مهمونی لاکچری|مهمانی لاکچری اینفلوئنسرها | شاخ و شونه کشیدن اینفلوئنسرها برای هم

مهمانی لاکچری اینفلوئنسرها | شاخ و شونه کشیدن اینفلوئنسرها برای هم

چند روز پیش در تهران مراسمی پر زرق و برق برگزار شد که بسیاری از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی در آن دعوت بودند. مراسمی با تئاتری موزیکال، آتش بازی، موسیقی و با دکوری پر هزینه و چشم نواز برای معرفی یک محصول تقویت کننده‌ی موی سر. اما این مراسم صدای اعتراض یک اینفلوئنسر ایرانی مقیم آمریکا را به صدا در آورد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

چند روز پیش در تهران مراسمی پر زرق و برق برگزار شد که بسیاری از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی در آن دعوت بودند. مراسمی با تئاتری موزیکال، آتش بازی، موسیقی و با دکوری پر هزینه و چشم نواز برای معرفی یک محصول تقویت کننده‌ی موی سر. اما این مراسم صدای اعتراض یک اینفلوئنسر ایرانی مقیم آمریکا را به صدا در آورد.

هیرتامین (heirtamin) یک مکمل تقویت کننده موی سر آمریکایی است و مالک آن لیلا میلانی است. سلبریتی و مدل ایرانی الاصل ساکن کانادا است. او وقتی با خبر شد که در ایران شرکتی مدعی فروش محصولات او را کرده بلافاصله واکنش نشان داد و گفت که محصولات هیرتامین در ایران نمایندگی فروش ندارد. صفحه رسمی شرکت در اینستاگرام نیز اعلام کرد که در ایران فروش ندارند و محصولاتی که تحت نام هیرتامین در ایران به فروش می‌رسد تقلبی هستند. میلانی علاوه بر این در صفحه‌ی شخصی خود به مقایسه‌ی محصولات تقلبی با محصولات اصلی پرداخت.

واکنش سریع میلانی و اعلام تقلبی بودن محصولاتی که توسط اینفلوئنسرهای ایرانی آن را در صفحات شبکه‌های اجتماعی‌شان تبلیغ می‌کنند باعث شد تا شاخ‌های مجازی ایرانی به این موضوع واکنش نشان بدهند. برخی از آن‌ها شرکتی که از آن‌ها برای شرکت در مراسم دعوت کرده بود را تهدید به شکایت کردند. برخی دیگر مدعی شدند که هیچ محصولی را به ایرانیان نفروخته‌اند و آن‌ها فقط یک مهمان میان صدها مهمان آن شب برنامه بوده‌اند.

اما نکته‌ی قابل تامل اینکه که بعضی از این شاخ‌های مجازی یا بلاگرهای زیبایی به آن اشاره کرده بودند این بود که مسئولان برگزاری این جشن پر هزینه برای ترغیب آن‌ها برای شرکت در مراسم و اطمینان بخشی به آن‌ها تصویری از مجوز سازمان غذا و دارو نشان داده بودند که فعالیت آن‌ها را قانونی جلوه می‌داد.

نکته‌ی مهم تر اینکه این مجوز ظاهرا از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده است. مجوز به نام شرکت افق تولید دارو پارس صادر و شرکت داروپخش نیز آن را توزیع می‌کند. نکته قابل توجه دیگر درباره ی این مکمل اینست که برخی فروشندگان این محصول در پاسخ به سوال اصل بودن این محصول اعلام کرده اند که این مکمل هیرتأمین خوانده می شود نه هیرتامین امریکایی. این در حالیست که این مکمل از نظر شکل ظاهر قوطی و جعبه و رنگ آن با هیرتامین اصل و امریکایی هیچگونه تفاوتی ندارد مگر در رنگ پوکه های کپسول که این تفاوت فاحش است.

البته تاریخ مجوز مربوط به سال 1399 است، یعنی دوره گذشته ریاست سازمان غذا و دارو. این دومین نمونه از مواردی است که سازمان غذا و دارو تحت مدیریت دوران قبل مجوزی را صادر کرده است که به مشکل برخورده است.

اوایل امسال نیز سازمان غذا و دارو دستور «ریکال» (فراخوانی) کلیه محصولات شرکت امیدپارسینا دماوند(opd pharma) را صادر کرد، شرکتی که در ایران مکمل‌های غذایی و ویتامین‌های خوراکی را تولید و توزیع می‌کند. شاید برخی نام شرکت امید پارسینای دماوند را نشنیده باشند اما محصولات این شرکت که با نام تجاری هلث اید (health aid) و هانسال(hansal) توزیع می‌شود را احتمالا می‌شناسند.

به نظر می‌رسد اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در دوره قبل دست به صدور مجوزهایی زده است که برخی نیازمند بازنگری است. و نکته‌ی آخر اینکه محصولات این شرکت با وجود ریکال شدن همچنان در بازار موجود است. حتی برخی داروخانه‌های آنلاین نیز اقدام به فروش این محصولات می‌کنند.

ارسال نظر