اخبار حوادث | حادثه تلخ | اخبار حوادث روز

15 کشته وبا در استان کرمانشاه | فراگیری موج جدید از بیماری وبا در ایران

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در پی اقدامات تشخیصی و غربالگری افراد دارای علایم بیماری وبا، ۲ مورد دیگر بیمار مبتلا به این بیماری در استان شناسایی شد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در پی اقدامات تشخیصی و غربالگری افراد دارای علایم بیماری وبا، ۲ مورد دیگر بیمار مبتلا به این بیماری در استان شناسایی شد.  

دکتر «ابراهیم شکیبا» روز جمعه به ایرنا افزود: بدین ترتیب آمار مجموع مبتلایان قطعی تشخیص داده شده در استان به ۱۵ تن رسید که در این بین ۹ نفر در پاوه، سه نفر روانسر، ۲ تن در جوانرود و یک نفر دیگر نیز از اتباع کشور عراق است که در شهر جوانرود غربالگری و شناسایی شده است.  

وی اظهار داشت: سفارش اکید ما بر رعایت دستورات بهداشتی و مصرف آب سالم و غذای سالم است که در این زمینه تهیه مواد غذایی از مراکز معتبر و عدم خرید از فروشندگان دوره گرد باید مدنظر قرار گیرد و از استفاده از منابع آبی نامطمئن خودداری شود.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به انتقال وبا از طریق مصرف آب و غذای آلوده گفت: بسیار مهم است که افراد از مصرف آب و غذای آلوده و مشکوک به طور جدی خودداری کنند.

وی تاکید کرد: افراد در صورتی که از سلامت آب مطمئن نیستند باید آب را به مدت یک دقیقه بجوشانند، یعنی پس از آنکه آب به جوش آمد اجازه دهند بیش از یک دقیقه در این حالت جوش بماند و پس از آن آب قابل استفاده است.

شکیبا گفت: همچنین افراد باید قبل از مصرف میوه و سبزیجات حتما آنها را به خوبی گندزدایی و ضدعفونی کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه، نشانه بارز وبا را اسهال شدید و جهنده عنوان کرد و افزود: افراد به محض مشاهده این علامت به مراکز درمانی مراجعه کرده و حتما به میزان زیاد مایعات مصرف کنند، چرا که در صورت از دست دادن آب بدن بسیار امکان کشنده بودن این بیماری وجود دارد.

موارد ابتلا به وبا ابتدا در اقلیم کردستان عراق مشاهده شد سپس افرادی هم در کردستان ایران به این بیماری مبتلا شدند.

استان کرمانشاه با بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد

ارسال نظر