اخبار اقتصادی | قیمت دلار امروز 13 تیر

قیمت دلار امروز 13 تیر 1401 | قیمت دلار امروز اعلام شد

قیمت دلار امروز 13 تیر اعلام شد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی سالهای اخیر با نوسان همراه بود. قیمت دلار به صورت دستوری اعمال می شود. قیمت دلار در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. قیمت دلار بعد از توافقات کاهشی می شود. قیمت دلار در بودجه امسال 20 هزار تعیین شده است.

قیمت دلار و یورو

امروز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۷ هزار و ۷۷۶ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۴۹۹ تومان تعیین شد.

قیمت دلار امروز 13 تیر

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۶۸۲ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۳۹۷ تومان قیمت خورده است.

تثبیت دلار زیر مرز ۲۸ هزار تومان می تواند زمینه ساز ورود فروشندگان تازه ای به بازار شود. پیش از این، بسیاری از تحلیل گران فنی عنوان کرده بودند که معامله گران بزرگ تا زمانی که دلار بالای مرز ۲۸ هزار تومانی است،‌ تمایل بیشتری به خرید خواهند داشت تا اینکه بخواهند خود را در موقعیت فروش قرار دهند. در این شرایط نزول به زیر مرز ۲۸ هزار تومانی می تواند مانند علامت قوی به بازیگران بزرگ بازار عمل کند که افزایش معنادار قیمت دلار را به صورت موقت فراموش کنند و ارز خود را برای امکان خرید در نرخ های پایین تر به فروش برسانند. با این حال، حفظ دلار در کانال ۲۸ هزار تومان می تواند زمینه ساز برگشت برخی از خریداران به بازار شود. افرادی که اقدام به سودگیری در روزهای اخیر کرده اند، در صورتی که احساس کنند،‌ کف قیمت اسکناس آمریکایی مرز ۲۸ هزار تومانی است، بار دیگر در موقعیت خرید وارد بازار خواهند شد.

قیمت دلار

نقش بازارساز در مسیر آتی دلار

جدا از مرز ۲۸ هزار تومانی،‌ عامل دیگری که رفتار بازیگران ارزی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، ‌نوع قیمت گذاری بازارساز ارزی است. گفته می شود که دیروز به شکل معناداری عرضه ارز بالا رفت و بازارساز نیز نرخ فروش دلار را به زیر کانال ۲۷ هزار تومان برد. این رفتار از نگاه برخی معامله گران به معنای آن بود که بازارساز به دنبال پایین بردن قیمت دلار خواهد بود. همین عامل نیز در رشد فروش های هیجانی اثر داشت. با این حال، در صورت ادامه این رفتار بازارساز امکان ورود تقاضای آربیتراژی به بازار وجود خواهد داشت، امری که می تواند به راحتی زمینه ساز برگشت دلار به جاده افزایشی شود.

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۵ هزار و ۴۳۳ تومان برای فروش و ٢۵هزار و ۱۸۰ تومان برای خرید معامله می‌شود. روز گذشته دلار در این صرافی ۲۵ هزار و ۳۱۸ تومان برای فروش و ۲۵ هزار و ۶۶ تومان برای خرید قیمت خورده بود که اندکی افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

یورو نیز در این صرافی، ۲۸هزار و ۶۴۲ تومان برای فروش و ٢٨ هزار و ۳۵۷ تومان برای خرید قیمت خورده است که نسبت به قیمت آن در روز گذشته معادل ۲۸ هزار و ۳۸۱ برای فروش و ۲۸ هزار و ۹۹ برای خرید افزایش قیمتی در حدود ۲۵۰ تومان را نشان می‌دهد.

این تحولات در حالی است که  مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی درباره وضعیت اخیر مذاکرات پیرامون آزادسازی وجوه مسدودی ایران گفته است مذاکرات با هدف آزادسازی منابع ارزی ایران که به صورت غیرقانونی در سایر کشورها مسدود شده، از چندی قبل بصورت جدی در دستور کار قرار گرفته است و در همیـن راستـا نیز اخیرا بخشی از این منابع معادل حدود ۳۹۰ میلیون پوند که بیش از ۴۰ سـال، توسط انگلیـس مسـدود شده بود، بطور قطعی وصول شد.

با این وجود که آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع مسدودی ایران در سایر کشورها ضمن تزریق پول به بازار ارز می‌تواند قیمت ‌دلار را در بازار آزاد به صورت مقطعی کاهش دهد و یا سبب ایجاد ثبات نسبی شود اما کارشناسان معتقدند نتیجه مذاکرات وین سهم بیشتری از تاثیر گذاری در بازار ارز را به خود اختصاص داده و سرنوشت سازتر خواهد بود.

ارسال نظر