آبله میمون | هشدار جدی : آبله میمون به مرحله خطر رسید | بخوانید

هشدار جدی : آبله میمون به مرحله خطر رسید | بخوانید

سازمان جهانی بهداشت احتمالاً به زودی برای گسترش آبله میمون اعلام وضعیت اضطراری کند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

آبله میمون در بسیاری از کشورها مشاهده شده است. آبله میمون در کشور شیوع پیدا کرده است. آبله میمون علایم مختلفی دارد. آبله میمون طول درمان به نسبت طولانی دارد. آبله میمون منجر به راه اندازی آزمایشگاه های ویژه در کشور شده است.

آبله میمون

زنگ خطر آبله میمون به صدا در آمد

سازمان جهانی بهداشت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد با مشاهده بیش از ۶ هزار مورد از ابتلا به آبله میمون در ۵۸ کشور جهان، نشست فوری در این زمینه ضروری است.

تدروس ادهانوم، رییس سازمان جهانی بهداشت در نشستی خبری در ژنو اعلام کرد این سازمان یک نشست با حضور کمیته‌های تخصصی برای مشورت درباره اعلام وضعیت اضطراری به دلیل شیوع آبله میمون را در ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیرماه) و یا زودتر ترتیب خواهد داد. اعلام وضعیت اضطراری بالاترین سطح هشدار در زمینه بیماری‌ها محسوب می‌شود که پیش‌تر تنها درباره همه گیری کرونا و فلج اطفال صادر شده بود.

ادهانوم در این باره گفت: من نسبت به میزان موارد ابتلا و گستردگی جهانی آبله میمون نگران هستم. از آنجا که در بسیاری از مناطق ما هنوز با فقدان تست کافی در این زمینه مواجه هستیم، به احتمال فراوان موارد ابتلا بسیار بیشتر از گزارش‌های رسمی است. هم اینک ۸۰ درصد موارد ابتلا به آبله میمون در کشور‌های اروپایی مشاهده شده است.

در نشست قبلی سازمان جهانی بهداشت که در ۲۷ ژوئن برگزار شد، مقامات این نهاد اعلام کردند گرچه آبله میمون در کشور‌های آفریقایی و برخی کشور‌های جهان مشاهده شده است، اما هنوز وضعیت اضطراری نیست. آبله میمون یک اِندمیک (همه گیری منطقه‌ای) در بخش‌های مرکزی و غربی آفریقا محسوب می‌شود.

نرخ مرگ و میر ناشی از آبله میمون یک درصد گزارش شده است، اما زیرساخت‌های بهداشتی کشور‌ها در این زمینه بسیار تاثیرگذار است به طوری که از زمان گسترش این بیماری به سایر کشور‌ها تاکنون موردی از مرگ ناشی از آن در خارج از قاره آفریقا گزارش نشده است.

ارسال نظر