قیمت نان | یارانه نان | قیمت نان امروز 20 تیر

اعلام قیمت نان به زبان وزیر | قیمت نان با ارز دو نرخی

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه یکی از تأکیدات رئیس جمهور عدم افزایش قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم است، گفت: اجرای طرح عادلانه‌سازی یارانه آرد و نان به دولت امکان می‌دهد که میزان خروج آرد از شبکه توزیع را پیدا کند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مدتی است که از پرداخت یارانه نان به مردم اخباری منتشر می‌شود. طرح یارانه نان هنوز اجرا نشده است. یارانه نان قرار است که همزمان با افزایش قیمت نان باشد. در ادامه درباره یارانه نان بیشتر بخوانید.

سیداحسان خاندوزی ظهر امروز در نشست با مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اینکه در حوزه مالیات با تنگنا مواجه هستیم اظهار داشت: افزایش نقدینگی طبق اعلام بانک مرکزی نباید بیشتر از 36 درصد باشد که البته همین نیز بالا بوده و باید کمتر از 30 باشد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه بانک‌ها باید این سقف اعلام شده را رعایت کرده و فعالان اقتصادی نیز باید برای خرید مواد اولیه چند برابر قبل پول پرداخت کنند گفت: مشکل اصلی افزایش خروج تسهیلات برای خرید ماشین آلات و مواد اولیه است در حالی که توان بانک‌ها بیشتر نشده است.

خاندوزی گفت: بانک‌های کشور در ارائه تسهیلات با تنگنا مواجه‌اند لذا برای اینکه پروژه‌های مهم‌تر توسط بانک‌ها حمایت شوند باید برای دریافت تسهیلات پروژه‌ها را اولویت‌بندی کنیم؛ اینکه بانک‌ها به همه درخواست‌های خرد مردم جواب دهند امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه ارائه تسهیلات به کسانی که جریان پول در حساب آنها برقرار بوده و یا افراد بازنشسته الزامی بوده و اگر بانکی از این کار امتناع کند با آن برخورد می‌شود خاطرنشان کرد: یکی از تأکیدات رئیس جمهور عدم افزایش قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار داشت: اجرای طرح عادلانه‌سازی یارانه آرد و نان به دولت امکان می‌دهد که میزان خروج آرد از شبکه توزیع را پیدا کند و با اجرای این طرح تلاش داریم که زنجیره کارخانجات آرد تا توزیع درب نانوایی‌ها را با تعداد خرید مردم وصل کنیم.

خاندوزی به سرعت پایین پیگیری مصوبات رئیس جمهور به گیلان اشاره و تصریح کرد: اتفاقات خوبی تاکنون در گیلان آغاز شده اما برای ابلاغ بخشی از اعتبارت سفر استانی، بانک‌های استان منتظر ابلاغیه رسمی بودند که پس از برگشت به تهران سرعت‌بخشی به این مسئله را پیگیری می‌کنم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه تسهیلات سفر رئیس جمهور به استان گیلان در دو بخش وجود داشت که یکی مربوط به تبصره 18 و اشتغالزایی بود ابراز داشت: آئین نامه‌های مربوط به این مصوبات ابلاغ نشده و برای ابلاغ نامه تبصره 18 گیلان آمادگی داریم.

یارانه نان

یارانه نان به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

اگرچه جامعه هدف یارانه‌های پرداختی دولت، اقشار و گروه‌های خاصی است اما یارانه نان به همه افراد تعلق می‌گیرد. به گفته مقامات به هر کدملی یارانه نان تعلق می‌گیرد. مردم در هنگام خرید نان، کارت بانکی و یا کارت یارانه نان را ارائه می‌کنند و می‌توانند نان را قیمت کنونی یا همان قیمت یارانه‌ای خریداری کنند. مابه‌التفاوت نان یارانه‌ای و آزاد را دولت به نانوا پرداخت می‌کند. درست مانند خرید سهمیه بنزین.

دارنده هر خودرو یک کارت سوخت دارد که با آن ۶۰ لیتر سهمیه بنزین دولتی می‌خرد و مابه‌التفاوت بنزین سهمیه‌ای و آزاد را دولت به جایگاه‌داران پرداخت می‌کند.

مبلغ یارانه نان چقدر است؟

هیچ کدام از مقامات تاکنون مبلغ یارانه نان را اعلام نکرده‌اند و مشخص نیست هر خانوار در ماه چقدر یارانه نان می‌گیرد. از طرف دیگر مشخص نیست که آیا این یارانه در قالب پول نقد به کارت بانکی افراد واریز می‌شود و یا مانند سهمیه بنزین،‌ یارانه تنها برای خرید نان استفاده می‌شود و امکان برداشت نقدی آن وجود ندارد.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار نیست قیمت نان افزایش یابد و همین قیمت های فعلی ادامه دارد اما به زودی شیوه پرداخت یارانه نان تغییر می کند.

اظهارات روز گذشته مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، آب پاکی را روی دستان عده ای افراد سودجود که به استقبال گرانی رفته بودند ریخت، آنجا که اعلام کرد افزایش قیمت آرد صنعتی ارتباطی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارد و قیمت نان هم افزایش نمی یابد و آرد نانوایی ها همچنان با قیمت قبلی عرضه خواهد شد.

پس از تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت آرد صنفی و صنعتی، برخی آن را مقدمه ای برای حذف ارز ترجیحی یا ۴۲۰۰ تومانی دانستند اما مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: جهت گیری این تصمیم ربطی به قیمت نان ندارد و آرد نانوایی همچنان با قیمت قبلی عرضه می شود.

وی همچنین گفت: دولت در نظر دارد به جای اینکه به واسطه ها و دلال ها برسد، از طریق اصلاح قیمت ها یارانه مستقیم به مردم بدهد.

وی همچنین تاکید کرد که قیمت آرد نانوایی ثابت است و فعلا قرار نیست افزایشی در این بخش داشته باشیم اما روش فعلی پرداخت یارانه به آرد نانوایی فسادزا است و قرار است تغییراتی در این زمینه داده شود. آنطور که میرکاظمی گفته قرار است یارانه آرد مستقیم به مردم و مصرف کننده پرداخت شود.

گفتنی است، هر کیلو گندم وارداتی برای کشور حدود ۱۳ هزار تومان تمام می‌شود اما کیلویی ۶۵۰ تومان به نانواهای دولتی می دهد و این عامل فساد و قاچاق شده است.

فرمانده انتظامی کشور روز گذشته اعلام کرد در سال ۱۴۰۰به میزان ۳۵۰ هزار تن آرد قاچاق کشف شده است که رشد ۲۰۰۰درصدی نسبت به سال قبل داشته است.

ارسال نظر