امیر جدیدی | حواشی امیر جدیدی | بیوگرافی امیرجدیدی

امیر جدیدی از سینما خداحافظی کرد؟ | تعویق کنسرت امیر جدیدی

طبق اعلام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کنسرت نمایش سی صد امیر جدیدی به دلیل حضور رئیس جمهور ونزوئلا در کاخ سعدآباد به تعویق افتاد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امیر جدیدی بازیگر سینما و تلویزیون است.امیر جدیدی کارگردان کنسرت نمایش سی صد است.امیر جدیدی متولد تهران است.امیر جدیدی 37 ساله است.امیر جدیدی هوادار استقلال تهران است.

امیر جدیدی

بیوگرافی امیر جدیدی

امیر جدیدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، متولد 31 خرداد 1363 در تهران است که از سال 1389 فعالیت خود را آغاز نمود. امیر جدیدی فعالیت سینمایی خود را از سال 1389 با فیلم آفریقا شروع کرد و دیپلم افتخار بازیگری برای بازی در فیلم‌ های سیزده و پایان خدمت در سی ‌و دومین جشنواره فیلم فجر را در کارنامه دارد.

تنگه ابوغریب بهرام توکلی، عرق سرد سهیل بیرقی و هت ریک ساخته رامتین لوافی 3 حضور سینمایی او در سال 1396 است که دو اثر اولی به بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرده است و برنده سیمرغ بهترین بازیگر مرد برای این دو فیلم شد. از دیگر افتخارات او می توان به جایزه فیپرشی بهترین بازیگر مرد جشنواره پالم اسپرینگز 2022، تندیس بهترین بازیگر مرد از سوی جشن حافظ 1400 و نامزدی دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از سوی جشنواره آسیا پاسیفیک اشاره کرد. 

از دیگر آثار امیر جدیدی می توان به قهرمان، من، خنده های آتوسا، لتیان، رخ دیوانه، قاتل اهلی، عرق سرد و قانون مورفی اشاره کرد.

جدیدی امروز در جایگاهی است که شاید بازیگران زیادی در آرزوی رسیدن به آن باشند. درخشش وی در عرصه بازیگری تا جایی است که کارگردانان و منتقدان بسیاری به تائید او پرداخته اند.

امیر جدیدی

آغاز فعالیت هنری امیر جدیدی

جدیدی که به قول خودش، هنرپیشگی را برای هنرپیشگی می‌خواهد و نه دیدن شدن و شهرت، فعالیت سینمایی خود را از سال 1389 با ایفای نقش در فیلم سینمایی «آفریقا» به کارگردانی هومن سیدی آغاز کرد. زندگی وی در ورزش، رشته‌های مهندسی می‌گذشت به گونه‌ای که می‌توان گفت وی هیچ دغدغه هنری خاصی نداشت اما اکنون تبدیل به یکی از ستاره‌های سینمای ایران شده است.

جدیدی یک ورزشکار و مربی حرفه‌ای در ورزش تنیس است. او در ضمن همین ورزش با هومن سیدی آشنا شده و مربی این کارگردان مطرح سینمای ایران شد. شاید اگر گذر سیدی به او نمی‌افتاد، امیر هرگز به هنرپیشگی فکر هم نمی‌کرد اما او این تصادف را جدی گرفت و از همان ابتدای فعالیت خود، برای اجرای تک‌تک نقش‌هایش تلاش بسیار کرد و تا سر حد توان مایه گذاشت.

جدیدی در زمینه بازیگری، تحصیلات آکادمیک ندارد، اما استعداد و نقش‌آفرینی‌های خیره کننده او تا حدی شگفت‌انگیز بود که با دیدن اولین بازی‌هایش، به سختی می‌توان باور کرد که آموزش آکادمیک ندیده است.

امیر جدیدی

هنرنمایی امیر جدیدی در تئاتر

امیر جدیدی در تئاتر نیز هنرآفرینی کرده و نشان داده است که در این حوزه نیز استعداد خوبی دارد. تئاترهایی که وی در آن به ایفای نقش پرداخته، عبارت است از:

"روایت ناتمام یک فصل معلق" در سال 1391

"کالیگولا" در سال 1394

"آوازه‌خوان" در سال 1395

"شاه ماهی" در سال 1398

امیر جدیدی

حرفه دوم امیر جدیدی

از آنجا که این هنرمند در انتخاب نقش‌های خود حساسیت دارد و گزیده کار است، مانند هنرمندان بسیاری به جز پیشه بازیگری، شغل دوم نیز دارد. به قول خود وی، حضور در سینما به گونه‌ای نیست که همه مخارج زندگی او را تأمین کند و همین موضوع، موجب شده است که جدیدی همچنان تدریس تنیس و شغل پیشین خود را در تجارت ادامه دهد البته نباید از علاقه وافر او به تنیس غافل بود.

جدیدی بسیار کم مصاحبه می‌کند به همین دلیل از کم و کیف فعالیت تجاری او اطلاعات زیادی در دسترس نیست و فقط در مصاحبه‌های اندک خود گفته است که در نوعی بیزینس فعالیت دارد.

امیر جدیدی در تنگه ابوقریب

امیر جدیدی در فیلم «تنگه ابوقریب» هم توجه‌ها را به خود جلب کرد. با این که ابوقریب فیلم قهرمان نبود و جدیدی به اندازه سایرین نقش داشت، اما نهایتاً به عنوان قهرمان فیلم شناخته شد. او با همان ته‌مایه‌های لوطی‌گری و شوخ‌طبعی و رفتارهای غیرکلیشه‌ای نشان داد که جای چنین قهرمان‌هایی که درست از بطن جامعه آمده‌اند در سینمای دفاع مقدس خالی بوده است؛ جوانی با تفکرات غیرکلیشه‌ای که فقط آمده است از کشور خود دفاع کند و برود.

امیر جدیدی

استایل عجیب امیر جدیدی در جشنواره کن

در مراسم اکران فیلم «قهرمان» استایل امیر جدیدی بیش از دیگر بازیگران این فیلم در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و واکنش‌های مثبت و منفی کاربران را برانگیخت. بسیاری استایل رسمی او را با استایل نوید محمدزاده در رویدادهای خارجی مقایسه کردند. درباره استایل سارینا فرهادی در جشنواره کن نیز گفته شده است: در نگاه اول اصلاً رسمی نیست و می‌تواند برای یک دورهمی و عصرانه مناسب باشد.

امیر جدیدی

حضور امیر جدیدی در فیلم قهرمان

امیر جدیدی در تازه‌ترین نقش آفرینی خود با اصغر فرهادی همکاری کرده است. بازی او در فیلم قهرمان که در جشنواره کن 2021 حضور دارد تحسین‌های بسیاری برانگیخته است

دیدگاه منتقدان خارجی درباره امیر جدیدی

درخشش و بازی خیره کننده امیر جدیدی در فیلم «قهرمان» تحسین منتقدان سرشناسی را به دنبال داشت.

«دیوید ارلیک / ایندی وایر»: درخشش امیر جدیدی، تنها به خاطر دوست‌داشتنی بودن او نیست، بلکه به دلیل توانایی فوق‌العاده او در ایفای نقش «رحیم» است.

«پیتر بردشاو / گاردین»: بخش عمده موفقیت فیلم قهرمان، به دلیل نقش‌آفرینی هوشمندانه و دقیق امیر جدیدی است.

«لی مارشال / اسکرین دیلی»: اصغر فرهادی یک درام تحسین‌برانگیز را خلق کرده است که در مرکز آن امیر جدیدی با نفش‌آفرینی بی‌نظیر خود می‌درخشد.

«دبورا یانک / هالیوود ریپورتر»: نقش‌آفرینی امیر جدیدی در کاراکتر «رحیم» را به شدت همدلی برانگیز می‌کند به گونه‌ای که مخاطب در تمام افت و خیزهای داستان با او همراه می‌شود.

امیر جدیدی

جوایز و افتخارات امیر جدیدی

 • برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای دو فیلم سینمایی سیزده و پایان خدمت در سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در بخش فیلم‌های اول، 1392
 • نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از سی و چهارمین جشنوارهٔ فیلم فجر برای فیلم من، 1394
 • نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای فیلم من، 1395
 • نامزد دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد از هفدهمین جشن دنیای تصویر برای فیلم من، 1396
 • نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوبال مالزی برای فیلم هت تریک ،1398
 • نامزد دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد از هجدهمین جشن دنیای تصویر برای فیلم قاتل اهلی،1397
 • برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی و ششمین دورهٔ جشنوارهٔ فیلم فجر برای فیلم‌های تنگهٔ ابوقریب و عرق سرد،1396
 • نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد از دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای فیلم عرق سرد،1397
 • نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای فیلم تنگهٔ ابوقریب ،1397
 • نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم عرق سرد از نوزدهمین جشن دنیای تصویر، 1398
 • نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم عرق سرد از بیست و یکمین جشن خانهٔ سینما، 1398
 • نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی و هشتمین جشنوارهٔ فیلم فجر برای فیلم روز صفر، 1398
 • برندهٔ تندیس و لوح تقدیر بهترین بازیگر نقش اول مرد از سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش شاه ماهی،1398
 • نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از چهاردهمین دوره جوایز آسیا پاسیفیک برای فیلم قهرمان،(1400)
 • برنده تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد برای فیلم قهرمان از بیست و یکمین دوره جشن دنیای تصویر،1400

 

 

ارسال نظر