قیمت مرغ | کاهش قیمت مرغ

کاهش چند هزار تومانی قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز به چند رسید؟

نرخنامه جدید مرغ و تخم مرغ سازمان میادین میوه و تره بار تهران اعلام شد که بر اساس آن قیمت هر کیلوگرم مرغ بسته‌بندی ۲۰۵۰ تومان کاهش یافته است.

کاهش چند هزار تومانی قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت مرغ

سازمان میادین میوه و تره بار تهران امروز دوشنبه (12 دی ماه) نرخنامه جدید مرغ گرم و انواع تخم مرغ پوسته سفید فله و بسته بندی شده را اعلام کرد.

بر این اساس هر کیلوگرم مرغ بسته بندی نایلونی 51 هزار و 900 تومان تعیین شده است. این در حالیست که در آخرین نرخنامه این سازمان نرخ هر کیلوگرم مرغ گرم 53 هزار و 950 تومان اعلام شده بود.

قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ غیربسته بندی (فله) 30 تایی 43 هزار تومان یعنی 2 هزار تومان کمتر از نرخ اعلامی چند روز پیش تعیین شده است. همچنین هر شانه تخم مرغ 30 تایی بسته بندی شده هم بسته به نوع بسته بندی و کیفیت بین 86 تا 88 هزار تومان برای عرضه به مشتریان قیمت گذاری شده است.

بر اساس نرخ اعلامی چند روز گذشته، هر کیلوگرم تخم مرغ برای عرضه در سطح بازار، 47 هزار و 200 تومان و برای عرضه در میادین میوه و تره بار تهران 45 هزار تومان اعلام شده بود که نرخ جدید 2 هزار تومان ارزانتر از نرخ قبلی است.

قیمت مرغ

برنج ایرانی به این کشورها صادر می شود

مسیح کشاورز اظهار کرد: باتوجه به میزان برنج تولیدی کشور، بخشی از نیاز بازار باید از محل واردات تامین شود و البته مباحث اقتصادی و توان خرید مصرف‌کننده نیز در این مقوله اثرگذار است، چرا که فاصله قیمتی میان برنج ایرانی و وارداتی زیاد است و خرید برنج ایرانی را دور از دسترس برخی از اقشار جامعه قرار داده است.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است که ۹۵۰ هزار تن آن سهم بخش خصوصی بوده است‌ و ۴۰۰ هزار تن دیگر نیز باید وارد شود.

دبیر کمیسیون واردکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج مجمع عالی واردات اظهار کرد: به دلیل برهم خوردن تراز تجاری میان دو کشور ایران و هند، فعلا واردات برنج از این کشور متوقف شده است و برنج مورد نیاز کشور از دیگر مبادی مانند پاکستان وارد می‌شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این موضوع که تجار کشور دوست و مسلمان پاکستان با نگاه بلند مدت از این فرصت برای توسعه مناسبات تجاری استفاده کرد.

کشاورز با تأکید براین مهم که حمایت از برنج ایرانی در اشکال مختلف وظیفه همه فعالان در صنعت برنج است، افزود: دو سال پیش زمانی که دلار ۲۷هزار تومان بود، قیمت هر کیلو برنج کیفی ایرانی نیز ۲۷ هزار تومان بود، اما سال ۱۴۰۰ به‌رغم هشدارهایی که در خصوص کمبود برنج و دامن زدن به گرانی در کشور دادیم، متاسفانه دولت ممنوعیت واردات را اعمال کرد.

وی گفت: در آن مقطع برنج در اختیار کشاورزان نبود و دلالان قیمت را تا سه برابر افزایش دادند امسال کشاورزان با نگاهی به تجربه گذشته برنج را در اختیار دلالان نگذاشته‌اند با این تفکر که خودشان منتفع شوند.

دبیر کمیسیون واردکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج مجمع عالی واردات اظهار کرد: در شرایطی که بازار برنج ایرانی با رکود همراه است و باید به سمت رونق گرفتن حرکت کند، مواردی را باید مد نظر داشته باشند، اول آنکه یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برنج وارد شده که بر بازار برنج ایرانی بی‌تاثیر نیست.

وی ادامه داد: مورد دیگر اینکه امسال ۷۰۰ هزارتن برنج در گیلان، یک میلیون تن در مازندران، ۲۴۰ هزار تن در گلستان و مجموعا ۴۰۰ هزار تن در استان‌های مرکزی و جنوبی برنج تولید شده است و از این رو امسال برنج تولید داخلی کیفی و پرمحصول به میزان بالایی موجود است و قیمت‌گذاری باید بر مبنای میزان تولید و عرضه انجام گیرد و نمی‌توان به بهانه کمبود قیمت را افزایش داد.

کشاورز با بیان اینکه با توجه به تورم حاکم بر اقتصاد کشور و رکودی که گریبانگر بازار برنج داخلی شده است، کشاورزان می توانند با تعیین قیمت و سود منطقی شرایطی را فراهم آورند که رونق به این بازار بازگردد، تصریح کرد: امروز هر کیلوگرم برنج طارم حدود ۱۲۰ هزار تومان، فجر ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان، شیرودی ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان، ندا ۵۰ تا ۵۵، و ندا ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد و در مقایسه با قیمت برنج خارجی ۲ تا ۳ برابر است اما باید قیمت‌ برنج ایرانی نیز به سمتی هدایت شود که با توان جامعه مصرف‌کننده مطاقبت داشته باشد.

وی با بیان اینکه سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در بازار برنج ایرانی خواهیم بود، گفت: کارخانه‌های بزرگی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی ایجاد شده است که می تواند روی بازار برنج ایرانی تاثیرگذار باشد.

دبیر کمیسیون واردکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج مجمع عالی واردات افزود: باید قیمت نهاده‌ها با قیمت ارزان در اختیار شالیکار قرارگیرد و با مکانیزه شدن کشت قیمت‌ها کاهش یابد و از طرفی در کارخانه‌های مدرن شالی با حداقل ضایعات استحصال شود و با تجمیع این شرایط قیمت تمام شده برنج ایرانی کاهش یافته و رقابتی شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید