روز پیش، عبدالله توکلی لاهیجانی-مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت- در یک گفت‌وگوی تلفنی تلویزیونی، از ثبت اطلاعات چهار میلیون نفر برای خرید خودرو در مهلت یک هفته‌ای سامانه برای ثبت‌نام خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلی دو روزه (چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته)، فرآیند پایش اطلاعات متقاضیان در سامانه تخصیص خودرو شنبه هفته جاری آغاز انجام شد و قرعه‌کشی میان افراد حائز شرایط، دوشنبه ۹ خرداد ماه (امروز ) انجام خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اختلالات روزهای ابتدایی سامانه، اظهار کرد:  برای ثبت‌نام متقاضیان در سامانه تخصیص یکپارچه خودرو، زمان یک هفته‌ای در نظر گرفته شده بود که روزهای اول به سبب بالا بودن تعداد مراجعات متقاضیان به سایت زیاد بود، سایت با اختلال همراه شد اما به‌زودی مشکلات رفع شد؛ بگونه‌ای که در روزهای آخر میزان ثبت نام به شدت کاهش یافته بود؛ براین اساس دغدغه‌ای مبنی بر اینکه متقاضیانی نتوانسته باشند ثبت‌نام کنند، وجود نداشت.

فرآیند فروش از قرعه‌کشی تا دریافت وجه و عرضه خودرو توسط خودروسازان انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که طبق اعلام معاون حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، باتوجه به اینکه وزارت صمت به‌هیچ عنوان دخالتی در کار نخواهد داشت و تنها نقش نظارت را برعهده دارد، هر خودروساز ارائه‌دهنده محصولات در سامانه، اطلاعات متقاضیان محصولات خود را جمع‌آوری می‌کند، صحت‌سنجی انجام می‌شود و در نهایت قرعه‌کشی توسط خود خودروساز انجام می‌شود. در حقیقت خودروسازان همه فرآیند فروش تا قرعه‌کشی، دریافت وجه و عرضه را خود انجام خواهند داد. بخش نظارت از بخش اجرایی کاملا جدا شده و در نهایت دولت تنها نظاره‌گر خواهد بود که کارها به درستی انجام شود.

لازم به ذکر است که به اعتقاد مسئولان وزارت صت، طرح‌های فروش گذشته خودروسازان بزرگ که هر ۱۵ روز یکبار نسبت به پیش فروش یا فروش فوق‌العاده محصولات خود اقدام می‌کردند، ظرفیت مشخص اعلام و سپس قرعه‌کشی انجام می‌شد؛ برای مشتریان ایجاد التهاب و استرس داشت؛ لذا برای رفع این التهاب، در سامانه فروش یکپارچه این زمان ۱۵ روزه  به دوره سه یا چهار ماه  (هر سه ماه با چهار ماه یکبار) با ظرفیت بیشتر، تبدیل شده است.

براین اساس خودروسازان به‌جای تعداد محدودی خودرو در هر مرحله،  ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو ارائه می‌دهند. از سوی دیگر در بخش خودروسازان خصوصی که بطور مثال برای ١٠٠٠ خودرو تامین قطعه صورت می‌گرفت اما ٣٠٠٠ خودرو برای فروش عرضه می‌کردند؛ بنابراین اغلب برای تحویل مابه‌التفاوت تعهد ایجاد شده که قطعه نبود، مشکل ایجاد و مشتریان بلاتکلیف می‌شدند. در سامانه یکپارچه این مشکل به‌نوعی حل شده است. همچنین برخی خودروسازان بصورت انبوه (بطور مثال ١٠ هزار خودرو) تولید می‌کردند اما برای کسب حداکثر،  عرضه بصورت قطره‌چکانی صورت می‌گرفت و بطور مثال ۵٠٠٠ دستگاه عرضه می‌کردند. در سامانه این مشکل رفع شده و همه تولیدات آن‌ها باید عرضه شود.

طبق موارد عنوان شده با توجه به اینکه مقرر شده است هر سه ماه یا چهارماه یکبار خودروها برای فروش در سامانه یکپارچه عرضه شوند، دوره بعدی فروش در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو احتمالا شهریور یا مهرماه سال جاری خواهد بود.

جزییات حذف قرعه کشی خودرو

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حذف قرعه کشی خودروسازان به مرور و با افزایش تیراژ تولید اتفاق خواهد افتاد. منوچهر منطقی درباره حذف قرعه کشی خودرو در سال ۱۴۰۱، با اشاره به اینکه هیچ اتفاقی در فرودین امسال نسبت به اسفندماه سال ۱۴۰۰ برای حذف قرعه کشی‌ها نیفتاده گفت: مطلبی که وزیر صمت درباره حذف قرعه کشی گفته بود کاملاً درست است، اما در ماه‌های آینده و با بالا رفتن تیراژ تولید اتفاق خواهد افتاد. 

مدیر کل صنایع خودرو اعلام کرد که هدف از متمرکز شدن فروش افزایش میزان شفافیت فرآیند عرضه است. همچنین خودرو به دست نیازمند واقعی برسد. در سامانه یکپارچه تمام عرضه خودروسازها باید به صورت متمرکز انجام شود و قابلیت پایش مناسب از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان هم در آن وجود داشته باشد. توکلی می‌گوید: برای حل مسائلی که در حوزه صنعت خودرو وجود دارد راهکار اصلی که دیده شده افزایش تولید با تکیه بر توان زنجیره ارزشی که در صنعت خودرو شکل گرفته و شرکت های دان بنیان و در حقیقت پایدار کردن میزان تولید و عرضه است. امسال در برنامه خودروسازان مانند سایپا و ایران‌خودرو به ترتیب افزایش ۶۵۰ هزار و ۷۵۰ هزارتایی افزایش تولید پیش بینی شده است. به گفته او سامانه یکپارچه عرضه خودرو اجازه خواهد داد تا روند حذف قرعه‌کشی تسریع شود. امروز بخشنامه وزیر صمت مبنی بر تداوم قرعه کشی خودرو تا توازن در عرضه و تقاضای خودرو در بازار منتشر شد که با واکنش مجدد وزارت صمت مبنی بر اولویت حذف قرعه کشی در برنامه های وزارت صمت مواجه شد.

ارسال نظر