واکسن کرونا|اطلاعات مهم درباره واکسن کرونا مناسب | این واکسن مناسب زیر سویه جدید کرونا

اطلاعات مهم درباره واکسن کرونا مناسب | این واکسن مناسب زیر سویه جدید کرونا

پس از شروع همه گیری کرونا در جهان، میان شرکت های واکسن سازی رقابت سختی برای ساخت واکسن علیه کووید-۱۹ شکل گرفت. بر اساس یک مطالعه که اخیرا صورت گرفته در سال گذشته میلادی، جان ۲۰ میلیون نفر توسط واکسن های مختلفی که علیه کووید-۱۹ ساخته شد، نجات یافته است. دو واکسن آکسفورد–آسترازنکا و فایزر–بیوان‌تک رتبه نخست را در نجات جان انسان ها در سراسر جهان دارند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

واکسن کرونا آسترازنیکا و سینوفارم وارد و ایران مشغول تزریق دز چهارم آنها است. واکسن کرونای آمریکایی در بعضی از کشورها قربانی داده است. واکسن کرونا در ایران هم ساخته شده. واکسن کرونا در چند مرحله در ایران تزریق شد. خوشبختانه واکسن کرونای ایرانی تا به امروز عوارضی نداشته است.

واکسن کرونا

جزییات مهم واکسن کرونا مناسب برای زیر سویه جدید

در مطالعه صورت گرفته، محققان شرکت داده‌های علوم زیستی ایرفینیتی Airfinity، با استفاده از این آمار کلی و همچنین داده‌هایی که در هر کشوری به طور گسترده‌ به دست آمده برای تخمین اینکه کدام یک از واکسن‌ها بیشتر از مرگ‌ انسان‌ها بواسطه ابتلا به کرونا جلوگیری کرده است، استفاده کرده‌اند.

بر اساس مطالعه محققان این شرکت، نجات جان بیش از نیمی از انسان‌های مبتلا به کرونا در سراسر جهان را می‌توان تنها به دو نوع واکسن آکسفورد–آسترازنکا (AstraZeneca-Oxford) و واکسن فایزر–بیوان‌تک (Pfizer-BioNTech)  نسبت داد. هرکدام از این واکسن‌ها از مرگ و میر بین ۵ تا ۷ میلیون نفر جلوگیری کرده‌اند.

همچنین دو واکسن سینوواک (Sinovac)  و مدرنا (Moderna)  به ترتیب جان ۲.۲ و ۲ میلیون نفر را نجات داده‌اند.

شرکت ایرفینیتی برای تخمین اینکه هر نوع واکسنی که علیه کووید-۱۹ ساخته شده چه تعداد زندگی را نجات داده است از مطالعه اخیر اپیدمیولوژیست‌های امپریال کالج لندن استفاده کرده است. این مطالعه تعداد انسان‌هایی که با ابتلا به کرونا می‌توانستند جان خود را از دست دهند اما با تزریق واکسن نجات یافتند را در سال اول واکسیناسیون که از ۸ دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شده، تخمین زده است.

البته باید در نظر داشت که در مطالعه شرکت ایرفینیتی، کشور چین که داده‌های محدود و کمتری نسبت به سایر کشورها در دسترس شرکت‌ها قرار داده است و همچنین کشورهای کوچک با جمعیت کمتر از ۹۰۰ هزار نفر را حذف شده است.

از سوی دیگر، این موضوع که دو واکسن آکسفورد–آسترازنکا و فایزر–بیوان‌تک تا پایان سال ۲۰۲۱ به عنوان نجات دهنده‌ترین واکسن‌ها معرفی شده‌اند، که البته جای تعجب هم ندارد چرا که شرکت‌های سازنده این دو نوع واکسن در ابتدا تولید را افزایش دادند و تا پایان بازه زمانی مورد مطالعه این پژوهش بیشترین دوزهای تجویز شده در خارج از چین، به ترتیب حدود ۲ میلیارد و ۱.۵ میلیارد را داشته‌اند. یکی دیگر از مهمترین دلایل نیز این است که تعداد زیادی از این دوزهای واکسن به جمعیت‌های مسن‌تر کشورها با بیماری‌های زمینه‌ای که در برابر کووید آسیب‌پذیر بودند، تزریق شده است.

در آخر باید به این نکته دقت داشت که این مطالعه عملکرد واکسن‌ها در نجات جان انسان‌ها را تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی نشان می‌دهد و هنوز هم واکسن‌ها به نجات جان انسان‌ها ادامه می‌دهند و به اکثر کشورها اجازه داده‌اند تا به حالت عادی قبل از همه‌گیری کرونا بازگردند.

ارسال نظر