قیمت بنزین |شوک عجیب به قیمت بنزین | عقبگرد قیمتی بنزین صحت دارد؟

شوک عجیب به قیمت بنزین | عقبگرد قیمتی بنزین صحت دارد؟

براساس آخرین داده‌های تورم مرکز آمار ایران ، سطح عمومی قیمتها از آبان ۹۸ تا پایان تیر ۱۴۰۱، ۲.۶۹ برابر شده است و در نتیجه ارزش واحد ریال در بازار به نسبت ۲.۶۹ کم شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت بنزین اعلام شد. قیمت بنزین طی سال های گذشته با نوسان زیادی همراه بود. قیمت بنزین برای امسال تغییر زیادی خواهد کرد. قیمت بنزین در کرایه تاکسی تاثیرگذار است. جزئیات جدید قیمت بنزین را در ادامه می خوانیم.

قیمت بنزین

اطلاعات مهم درباره قیمت بنزین

همان‌طور که ملاحظه می‌شود به دلیل آنکه قیمت بنزین در این مدت ثابت بوده است، قیمت حقیقی بنزین آزاد ارزانتر شده است تا به ۱۱۱۷ تومان در تیر ۱۴۰۱ (به قیمت آبان ۹۸) رسیده و عملا به قیمت سابق ۱۰۰۰ تومانی خود بازگشته است.

قیمت بنزین سهمیه ای هم به ۵۵۸ تومان یعنی حدود نصف قیمت مهر ۹۸ رسیده است.

قیمتگذاری از بالا و دستوری انواع سوخت باعث میشود که این سرمایه ملی اتلاف شده یا قاچاق شود. هر از گاهی هم با تورمی که به دلیل کسری بودجه دولت و ناترازی بانکها پدید می آید، عملا قیمت بنزین به قیمت سابق برمیگردد.

این مسئله به سیاستگذار ثابت می کند که تا زمانیکه ثبات پولی و کاهش تورم محقق نشود، افزایش دستوری قیمت بنزین نمی تواند دردی را دوا کند؛ دستکاری غیراصولی بازار انرژی بدون اصلاح ساختار اقتصادی و تجارت آزاد، این دور باطل را برای ایرانیان به اتمام نمی رساند.

ارسال نظر