قیمت مرغ امروز اعلام شد؛

قیمت مرغ امروز بدون تغییر باقی ماند

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته تغییر خاصی نداشته است.

قیمت مرغ امروز بدون تغییر باقی ماند
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ امروز اعلام شد و همچنین بدون تغییر باقی ماند. قیمت مرغ علی رغم خواست تولیدکنندگان بدون تغییر و افزایش قیمت باقی ماند. قیمت مرغ امروز بین 26 تا 27 هزارتومن اعلام شده است. قیمت مرغ اما در بازار کماکان بین 40 تا 43 هزار تومن است. قیمت مرغ در بازار دستخوش سودجویی و منفعت طلبی شده است و با قیمتی بیش از ارزش واقعی آن عرضه می‌شود. 

قیمت مرغ دستخوش سودجویی دلالان

در هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف برخی از مرغ‌فروشان در فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شرکتی با قیمت‌ های گران، مرغداران افزایش قیمت مصوب به ۲۴ هزار تومان را خواستار شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا پایان نوروز، هیچ کالایی گران نشود در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر کنند و هم مصرف‌کنندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا‌ها توزیع شد، اما با صف‌های طولانی و چند ساعته همراه بود.

سیاست دولت جدید درباره اصلاح قیمت مرغ چه خواهد بود؟

حبیب اسدالله نژاد درباره اینکه آیا سیاست اصلاح قیمت مرغ در دولت جدید پیگیری می‌شود گفت هنوز نمی‌دانیم سیاست دولت جدید چه خواهد بود آیا قرار است که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی ادامه پیدا کند یا خیر؟
وی اضافه کرد: باید وزیر جهاد کشاورزی تعیین شود و کار را شروع کند سپس ما پیشنهادات خود را در قالب یک بسته به دولت ارائه خواهیم کرد.
اسدالله نژاد تاکید کرد: با این حال در قالب یک راهکار کوتاه مدت و با توجه به افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید، اصلاح قیمت مصوب مرغ باید در دستور کار قرار بگیرد و انتظار ما این است که دولت نرخ مصوب مرغ را اصلاح کند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به افزایش شدید قیمت جوجه یک روزه گفت: قیمت مصوب جوجه یک روزه گوشتی ۴٢٠٠ تومان و قیمت کنونی آن در بازار ٩٠٠٠ تومان است و با همین قیمت ٩٠٠٠ تومان نیز به راحتی نمی‌توان جوجه تأمین کرد.
اسدالله نژاد افزود: اگر قیمت مصوب جوجه یک روزه گوشتی به نرخ ۵٢٠٠ تومان که مدنظر تولیدکنندگان جوجه نیز است، برسد منطقی است و اثر افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید بر نرخ تمام شده تولید مرغ نیز زیاد نخواهد بود.
وی درباره اینکه قیمت مرغ تمام شده برای تولید هر کیلوگرم در حال حاضر چقدر است، افزود: با جوجه یک روزه گوشتی به نرخ ۴٢٠٠ تومان قیمت تمام شده تولید مرغ زنده ١٩ هزار تومان و با قیمت کنونی جوجه یک روزه یعنی ٩٠٠٠ تومان، قیمت تمام شده تولید مرغ نیز بیش از ٢١ هزار تومان خواهد بود.
اسدالله نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قیمت مرغ در بازار تهران که کماکان بین ۴٠ تا ۴٣ هزار تومان است، گفت: عرضه مرغ به این قیمت‌ها، گرانفروشی و سودجویی است و دستگاه‌های نظارتی باید با آن برخورد کنند.
وی افزود: تولیدکنندگان مرغ را با نرخ مصوب عرضه می‌کنند در حالی که به دست مصرف کننده ارزان نمی‌رسد و ما از سازمان حمایت می‌خواهیم که به این مسأله ورود و با متخلفان برخورد جدی کند.
اسدالله نژاد اضافه کرد: قیمت مرغ در بازار تهران نباید بیشتر از ٢۶ تا ٢٧ هزار تومان باشد.

قیمت مرغ

عرضه مرغ پاسخگوی تقاضای آن در بازار نیست

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ تن مرغ با قیمت مصوب روزانه در استان توزیع می‌شود، گفت: این میزان مرغ جوابگوی بازار مصرف نیست.
او با تاکید بر افزایش عرضه در بازار برای تعادل قیمت‌ مرغ، افزود: قیمت مرغ برای هر کیلوگرم ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان مصوب شده است، اما قیمت مرغ در بازار‌های استان تا ۳۲هزار تومان نیز عرضه می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: عرضه بیشتر مرغ با قیمت مصوب علاوه بر کنترل قیمت در بازار جلوی ایجاد صف را نیز خواهد گرفت.
قوانلو با بیان اینکه با برهم خوردن عرضه و تقاضا مشکلاتی برای مردم در تهیه گوشت مرغ ایجاد شده است، گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران برخورد با گران فروشان را در دستور کار خود قرار داده است و در همین رابطه برای مرغ فروشان پرونده تعزیراتی به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان تشکیل شده است.
او افزود: در کنار برخورد با متخلفان با همکاری اداره پست بحث کدگذاری نیز در دستور کار است که با اجرای این طرح، نظارت و کنترل جدی مرغ از محل کشتارگاه تا واحد توزیع به‌صورت جدی تری دنبال می‌شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید