قیمت سکه | افزایش قیمت سکه | قیمت سکه در بازار امروز

افزایش ناگهانی قیمت سکه در بازار امروز | افزایش 2 میلیونی قیمت سکه؟

یک هفته‌ای می‌شود که قیمت سکه وارد کانال کم نوسانی شده است. هفته پیش سکه 22 میلیون تومان بود و امروز روی نرخ 20 میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود. حالا باید منتظر افزایش قیمت سکه باشیم یا کاهش آن؟

افزایش ناگهانی قیمت سکه در بازار امروز | افزایش 2 میلیونی قیمت سکه؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت سکه این روزها در نوسان است. قیمت سکه روز گذشته کاهشی شد. قیمت سکه عاملی برای افزایش خریداران شد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی بسیار مهم و تاثیرگذار است. قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

یک هفته‌ای می‌شود که قیمت سکه وارد کانال کم نوسانی شده است. هفته پیش سکه 22 میلیون تومان بود و امروز روی نرخ 20 میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود. حالا باید منتظر افزایش قیمت سکه باشیم یا کاهش آن؟

قیمت سکه امامی از ابتدای سال تاکنون حدود 64 درصد افزایش یافته است. پایان اسفند ماه سال گذشته قیمت این سکه 12 میلیون و 400 هزار تومان بود، اما در بازار امروز با نرخی بیش از 20 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش شد.

در 9 ماه و نیمی که از سال 1401 می‌گذرد، سکه 9 مرتبه در یک کانال نوسان کرده است. اولین بار 29 فروردین ماه روند قیمت سکه امامی نزولی شد و تا 19 اردیبهشت ماه در همان کانال نزولی خود نوسان کرد. اما بعد به فاصله یک هفته با رشد قیمتی که در پیش گرفت، از کانال 13 میلیون تومان به کانال 14 میلیون تومان رفت.

از روز 25 اردیبهشت تا هفتم خرداد ماه نیز سکه برای بار دوم وارد فاز نوسان محدود شد. اما روند صعودی را در روز هشتم خرداد ماه در پیش گرفت و پس از یک هفته کانال 15 میلیون تومان را نیز فتح کرد.

مرتبه سوم که سکه در یک کانال نوسان کرد هفته آخر خرداد تا هفته اول تیر ماه بود. اما این نوسان رشدی به همراه نداشت و سکه تا روز 20 مرداد ماه یک پله به عقب برگشت و وارد نرخ 14 میلیون تومان شد.

اخبار مذاکرات بازارها را در تابستان سوزاند

اگرچه آن زمان معامله‌گران بازار انتظار رشد را داشتند، چرا که سکه دو مرتبه کاهش قیمت را تجربه کرد. اما اخبار مذاکرات در دو هفته پایانی مرداد چنان بازار را تحت تاثیر قرار داد که سکه را تا روز 20 شهریور ماه به کانال 13 میلیون تومان کشاند.

اواخر شهریور ماه اخبار مثبتی از وین مخابره نشد. بازارها نیز به کف قیمتی خود رسیده بودند. قیمت دلار آن زمان 28 هزار و 200 تومان بود که برای بسیاری از بازاری‌ها رقم غیرقابل باوری به حساب می‌آمد.

اگرچه بازارها در تابستان حسابی آب رفته بودند، اما نتیجه بخش نبودن مذاکرات موتور رشد قیمت را از روز 20 شهریور ماه شارژ کرد. قیمت سکه امامی ظرف 3 روز از کانال 13 میلیون تومان، وارد کانال 14 میلیون تومان شد.

پس از یک وقفه حدود 2 هفته‌ای سکه دوباره جان گرفت و 3 روزه خود را به نرخ 15 میلیون تومان رساند. اما از هفه اول مهر تا هفته اول آبان ماه بازار سکه امامی به نوعی فریز شده بود و قیمت این فلز گران‌بها روی مرز 15 میلیون تومان نوسان کرد.

آبان‌ماه اما شروع طوفانی برای سکه بود. رشد قیمت سکه از روز نهم آبان شروع شد و حدود 2 ماه ادامه داشت. قیمت سکه از 15 میلیون تومان تا 22 میلیون تومان رفت. اگرچه در این مسیر 2 ماهه سکه چند مرتبه توقف کرد، اما به معنای ایستادن نبود، بلکه نفسی تازه کرد و پرقدرت ادامه دارد.

در یک هفته اخیر اما بازارها کم نوسان ظاهر شده‌اند. از ابتدای هفته سکه امامی در کانال 20 میلیون تومان نوسان می‌کند و نتوانسته خود را به بالای مرز 21 میلیون تومان نزدیک کند. تحلیل‌گران و معامله‌گران بازار علت توقف روند صعودی بازارها را سیاست‌های امنیتی بانک مرکزی در بازار دلار می‌دانند.

در پایان هفته اول دی‌ماه، وقتی دلار بازار آزاد نرخ‌های عجیبی را به خود می‌گرفت، رئیس کل بانک مرکزی عوض شد. صالح آبادی رفت و فرزین بر کرسی مهم‌ترین نهاد پولی و مالی کشور نشست. آمدن فرزین همراه با خط و نشان بود. برخی از معامله‌گران بازار ارز نیز در همان روزها دستگیر شدند.

قیمت سکه رشد می‌کند؟

جو امنیتی و نرخ ثابت 28 هزار و 500 تومانی برای دلار نیمایی کار خودش را کرد و حالا یک هفته‌ای می‌شود که بازارها آرام گرفته‌اند. آیا این توقف یک هفته‌ای بازارها ادامه‌دار است؟ یا باید منتظر رشد باشیم؟

نمودار زیر (برگرفته از سایت رهاورد) روند قیمت سکه را از ابتدای امسال نشان می‌دهد. براساس رفتار سکه در این نمودار، روند قیمتی این فلز ارزشمند معمولا پس از یک توقف یک هفته تا 10 روز، وارد فاز صعودی می‌شود. فقط در تابستان به دلیل عامل سیاسی، الگوی «توقف – رشد» تکرار نشده است.

در واقع در تابستان اخبار برجامی مهمترین عامل اثرگذار بازار بوده است. در این مدت وقتی بازار افت کرده نتوانسته به روند صعودی برگردد. اما در مابقی مسیر سکه بعد از یک رشد، کمی عقب نشسته، دوباره رشد کرده است.

در حال حاضر نیز سکه یک هفته‌ای می‌شود که در موضع عقب نشینی قرار دارد. به نظر می‌رسد برای افت قیمت سکه به اخبار قوی از توافق یا اقدام مثبت دیگری نیاز هست. البته احتمال نوسان در همین محدوده برای حدود 2 هفته نیز دور از ذهن نیست.

قیمت سکه

مهار قیمت سکه در دستور کار دولت

قیمت دلار در هفته گذشته مانند دلار روند صعودی داشت و به کانال ۱۶ میلیون تومان رسید. امروز نیز سکه از کانال جدید عبور و به محدوده ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. واضح است که قیمت سکه و طلا دنباله‌روی نرخ دلار هستند. البته قیمت انس جهانی طلا نیز هفته گذشته  به یک هزار و ۶۲۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۴ دلار کاهش قیمت را  شاهد بودیم.

افزایش قیمت طلا و سکه در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که با توجه به ثبات قیمت دلار، بازار طلا و سکه هم بازار با ثباتی است و فعلا نباید چشم انتظار افزایش قیمت طلا بود.

هر چند که ثبات بازار دلار توسط بازارساز و با سیاست‌های بانک مرکزی بر مدار آرامش بود اما به نظر می‌رسد دولت برای مهار قیمت طلا و سکه و همچنین کاهش حباب سکه راهکار انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه را در دستور کار قرار داده است.

حباب سکه حذف می‌شود؟

حباب سکه از تابستان رکورد زده، به طوری که حباب تمام سکه امامی به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حباب ربع سکه هم نزدیک به ۵۰ درصد قیمت این‌قطعه از سکه است. بانک مرکزی برای اینکه رشد بازار سکه را تعدیلی کند روز پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ از انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه خبر داد.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

در حالی که قیمت طلا قله‌های جدید قیمتی را فتح می‌کند و از بازار سقف‌شکن دلار در داخل کشور تاثیر می‌گیرد قیمت انس جهانی دیروز و امروز هم روند افزایشی داشت. در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۶۵۵٫۰۳ دلار است و طی دو روز گذشته ۲۸ دلار رشد قیمت داشته است.

با رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز محدوده‌های قیمتی جدیدی را تجربه کرده است. قیمت‌ سکه هم اکنون در بالاترین قیمت تاریخی خود قرار دارد و به نظر می‌رسد اخبار نامساعدی که در روزهای اخیر از کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی می‌شنویم بیش از پیش بر بازارهای مالی اثر گذاشته است.

طی روزهای گذشته خروج سرمایه‌ای که از بورس به سوی بازار ارز و طلا و سکه سرازیر شد اثر بسیاری بر رشد این بازارها داشت. باید دید کاهش قیمت کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا در روزهای آینده با توجه به مهار قیمت دلار، شدنی است و آیا نهادهای تصمیم‌گیر برنامه‌ای برای کاهش التهابات بازار دارند؟

روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت در حدود ۱۶ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد و ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این قطعه از سکه در ابتدای هفته در پله‌های آخر محدوده ۱۳ میلیون تومانی در نوسان بود.

نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام با ۱۵۰ هزار تومان رشد قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در بازار معامله شدند. سکه گرمی اما کمترین رشد قیمت را در خانواده خود داشت و با حدود ۱۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۳ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید.

امروز با وجود رشد قیمت سکه اما حباب آن روند کاهشی داشت. حباب سکه قدیم با نزدیک به ۲۴۰ هزار تومان کاهش قیمت به حدود یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امامی نزدیک به ۱۶۰ هزار تومان کاهش داشت و به ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار تومان رسید. در میان تمام قطعات سکه تنها حباب نیم سکه ۱۵ هزار تومان رشد داشت و به نزدیک ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید.

هر مثقال طلا با افزایش حدودی ۱۴۰ هزار تومانی وارد کانال ۶ میلیون تومانی شد. هر گرم طلا ۳۲۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به یک میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید. قیمت‌ها در لحظه نگارش این گزارش با نوسان حدودی ۱۰ هزار تومانی همراه بود اما کانال‌های ذکر شده برای انواع سکه تغییری نکرد.

احتمال انس ۱۶۹۰ دلاری برای هفته آینده

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی درباره رشد قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز می‌گوید: غالب تصمیم‌گیری برای بازار طلا از سوی دلار است و این موضوع به طور سنتی در بازار طلا تاثیر‌گذار است.

او با اشاره به این‌که در قیمت انس جهانی طلا شاهد حرکات شارپی طی هفته‌های گذشته نبودیم درباره قیمت طلا در هفته‌ آینده می‌‌گوید: بر اساس ‌پیش‌بینی‌های صورت گرفته احتمال این‌که در هفته آینده قیمت انس جهانی طلا به ۱۶۹۰ دلار برسد وجود دارد اما درباره قیمت دلار باید دید چه اتفاقی رخ می‌دهد.

اگر  محدوده ۳۳ هزار تومان برای قیمت دلار در هفته آینده حفظ شود رشد بازار طلا را شاهد خواهیم بود. بنابراین دو عامل افزایش قیمت انس بالای ۱۶۸۵ و حفظ عدد ۳۳ هزار تومان برای دلار می‌تواند طلای داخلی را با ریتم صعودی همراه سازد.

با وجود اینکه برخی فعالان اعتقاد دارند که انتظارات صعودی در بازار فلز گران بهای داخلی کمرنگ شده است، دسته دیگری باور دارند که سکه به تدریج به حرکت در مسیر صعودی بازخواهد گشت.

سکه امامی برای دومین روز متوالی زیر مرز ۱۵ میلیون تومانی نوسان کرد. این اتفاق موجب شده است که برخی فعالان از کاهش انتظارات صعودی بازیگران فلز گران بهای داخلی سخن بگویند. آن ها عنوان می کنند که افزایشی های بازار سکه بدون عبور از مرز ۱۵ میلیون تومان و گذر از محدوده مقاومتی ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، شانسی برای قدرت نمایی در بازار نخواهند داشت.

با وجود اینکه برخی فعالان اعتقاد دارند که انتظارات صعودی در بازار فلز گران بهای داخلی کمرنگ شده است، دسته دیگری باور دارند که سکه به تدریج به حرکت در مسیر صعودی بازخواهد گشت. از نگاه آن ها، ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی تا حدی رشد پیدا کرده است و این موضوع را نشانه ای از تقویت جزیی وضعیت بنیادی سکه تلقی می کنند.

روز سه شنبه ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی در نزدیکی محدوده ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قرار گرفت و این موضوع افزایشی ها را تا حدی امیدوار کرد. در کنار این ماندن دلار بالای محدوده ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان دیگر متغیری است که بازیگران سکه امامی را به رشد قیمت امیدوار کرده است. با این حال تا در بازار، سکه امامی بالای محدوده ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش نشود، خبری از ورود بازیگران بزرگ به بازار نخواهد بود.

از نظر تحلیلگران بزرگ شدن حباب سکه نشان دهنده افزایش تقاضای مازاد در بازار بود و می توان گفت سکه یک نوسان غیر منطقی را تجربه کرد.

بازار سکه از ابتدای ماه جاری تا روز دهم تحت تاثیر قیمت اونس طلا و نرخ دلار، پستی و بلندی هایی را تجربه کرد. بررسی قیمت سکه  نشان می دهد  فلز گران بهای داخلی  در روزهای یاد شده در کانال ۱۳ میلیون  تومان بوده و مرز مقاومتی ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای سکه بازان  اهمیت  فراوانی داشته است بنابراین سکه در این ده روز در این محدوده در حال رفت و برگشت بود. 

شوک سنگین قیمت سکه

قیمت  سکه اولین روز ماه را با ۱۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان به پایان رساند  اما ۴ اردیبهشت با سیگنال نزولی قیمت اونس طلا  تقریبا ۱۳۰ هزار تومان ارزان شد  و در محدوده ۱۳ میلیون و ۲۱۵ هزار تومان قرار گرفت. 

روز پنجم قیمت سکه زمین خورد و با ۱۲۰ هزار تومان کاهش به قیمت ۱۳ میلیون و ۹۵ هزار تومان به فروش رسید.آخرین باری که سکه در این محدوده معامله شده بود ۲۲ فروردین ماه بود.

عقب نشینی سکه در روز یاده شده به دو دلیل بود؛  بازار دلار با افزایش عرضه همراه شد و اسکناس آمریکایی ۱۵۰ تومان کاهش را تجربه کرد. از طرفی هم اونس طلا  در سراشیبی قرار گرفته بود . 

 قیمت اونس طلا   که در اواخر فروردین ماه تا نزدیک مرز ۲ هزار دلار حرکت کرده بود در روز یاد شده مرز ۱۹۰۰ دلار را از دست داد و  به مرز ۱۸۰۰ برگشت که در واقع  پایین‌ترین حد خود در دو ماه اخیر بود. 

در ششمین روز اردیبهشت بازار سکه جان گرفت و تا محدوده ۱۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان پیشروی کرد. معامله گران علت اصلی افزایش قیمت سکه را  شوک سنگین قیمت دلار به بازار سکه می دانستند. اسکناس آمریکایی در این روز به یک قدمی کانال ۲۸ هزار تومان رسیده بود. رشد دلار موجب خوشبینی سکه بازان شده بود.

عقب نشینی  قیمت سکه از مرز مقاومتی 

قیمت دلار در هفتمین روز ماه جاری  رشد کرد  اما قیمت اونس طلا بار دیگر به از کانال ۱۹۰۰ دلار پایین آمد. بازار سکه اگرچه به روند قیمت دلار توجه کرده بود اما ریزش قیمت طلا باعث شد که سکه کاهش را تجربه کند و با ۱۳ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان معامله شد. 

افت قیمت طلای جهانی موجب شد که سکه در روز هشتم این ماه از مرز مقاومتی ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عقب نشینی کند و با ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شود. کاهش قیمت سکه در حالی بود که دلار همچنان در محدو.ده ۲۸ هزار تومان بود.

قیمت سکه در دهمین روز اردیبهشت هم نزدیک محدوده ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مبادله شد. نکته مهم در بازار سکه در چند وقت اخیر کاهش ارزش  ذاتی سکه بود .

ارزش واقعی سکه با قیمت بازاری آن اختلاف چشمگیری پیدا کرد و به ۷۰۰ هزار تومان هم رسید. حباب سکه  هم بالای ۶ درصد  بود.

از نظر تحلیلگران بزرگ شدن حباب سکه نشان دهنده افزایش تقاضای مازاد در بازار بود و می توان گفت سکه یک نوسان غیر منطقی را تجربه کرد. 

معامله گران همچنین تاکید دارند بزرگ شدن حباب سدی بر سر راه معامله گران شده بود و جلوی رشد قیمت سکه را گرفته بود.

سکه امامی امروز با کاهش ۰.۰۳ درصدی، از ۱۲,۹۱۰,۰۰۰ (دوازده میلیون و نهصد و ده هزار) تومان به ۱۲,۹۰۵,۰۰۰ (دوازده میلیون و نهصد و پنج هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه امامی

قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ

۱۲,۹۰۵,۰۰۰ -۵,۰۰۰.۰۰ -۰.۰۳ ۱۱:۲۲

۱۲,۹۱۰,۰۰۰ ۱۴۰,۰۰۰ ۱.۰۸ روز قبل

۱۲,۷۷۰,۰۰۰ ۱۵۰,۰۰۰ ۱.۱۷ ۳ روز پیش

قیمت هر قطعه نیم سکه بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران، ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر امروز (۱۹ فروردین ۱۴۰۱) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم به ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار  تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

قیمت سکه

قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به ۱.۹۲۸ دلار (یک  هزار و ۹۲۸ دلار) رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان معامله می‌شود. شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام محصول نرخ (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  12,800,000

سکه تمام طرح قدیم 12,650,000

نیم سکه بهار آزادی 7,250,000

ربع سکه بهار آزادی 4,150,000

سکه گرمی 2,500,000

اونس جهانی یک هزار و 928 دلار و 42 سنت 

طلای ۱۸ عیار 1,289,200

پیام آمریکا به بازار سکه در ایران

شب گذشته یک خبر جدید از برجام بازار سکه در تهران را تحت تاثیر قرار داد .وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که چندان خوشبین نیست که توافق هسته ای احیا شود. بلینکن عنوان کرد، با وجود تمام تلاش هایی که برای دستیابی به توافق انجام داده ایم و با وجود این امر که این توافق برای امنیت ما بهتر خواهد بود، من چندان به دستیابی به این توافق خوشبین نیستم.

از نظر برخی از تحلیلگران بازار سکه این سیگنال می تواند قیمت سکه در بازار امروز را صعودی کند اما عده ای دیگر معتقدند  تا زمانی که اسکناس امریکایی به مرز 27 هزار و 800 تومان نرسد نمی توان انتظار صعود سکه به 12 میلیون و 800 هزار تومان را داشت.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز  18  فروردین 1401  چگونه پیش بینی کرده اند؟

ارسال نظر

 

آخرین مطالب