قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار در بازار جهانی

قیمت دلار امروز 19 خرداد | قیمت دلار عجیب شد

قیمت دلار امروز پنجشنبه 19 خرداد با تغییر همراه شد

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار در بازار جهانی کاهش یافت. در صرافی های ایران قیمت دلار نسبت به دیروز بدون تغییر باقی ماند. قیمت دلار در کشورهای مختلف، متفاوت است. جزییات قیمت دلار به تصمیمات دولت ها بستگی دارد. در ادامه توضیحات قیمت دلار را بخوانید. 

قیمت دلار

قیمت دلار امروز 19 خرداد

ارز

قیمت (ریال)

دلار (نرخ صرافی ملی)267,428
یورو (نرخ صرافی ملی)288,324
پوند انگلیس397,780
لیر ترکیه18,700
فرانک سوئیس325,000
یوان چین47,850
ین ژاپن (100 ین)237,720
وون کره جنوبی250
دلار کانادا253,000
دلار استرالیا228,800
دلار نیوزیلند204,900
دلار سنگاپور232,400
روپیه هند4,080
روپیه پاکستان1,634
دینار عراق217
پوند سوریه126
افغانی3,550
کرون دانمارک45,700
کرون سوئد32,400
کرون نروژ33,600
ریال عربستان91,690
ریال قطر88,600
ریال عمان830,300
دینار کویت1,042,800
دینار بحرین845,500
رینگیت مالزی73,100
بات تایلند9,190
دلار هنگ کنگ41,200
روبل روسیه5,320
منات آذربایجان187,200
درام ارمنستان740
لاری گرجستان109,100
سوم قرقیزستان3,990
سامانی تاجیکستان28,800
منات ترکمنستان90,800
 
اتفاق عجیب بازار این بود که قیمت دلار خیلی متنوع شده: چه در سمت واسطه گرها، چه در صرافی ها.
همچنین مسئله‌ای که در بازار سکه مشاهده می‌شد این بود که بازار تهران به حالت نیمه تعطیل درآمده، چرا که ابشده فروشان کار نمی‌کنند. از طرف دیگر سکه فروشان می‌گویند که قیمت سکه در سایت با نرخ بازار شکاف ۵۰۰ هزار تومانی دارد. آن هم بخاطر نرخ دستوری اتحادیه طلا در دیروز بوده. آن‌ها مدعی‌اند که اتحادیه به مغازه‌ها گفته بالای ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان نفروشید.
 

دلار گران شد، سکه یک گرمی نایاب

برخی از تکنیکالیست‌ها می‌گویند که دلار غیررسمی باید خودش را برای اصلاح قیمت آماده کند، مخصوصا اگر یک گپ قیمتی بالایی در نمودار باز شود.

اتفاق عجیب بازار دیروز، کمبود شدید قطع‌های کوچک سکه بود. می‌گویند سکه یک گرمی اصلا پیدا نمی‌شود جز در یکی دو صرافی.

 در روزی که نرخ دلار متشکل تقریبا 50 تومان کاهش داشت، یورو با رشد قیمت همراه شد. یعنی در سمت رسمی بازار، یک اتفاق متناقض را شاهد بودیم. دلار رسمی در حدود 26 هزار و 932 تومان، و یورو در یک قدمی 29 هزار تومان قرار دارد.

دلار غیررسمی آماده اصلاح قیمت؟

به گزارش اکوایران، برخی از تکنیکالیست‌ها می‌گویند که دلار غیررسمی باید خودش را برای اصلاح قیمت آماده کند، مخصوصا اگر یک گپ قیمتی بالایی در نمودار باز شود. از آن طرف هستند معامله‌گرانی که در حال حاضر هیچ نمودار قیمتی را به رسمیت نمی‌شناسند، چرا که می‌گویند اطلاعاتی از نرخ‌ها وجود ندارد که بخواهیم به شکل نموداری آن بررسی کنیم و بر اساس آن پیش‌بینی کنیم.

شایعه در بازار ارز

چند خبر یا شایعه مهم در بازار چهارشنبه دست به دست می‌شد.

اول اینکه بعد از اعلام بانک مرکزی مبنی بر مداخله در بازار ارز، از چهارشنبه سرفصل سایر برای صرافی‌ها باز شد. یعنی شما بار دیگر می‌توانید به صرافی با کارت ملی مراجعه کنید و دلار سهمیه‌ای بخرید. آن هم با نرخ مداخله بانک مرکزی که بیشتر از 29 هزار تومان اعلام شده بود. هنوز مرجع رسمی این خبر را تایید یا تکذیب نکرده است.

دوم، خبر الجزیره که گفته هر گونه قطعنامه احتمالی در شورای حکام به هیچ وجه به شورای امنیت ارجاع داده نمی‌شود؛ چرا که دو طرف به برجام نیاز دارند.

عرضه دلارهای خانگی در راه است؟

سوم نظر برخی معامله‌گران بود که می‌گفتند قطعا در روزهای آتی با عرضه دلار صرافی و دلارهای خانگی مواجه هستیم چرا که دلار غیررسمی به مرزی رسیده که هر کسی دیگر جرات نگه داشتن آن را ندارد. دو بار دلار در این مرز ریخته و عده زیادی را متضرر کرده است.

اتفاقات عجیب در بازار سکه

مسئله‌ای که در بازار سکه مشاهده می‌شد این بود که بازار تهران به حالت نیمه تعطیل درآمده، چرا که ابشده فروشان کار نمی‌کنند. از طرف دیگر سکه فروشان می‌گویند که نرخ سایت با نرخ بازار شکاف 500 هزار تومانی دارد. آن هم بخاطر نرخ دستوری اتحادیه طلا در دیروز بوده. آن‌ها مدعی‌اند که اتحادیه به مغازه‌ها گفته بالای 14 میلیون و 850 هزار تومان نفروشید.

از طرفی در بورس کالا، گفته می‌شد که یک حقوقی 9740 سکه فروخته تا بازار کنترل شود. همچنین عرضه هزار سکه در نرخی که 400 هزار تومان کمتر از نرخ بازار بود هم توجه‌ها را به خودش جلب کرده بود. یک علت دیگر نیز برای نیمه تعطیل بودن بازار ذکر شده و آن جو انتظامیِ غالب بود.

اتفاق عجیب بازار این بود که نرخ دلار خیلی متنوع شده: چه در سمت واسطه گرها، چه در صرافی ها.

صرافی بانک شهر بالاترین نرخ را زده بود، 27 هزار تومان برای هر دلار. این یعنی یک روح آربیتراژی در بازار سرگردان است که هر لحظه می تواند با یک جابجایی کوچک سود کسب کند.

اتفاق عجیب دیگر بازار، کمبود شدید قطع‌های کوچک سکه بود. می‌گویند سکه یک گرمی اصلا پیدا نمی‌شود جز در یکی دو صرافی.

چرا قیمت دلار بالا رفت؟

قرن نو نوشت: استاد دانشگاه امام صادق معتقد است خطر ارزپاشی برای مهار قیمت ارز در بازار از سوی دولت سیزدهم وجود دارد.

کامران ندری، کارشناس اقتصادی درباره دلایل رشد بهای ارز در کشور طی روز‌های اخیر تأکید کرد: هرچند در ادبیات عمومی از این وضعیت به وضعیتی که در آن بهای ارز افزایش یافته یاد می‌شود، اما در حقیقت باید گفت این شرایط محصول کاهش ارزش پول ملی در کشور است.

وی در ادامه گفت: حتی دولت روحانی نیز از ورود به ارزپاشی برای مهار قیمت ارز پرهیز کرد، اما قیمت امروز نشانه‌هایی از این تصمیم در سیاست‌گذاران پولی است.

با عبور بهای دلار از کانال سی هزار تومان، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده «از همه ظرفیت‌های بانک مرکزی برای برقراری آرامش در بازار ارز» استفاده می‎شود، اما ندری معتقد است ارزپاشی یکی از سیاست‎های خطرناکی می‌باشد که ممکن است در دستورکار قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه سه عامل مهم زمینه را برای رشد بهای ارز مهیا کرده است، ادامه داد: ازیک‌سو بستر‌های موجود در خدمت تضعیف پول ملی است. ازسوی‌دیگر تورم ریالی اقتصاد بالاست و درعین‌حال اخبار منفی پرشمار در حوزه اقتصاد دست به دست هم داده‌اند تا رکورد‌های جدید قیمتی در بازار ارز به ثبت برسد.

ندری در جواب این پرسش که با توجه به شرایط کنونی اقتصادی، این رشد قیمت قابل مهار است یا خیر؟ گفت: شاید در کوتاه‌مدت تزریق ارز به بازار بتواند در مهار قیمت مؤثر باشد، اما اگر توجهی به عوامل بنیادین میان‌مدت و بلندمدت صورت نگیرد، روند افزیشی دوباره از سر گرفته خواهد شد.

چرایی اهمیت قیمت دلار

شاخص بهره مندی مردم از امکانات زندگی نشان می دهد که بخش مهمی از مردم، کسب و کار و حتی زندگیشان به دلار وابسته شده است. کالاهای که مردم در زندگی روزانه از آنها بهره می برند همگی، به قیمت دلار وابستگی دارند. گزارش مرکز آمار نشان می دهد 44.4 درصد مردم از خودرو استفاده می کنند. براین اساس همگی این افراد با موضوع خرید لوازم یدکی خودرو درگیر هستند. از سوی دیگر 2 هزار واحد قطعه سازی هم برای واردات مواد اولیه و حتی قطعات خودرو به آنسوی مرزها وابسته اند. براین اساس آنان نیز قیمت دلار را باید به صورت روزانه چک کنند. افزایش ناگهانی قیمت دلار طی دو روزگذشته هم زندگی این افراد را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. 17.8 درصد مردم ایران نیز از موتورسیکلت استفاده می کنند. 99.3 درصد مردم از تلویزیون و 53.8 درصد مردم هم از ویدئو استفاده می کنند. براین اساس همگی این افراد باید برای تغییر وسایلی که در اختیار دارند، چشم به دلار داشته باشند چراکه تمامی این کالاها از خارج از کشور وارد می شود. نوسان قیمت دلار در دوره های زمانی مختلف منجر به تغییر اساسی قیمت این کالاها می شود. حتی کارخانه های داخلی تولیدکننده لوازم خانگی نیز به واردات لوازم اولیه وابسته اند.حداقل 22 میلیون نفر از جمعیت روستایی ایران و 55 میلیون جمعیت شهرنشین ایران زندگی روزانه شان به قیمت دلار گره خورده است. براین اساس خبرمذاکرات هسته ای و نوسان قیمت دلار برای این گروه اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند.

گزارش‌های منتشر شده در زمینه آزادسازی دارایی‌های ایران در حساب‌‌های مسدود شده در کشور‌‌های طرف سوم (طرف سوم تحریم‌های آمریکا) نادرست هستند. نه شرکای ما این پول‌‌ها را به ایران داده‌‌اند و نه آمریکا انتقال این پول‌‌های بلوکه شده را مجاز یا تایید کرده است. از سوی دیگر اخبار منتشر شده حول محور مبحث حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی نیز حاکی از آن است که هنوز توافقی در این زمینه صورت نگرفته و همین امر نیز توانسته انتظارات فعالان بازار از آینده نرخ را افزایشی کند. البته در شرایط کنونی هنوز بسیاری از معامله‌گران معتقدند در نهایت شانس حصول یک توافق از عدم موفقیت آن بیشتر است.

تاثیر قیمت دلار بر تورم

درباره کشورها با درآمد منابع طبیعی مثل نفت نکات گفتنی دیگری هم وجود دارد. این کشورها بنا به تجربه، معمولا در دوران وفور درآمد نفتی را صرف واردات کالای خارجی می‌کنند. در این شرایط حتی با وجود کسری بودجه و ناترازی بانک‌ها، تورم از حد متناسب با رشد مازاد پول خود پایین‌تر می‌آید و در اعدادِ کمتری تثبیت و سرکوب می‌شود اما به‌ دلیل تجارتی‌نبودن نیروی کار محلی و اجاره و سایر خدمات، تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده محو و ناچیز نمی‌شود.

در هنگامه مثبت‌بودن خالص تراز پرداخت‌ها ناشی از صادرات کالاهای معمولی با ادامه این روند و کاهش تدریجی نرخ حقیقی ارز خارجی، به‌ دلیل رقابتی نبودن صادرات کالاها بلاموضوع می‌شود و در عوض واردات بسیار به صرفه‌تر خواهد شد اما در ادامه با تداوم رشد تقاضای ارز و فشار روی افزایش نرخ ارز، با گران‌ترشدن واردات و ارزان‌ترشدن کالای صادراتی، بار دیگر تعادل برقرار خواهد شد.

اما در این کشورهای خاص دارای منابع طبیعی این اتفاق فوق نمی‌افتد چون نسبت بازدهی منابع طبیعی بسیار بالاست و به این زودی‌ها از سودآوری نمی‌افتند. به‌ عنوان مثال وقتی برای تولید و استخراج نفت حدود هشت دلار برای هر بشکه هزینه می‌شود، اما حدود ۱۰۰ دلار به فروش می‌رسد، یعنی ممکن است سال‌ها یا دهه‌ها طول بکشد تا با افزایش هزینه‌های داخلی، تولید نفت از صرفه بیفتد. این پدیده نام معروفی به نام «بیماری هلندی» دارد.

در نتیجه افت نرخ حقیقی ارز تا حد بسیار زیادی ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که به‌ دلیلی مثل «تحریم خارجی» یا «افت قیمت جهانی آن منبع طبیعی» (مثلا نفت)، سیل درآمدهای بادآورده کم یا قطع شود.

در آن زمان بازیگران اقتصاد که با حجم بالای پول در جیب و کارت‌های بانکی خود (که در این مدت به‌دلیل کسری بودجه و ناترازی بانک‌ها بیشتر هم شده است)، همچنان خواهان خدمات، کالای خارجی و خروج سرمایه هستند اما چون عرضه ارز خارجی به‌شدت کم شده است، نرخ ارز ناگزیر جهش می‌کند و حالا قیمت کالای خارجی بسیار افزایش می‌یابد.

اما بنگاه داخلی تولیدکننده محصول مشابه خارجی در بهترین حالت، اگر تا آن لحظه به‌ دلیل شیوع همین بیماری هلندی در اقتصاد تعطیل نشده باشد، ظرفیت محدودی دارد و نمی‌تواند پاسخگوی حجم بالای جانشینی مصرف‌کننده از نمونه خارجی به داخلی باشد، پس به ناچار قیمت کالای داخلی جهش کرده و هر چه تورم در آن سال‌ها انباشت شده بود، یک‌ جا بر سر اقتصاد آوار می‌شود! که البته پس از این جهش، مجدد افزایش قیمت‌ها با رشد مازاد پول هماهنگ خواهد شد.

در واقع این تحریم‌ها صرفا مانند جرقه‌ای، انبار باروت پول را منفجر کرده‌اند نه اینکه خود علت تامه و علت‌العلل تورم باشند. اگر آن ناترازی بانک‌ها و کسری بودجه نبود، انبار باروتی هم نبود که تحریم‌ها بخواهد روی آن اثر انفجاری تورم بگذارد.

با توجه به همین توضیحات بالا، با این که در از سال 99 تا 1400 قیمت دلار تغییری نکرد اما نزدیک به ۳۵درصد تورم کالا و خدمات مصرفی داشتیم که ناشی از کسری بودجه دولت و ناترازی بانک‌هاست که خود را به‌ صورت رشد نقدینگی و پول نشان می‌دهد. اگر افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در سال گذشته تابع قیمت دلار در طول آن بود و نه در عرض آن، اکنون باید تورم نقطه به نقطه‌ای نزدیک به «صفر» را تجربه می‌کردیم که می‌دانیم با واقعیت فاصله زیادی دارد.»

ارسال نظر