اخبار حوادث | حادثه تلخ | اخبار حوادث روز

حمله ترسناک خفاش ها به غرب تهران + فیلم

برخی از شهروندان ساکن شهرک غرب تهران با انتشار ویدئو یی از حمله خفاش ها به ساختمان ها مسکونی گفته اند. ببینید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

پرواز خفاش‌ها در محدوده‌های جنگلی و باغی چندان عجیب نیست، اما ورود آن‌ها به بافت مسکونی و پرواز میان ساختمان‌های چند طبقه و محل تردد عموم و بازی کودکان، شاید باعث ترس می‌شود. با این حال مدتی است تعدادی خفاش در محله تهران‌ویلا منطقه۲ با گرگ‌ومیش شب به پرواز در می‌آیند.

با غروب آفتاب و حوالی ساعت ۲۰:۳۰ سر و کله خفاش‌ها، میان ساختمان‌های مسکونی در یکی از خیابان‌های محله تهران‌ویلا پیدا می‌شود. آنقدر سریع حرکت می‌کنند که رهگذران هنگام عبور از خیابان احساس برخورد با آن‌ها را دارند؛ بنابراین ناخواسته سرشان را خم کرده یا به چپ و راست می‌چرخانند.

برای برخی هم دیدن خفاش‌ها گاه با ترس و گاه هم با هیجان همراه است. اما حالا ساکنان اصلی خیابان با خفاش‌ها خو گرفته‌اند.

«علی زمانی» یکی از این افراد است و دراین‌باره می‌گوید: «اوایل که خفاش‌ها به اینجا آمده بودند از حضور آن‌ها می‌ترسیدیم، به‌خصوص که شنیده بودیم عامل اولیه شیوع ویروس کرونا از خفاش بوده، اما به مرور متوجه شدیم که برای ما آزار ندارند. هنگام غروب از محل خودشان خارج شده و حدود ۲۰ دقیقه‌ای میان ساختمان‌ها و درختان پرواز می‌کنند و بعد به محل سکونت‌شان باز می‌گردند.»

اسم خفاش ترسناک است

به نظر می‌رسد ۷ خفاش در محله تهران‌ویلا حضور دارد که گویا تا چندی پیش تعدادشان کمتر و اندازه آن‌ها نیز کوچک‌تر بوده، اما به مرور جثه خفاش‌های اینجا بزرگ و تعدادشان هم بیشتر شده‌است.

«فاطمه زارعی» یکی از ساکنان محدوده پرواز خفاش‌ها دراین‌باره می‌گوید: «اوایل نمی‌دانستیم این‌ها خفاش هستند و فکر می‌کردیم پرنده‌اند و به سرعت پرواز می‌کنند. البته حرکت ناگهانی‌شان ما را می‌ترساند. بعد از مدتی که فهمیدیم خفاش هستند، ترس‌مان بیشتر شد. چون این خیابان به دلیل بن‌بست بودن مکان مناسبی برای دوچرخه‌سواری بچه‌هاست و می‌ترسیدیم حضور خفاش برای بچه‌ها خطرناک باشد. حتی به آتش‌نشانی هم زنگ زدیم. اما با گذر زمان فهمیدیم خطری ندارند و فقط اسم خفاش ترسناک است.»

خفاش خطر ندارد

مشاهده خفاش‌های محله تهران‌ویلا گرچه برای تازه‌واردان عجیب به نظر می‌رسند و هنگام عبور می‌ترسند یا جوان‌ها به شوخی از درست کردن سوپ خفاش و کرونا حرف می‌زنند، اما ساکنان ساختمان‌های ۴طبقه خیابان هشتم تهران‌ویلا با این‌ها انس گرفته‌اند و حتی صدای خفیف «جیر جیر» خفاش‌ها برایشان جذاب است.

«جواد نظام‌دوست» رئیس انجمن غار و غارنوردی ایران دراین‌باره می‌گوید: «خفاش‌ها برای افراد ضرر ندارند و چه بسا در فرانسه پلی در بافت مسکونی هست که زیر پل به بزرگ‌ترین کلونی خفاش‌ها تبدیل شده است و مردم در آنجا هنگام غروب با تعداد زیادی خفاش مواجه می‌شوند که به پرواز درمی‌آیند، بدون اینکه برخوردی با مردم داشته باشند. چون خفاش‌ها چشم ندارند، اما قدرت ردیابی‌شان بالاست. من و دوستانم بار‌ها به غار‌هایی رفته‌ایم که ناگهان صد‌ها خفاش به پرواز درآمده، اما یکی با ما برخورد نکرده‌است. گفته شده حتی سیستم رادار را هم انسان از تحقیق روی خفاش‌ها ساخته است.»

رئیس انجمن غار و غارنوردی ایران از جمله افرادی است که با شیوع ویروس کرونا و این باور که خفاش عامل اصلی این بیماری بوده، به همراه دوستانش تلاش کرده تا با قانع کردن مسئولان، غار‌های توریستی تعطیل شوند تا مبادا به خفاش‌ها آسیب برسد. نظام دوست می‌گوید: «متأسفانه اطلاعات بسیاری از مردم در این زمینه غلط است. به‌عنوان مثال مردم باید بدانند همه خفاش‌ها خون‌آشام نیستند و تنها یک نمونه آن خون‌آشام است که اصلاً در ایران وجود ندارد. نمونه‌های موجود در کشور ما همگی گیاه‌خوار و حشره‌خوار هستند.»

خفاش‌ها آنقدر با سرعت پرواز می‌کنند که در عکاسی با گوشی‌های معمولی به صورت هاله دیده می‌شود، اما مردم میان‌شان در تردد هستند.

ارسال نظر