قیمت طلا | قیمت طلا در بازار امروز | قیمت طلا در بازار جهانی

قیمت طلا و سکه امروز 18 خرداد | قیمت سکه ریخت

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه اعلام شد. بر این اساس قیمت سکه امامی با کاهش 150هزار تومانی نسبت به روز گذشته به 14 میلیون و 850 هزار تومان رسید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا کاهش یافت. قیمت طلا نسبت به روزهای گذشته تغییر محسوسی کرد. قیمت طلا در بازار کمتر ار روز قبل معامله میشود. قیمت طلا روند کاهشی خواهد گرفت. در ادامه جزییات قیمت طلا در سه شنبه 17 خرداد را بخوانید. 

قیمت طلا

قیمت طلا امروز 18 خرداد

قیمت سکه و طلا در بازار امروز چهارشنبه 18خرداد ماه 1401 اعلام شد.

قیمت سکه در بازار آزاد

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت سکه امامی (طرح جدید) 14میلیون و 850 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی (طرح قدیم) نیز 14میلیون و 400 هزار تومان است.

قیمت نیم‌ سکه بهار آزادی 8 میلیون و 500 هزار تومان، قیمت ربع‌ سکه بهار آزادی 5 میلیون و 500 هزار تومان و قیمت سکه یک‌ گرمی 3 میلیون و 20 تومان تعیین شده است و به فروش می‌ رسد.

قیمت طلا در بازار آزاد

قیمت طلای 24 عیار در هر گرم یک‌ میلیون و 921 هزار تومان و قیمت هر مثقال طلا 6 میلیون و 275 هزار تومان ارزش‌ گذاری شده است. همچنین قیمت طلای 18عیار در هر گرم یک میلیون و 440 هزار تومان تعیین شده است.

قیمت طلای دست دوم

در بازار آزاد قیمت طلا دست دوم هر گرم یک میلیون و 421 هزار تومان قیمت گذاری شده است. قیمت هر گرم نقره نیز 22 هزار و 310 تومان به فروش می رسد که نسبت به روز گذشته با کاهش نسبی قیمت گذاری شد.

قیمت طلا جهانی

به گزارش بلومبرگ، قیمت طلا دیروز با یک افزایش 0.5 درصدی به 1850 دلار و16 سنت در هر اونس رسیده بود، اما قیمت هر اونس طلا امروز 0.27 درصد کاهش‌یافته و به 1847 دلار و 36 سنت رسیده‌است.
 با وجود این‌که افزایش نرخ بهره و سود اوراق قرضه‌ خزانه‌داری آمریکا قیمت طلا را پایین می‌آورد، اما سیاست‌های سختگیرانه‌ فدرال رزرو ترس از تورم را مخصوصاً در آمریکا بالا برده و تمایل به طلا را افزایش می‌دهد.

دورنمای قیمت طلا خوش‌بینانه است اما نمی‌توان با قطعیت پیش‌بینی کرد سطح تقاضا برای این فلز گران‌بها در نیمه دوم سال جاری میلادی هم‌بالا باشد. آمار تورم بالا در اروپا و آمریکا نشان می‌دهد تقاضا برای این فلز گران‌بها حداقل در کوتاه‌مدت بالا خواهد بود.

قیمت نقره امروز با 0.24 درصد کاهش به 22 دلار و 13 سنت رسید و پلاتین با 0.57 درصد کاهش 1008 دلار و 62 سنت معامله می‌شود.

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه 18 خرداد ماه

قیمت فروش به تومان

قیمت خریدبه تومان

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 14/850 میلیون 14/760 میلیون

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 14/400 میلیون 14/250میلیون
نیم سکه بهار آزادی 8/500 میلیون 8/400 میلیون
ربع سکه بهار آزادی 5/500 میلیون 5/400 میلیون
سکه یک گرمی 3/020 میلیون 2/920 میلیون
هر گرم طلای 18 عیار 1/440 میلیون *
هر گرم طلای 24 عیار 1/921 میلیون *
اونس طلا 1/849 دلار *
مثقال طلا 6/275 میلیون *
طلای دست دوم 1/421 میلیون *
گرم نقره 999 22/310 هزار *

نحوه تعیین قیمت طلا

هر کالایی بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین قیمت می شود اما درباره طلا که یک قیمت واحد دارد عرضه و تقاضا چگونه در سراسر جهان می توانند با یکدیگر دیدار کنند؟به دلیل بانک های بزرگ طلا و بانک های مرکزی معاملات به گونه ای انجام می شود که در نهایت قیمت طلا در بازار جهانی یک قیمت واحد است.اما نحوه تعیین قیمت این گونه است.هر روز کاری قیمت جهانی طلا به صورت توافقی و در دو نوبت از طریق بانک های بزرگی که صاحبان شمش طلا هستند به صورت تلفنی تعیین می شود.در واقع صبح و بعد از ظهر به وقت لندن (صبح نیویورک) 5بانک بزرگ شمش طلا در تماس های تلفنی با یکدیگر تعیین قیمت می کنند. در این تماس های تلفنی رییس گروه، قیمتی را اعلام می‌کند و این پنج بانک با تماسی که با مشتریان خود می‌گیرند نهایتا در زمان محدودی که شاید به ده دقیقه نرسد به یک قیمت توافقی برای خرید و فروش طلا دست پیدا می کنند قیمت توافق شده به دنیا اعلام می شود و مبنای باز شدن بازار قرار می گیرد در این معاملات، واحد معامله ۱۰ شمش طلا است. وزن شمش های طلا حدود ۴۰۰ اونس است این شمش ها در یکی از بانک‌های شمش طلا در لندن تحویل می شود. قیمت توافقی بین پنج بانک بزرگ مبنایی قرار می گیرد تا دیگر بانکها و مشتریان عمده برا مبنای آن اقدام به خرید و فروش کنند. 

در سراسر روز نیز طلا در بورس های کالایی به قیمت لحظه ای خرید و فروش می شود این قیمت ها در حول و حوش قیمت توافق شده 5 بانک مرکزی که به وقت صبح لندن تعیین شده تغییر می‌کند تا مجددا در بعد از ظهر قیمت توافقی بین پنج بانک بزرگ اعلام شود. به این ترتیب قیمت‌های لحظه‌ای طلا در بورس‌های کالا انحراف کمی از قیمت‌های توافقی در لندن را خواهند داشت. البته خریداران کوچک و خرد امکان دسترسی به اونس طلا با این قیمت در بورس‌ های کالایی را ندارند و این قیمت مخصوص خریداران عمده است. 

منظور از قیمت آتی طلا قیمتی است که خریداران و فروشندگان بر سر  تحویل طلا در زمان آینده به توافق می‌رسند. این قراردادها می‌تواند بین دو طرف به طور خصوصی بسته شود یا از طریق بورس‌های کالا، بین خریداران و فروشندگان به طور محرمانه تنظیم شود.در عرف بازارها به خصوص بورس های کلالیی بزرگ جهان برای هشت ماه از سال تحویل طلا دارند. ماه‌های دسامبر، ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، ژوئن، اوت و اکتبر ماههایی هستند که به صورت روتین تحویل طلا انجام می شود.طبق استانداردی که در بورس های کالایی رعایت می شود طلاهای تحویلی به مشتریان باید دارای درجه خالصی 99.5 باشد. هر قرارداد آتی نیز برابر ۱۰۰ اونس (حدود 315 گرم است.)

سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری معمولا چندین گزینه پیش رو دارند بازار سرمایه که در آن می توانند سهام یا اوراق قرضه دولتی و خصوصی را بخرند می توانند در بانکها سپرده گذاری کنند و از قبل این سپرده گذاری درصد سود ثابتی بگیرند می توانند در مستغلات سرمایه گذاری کنند و از تفاوت قیمت سود گیری کنند.بسته به ریسک طلبی فرد گزینه های سرمایه گذاری متفاوت است.اما سرمایه گذاری روی طلا در چه شرایطی انجام می شود.برخی اعتقاد دارند سرمایه گذاری روی طلا یک نوع سرمایه گذاری مرده است و فقط ارزش حفظ پول دارد اما برخی دیگر نظری متفاوتی دارند.آنچه مشخص است نگهداری طلا بازده مشخص و مطمئنی ( نظیر سود سپرده‌های بانکی یا اوراق قرضه ) به دنبال نخواهد داشت زیرا قیمت طلا در معرض نوسان است بنابراین وقتی یک سرمایه گذار تصمیم می گیرد دارایی خود را به طلا تبدیل کند ریشه در دو نوع ذهنیت دارد یا تصور می کند قیمت طلا در بازار افزایشی خواهد بود که در این  حالت با نوعی رفتار سفته بازارنه یا شرط بندی روبرو هستیم.حالت دیگر نوعی اطمینان خاطر است طلا دارایی امن است برخی سرمایه گذاران با هدف حفظ قدرت پول خود طلا می خرند در کشورهایی که تورم بالا دارند این رفتار می تواند زیاد به چشم بخورد در این حالت طلا به عنوان یک پناهگاه شناخته می شود.زیرا  گزینه‌هایی (نظیر خرید‌سهام ) به هرحال خطر از دست دادن اصل سرمایه را با خود دارند.اما طلا در بلند مدت بری از چنین خطری است.

اونس یک واحد سنجش است.در گذشته و در روم باستان یک دوازدهم لیور بوده است این میزان درفرانسه یک شانزدهم لیور است که وزنی قریب به ۳٠ گرم برآورد می شود.در مجموع واحد اونس در دو قالب انگلیسی و امریکایی است در قالب انگلیسی هر اونس حدود 28 گرم است و در واحد آمریکایی هر اونس معادل 31.1 گرم است.در بازار جهانی طلا هر اونس بر مبنای واحد امریکایی محاسبه می شود.

اونس طلا در 20 سال گذشته سه رکورد قیمتی را جابجا کرده است.بالاترین سطح قیمتی که طلا لمس کرده است 1921 دلار بوده است.این اتفاق در سال 1390 اتفاق افتاده است.اما رکورد بالاترین قیمت بسته شده که به معنای پایان کار بازار ها با آن قیمت است یک روز قبل از این تاریخ زده شده است.طلا در در 14 شهریور همان سال با قیمت 1920 بسته شد تا بالاترین رکورد اسمی تاریخ قیمتی را ثبت کند.پایین تریخ سطح قیمتی طلا  نیز در 20 سال گذشته 255 دلار بوده است.

رکورد بالاترین قیمت باز شده برای اونس طلای جهانی مربوط به شهریور سال 1390 است.قیمت باز شده قیمتی اسن که بازارها کار خود را با آن آغاز می کنند.در تاریخ 15 شهریور 90 بازار جهانی طلا با قیمت 1903 دلار باز شده است.پایین تذرین قیمت باز شده نیز در 20 سال گذشته روز 14 فروردین 1380 است هر اونس طلا در این روز با قیمت 255 دلار آغاز به کار کرد.

عیار واحد اندازه گیری خالصی فلزات است که معولا از 24 به معنای خلوص کامل شروع می شود.برای خالص بودن طلا نیز از عیار استفاده می شود که وجه لاتین ان قیراط است.در کشورهای مختلف مبنای عیار متفاوت است.برای مثال در کشورهای عربی و چین مبنای عیار 24 است.در روسیه نیز عیار مرسوم از 9 تا عیار متفاوت است.

طلای 24 عیار طلایی است که درجه خلوص آن 100 درصدی است.اگر به حافظه خود مراجعه کنید در برخی فلیم ها و کارتون ها سکه را گاز می گفتند.این کار با هدف مشخص شدن عیار طلا بود اگر جای دندان روی سکه می ماند عیار سکه 24 عیار بود.هر چه عیار طلا بالاتر باشد مقاومت آن در برابر فشار خارجی کمتر است.مبنای طلا در ایران 18 عیار است.طلای 18 عیار طلایی است که درجه خالصی طلای ان 75 درصد است.یعنی طلای های تولید شده در ایران از چنین ترکیبی برخودار است:75 درصد طلای خالص و 25 درصد باقی مانده نیکل،روی،آهن،مس و.. است.در یک جمع بندی می توان گفت چهار عیار پرکاربرد طلا به این شرح است:

  • طلای 24 عیار با 100 درصد خلوص
  • طلای 18 عیار با 75 درصد خلوص
  • طلای 14 عیار با 58 درصد خلوص 
  • و سرانجام طلای 10 عیار با حدود 42 درصد خلوص

ارسال نظر