ماسک کرونا|ماسک عجیب برای کرونا | این ماسک کرونا را نابود می کند

ماسک عجیب برای کرونا | این ماسک کرونا را نابود می کند

گروهی از پژوهشگران ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ذرات ویروس کرونا را خنثی کند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

همه‌گیری کرونا حتی به پایان راه نزدیک هم نشده، اما هرچه زمان بیشتری می‌گذرد دانشمندان چیزهای بیشتری درباره این ویروس یاد می‌گیرند و راه‌های تازه‌ای برای مقابله با آن پیدا می‌کنند. حالا گروهی از پژوهشگران ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ذرات ویروس کرونا را خنثی کند.

ماسک جدید پوسته‌ای که توسط محققان ساخته شده می‌تواند پروتئین اسپایک سارس کوو 2 را به دام انداخته و آن را غیرفعال کند. پروتئین اسپایک همان چیزی است که به ویروس اجازه می‌دهد وارد سلول‌ها شود و فرد را بیمار کند. بر اساس آزمایش‌ها، حدود 99 درصد ذرات معلق در هوا با این ماسک جدید قابل فیلتر هستند و این مسئله می‌تواند در مقابله با ویروس کمک شایانی به افراد بکند.

«دیباکار باتاکاریا»، مهندس شیمی دانشگاه کنتاکی می‌گوید: «این ماده جدید قادر است ویروس را مانند ماسک‌های N95 فیلتر کند و در عین حال آنزیم‌های ضدویروسی دارد که به‌طور کامل ویروس را غیرفعال می‌کنند. این نوآوری لایه دیگری برای مقابله در برابر سارس کوو 2 است که می‌تواند به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.»

محققان در آزمایش‌های خود از پروتئین اسپایک ویروس کرونا که بر روی ذرات مصنوعی قرار داده شده بود استفاده کردند. نتیجه این بود که مواد جدید آن‌ها توانست جلوی عبور ذرات معلق در هوا در اندازه سارس کوو 2 را بگیرد و ظرف 30 ثانیه پروتئین اسپایک آن‌ها را نابود کند.

استفاده از این نوع ماسک ضد کرونا برای چند روز

این پوسته به لحاظ ضخامت و حفره‌ها قابل دستکاری است و می‌توان آن را به شکل‌های مختلف اصلاح کرد. به عبارت دیگر، می‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد که چه ذراتی از ماسک عبور بکنند و جلوی چه ذراتی گرفته شود. دانشمندان می‌گویند افراد می‌توانند این ماسک را روزانه دو ساعت به مدت چند روز استفاده کنند و محصول آن‌ها مشکلی به لحاظ تنفسی برای مردم به وجود نمی‌آورد. بنابراین نیازی به تعویض سریع ماسک‌ها نیست.

میزان محافظتی که این ماسک ارائه می‌کند بیشتر از ماسک‌های استاندارد N95 است که مطابق نامشان تا 95 درصد از ذرات را فیلتر می‌کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که این ماسک چقدر دیگر زمان لازم دارد تا از آزمایشگاه روانه بازار شود. نتایج تحقیقات فعلی دانشمندان در مجله Communications Materials منتشر شده است

ارسال نظر