1 شهریور 1400؛

کدام نمادها مانع رشد شاخص بازار بورس شدند؟

10 نمادی که مانع از رشد شاخص بورس شدند فارس، میدکو، فولاد، ومعادن، شستا، کچاد، رمپنا، فملی، پارس و وپاسار بودند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افزایش 337 واحدی نسبت به روز یکشنبه در رقم یک میلیون و 515 هزار واحد باقی ماند. شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار و 100 واحدی در سطح 440 هزار و 131 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 20 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 897 واحد قرار گرفت.

موانع رشد شاخص کل

در روزی که 290 نماد بازار سبزپوش شدند و شاخص هم‌وزن بیش از 4 هزار واحد رشد کرد، نزول قیمت بسیاری از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز موجب شد که شاخص در رقم یک میلیون و 515 هزار واحد در جا بزند. «فارس»، «میدکو» و «فولاد» سه نماد بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ومعادن، شستا، کچاد، رمپنا، فملی، پارس و وپاسار دیگر نمادهای قرمزپوش بازار بودند که مانع رشد شاخص کل شدند. در مقابل نمادهای «پترول»، «اخابر» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و پترول در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

روند خروج پول حقیقی از بورس

روز دوشنبه برای هشتمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 140 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز یکشنبه کاهش 25 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 67 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، فولاد (فولاد مبارکه) و سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل نماد دلر (داروسازی اکسیر) با 36 میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و نمادهای سپید (سپید ماکیان) و شاراک (پتروشیمی شازند اراک) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.بازار بورس

مواجهه معاملات خرد با کاهش ارزش

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 21 هزار و 301 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 1.5 درصد افزایش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با افت 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 10 هزار و 673 میلیارد تومان رسید.

رشد تقاضا در بازار بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 12 درصد رشد کرد و در رقم هزار و 7 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 42 درصد کاهش یافت و 236 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 771 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه رشد 60 درصدی را نشان می‌دهد. 

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور (مدیریت) با صف‌ خرید 106 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از مدیرت، نمادهای کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 77 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

ارسال نظر