اخبار اقتصادی | قبض برق

قبض برق برای این افراد رایگان شد

سرپرست امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزانی که از ساعت ۱۲ ظهر تا ۵ بعد از ظهر از چاه کشاورزی استفاده نکنند پول برق نمی‌دهند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امروز فریبرز عباسی در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که همکاری وزارت جهاد کشاورزی با وزارت نیرو برای اجرای طرح «مدیریت مصرف برق کشاورزی» که اخیراً مصوب شده چگونه خواهد بود و آیا اجرای این طرح مشکلاتی برای بخش تولید خواهد داشت؟ گفت: طرح «مدیریت مصرف برق کشاورزی» مصوبه هیأت دولت است که طبق آن کشاورزانی که از ساعت ۱۲ ظهر تا ۵ بعدازظهر آب چاه استفاده نکنند کلا از پرداخت هزینه برق معاف می‌شوند، دستورالعمل آن به طور مشترک بین دو وزارتخانه تدوین شده و کشاورزان هم به آن عمل می‌کنند.

سرپرست معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: این مصوبه چند هفته‌ای است اجرایی می‌شود و می‌توان مشکلات احتمالی آن را طوری مدیریت کرد که کشاورزان آسیبی نبینند.

عباسی افزود: این تصمیم دولت به دلیل ناترازی برق در کشور گرفته شده است و ما هم تابع مقررات و قانون هستیم و اجرا می‌کنیم ضمن اینکه این طرح کوتاه‌مدت است و در دوره اوج مصرف برق اجرایی می‌شود.

هیأت دولت مصوبه‌ای تصویب کرده که براساس آن کشاورزانی که از برق چاه‌های کشاورزی در اوج مصرف برق یعنی ۱۲ ظهر تا ۵ بعدازظهر استفاده نکنند، کلا از پرداخت پول برق معاف خواهند بود.

 اولویت دولت برای اجرای طرح‌های نیمه‌تمام است

عباسی با بیان اینکه اولویت دولت برای اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور است، گفت: چند طرح مهم اما نیمه‌تمام در بخش آب و خاک وجود دارد که در صورت تکمیل می‌تواند اثرات بسیار مثبت در افزایش امنیت غذایی، توسعه اقتصادی و رفاه حال کشاورزان داشته باشد.

وی تکمیل احداث شبکه‌های فرعی و زهکشی در شمال و شمال‌غرب کشور را مهم خواند و گفت: از پروژه ۲۲۷ هزار هکتاری حدود ۱۲۷ هزار هکتار به بهره‌برداری رسیده و ۱۰۰ هزار هکتار آن در انتظار تکمیل است.

سرپرست امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری هم به مساحت ۲۵۵ هزار هکتار در حال مطالعه و آغاز اجرا است که فاز اول آن به مساحت ۲۹۵ هزار هکتار قبلا به بهره‌برداری رسیده است.

وی همچنین به لزوم تکمیل زیرساخت‌های آبی استان‌های شمالی کشور برای استفاده از ظرفیت‌های آب سبز اشاره کرد و گفت: براساس این طرح، قرار است از روان‌آب‌هایی که بدون استفاده به دریاچه خزر می‌ریزند استفاده بهینه شود. این کار با ایجاد آب‌بندان، انتقال آب با لوله و ایجاد سامانه‌های نوین انجام خواهد شد.

ارسال نظر