قیمت سکه

قیمت سکه نزولی شد | امروز 14 فروردین 1401

قیمت طلا ۱۸ عیار امروز با ۲ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش به ۱ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. در بازار سکه هم قیمت سکه ۵۰ هزار تومان ریزش را ثبت کرد و با ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان مبادله شد .

قیمت سکه نزولی شد | امروز 14 فروردین 1401
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت سکه از ابتدای سال جاری با نوسان همراه بوده است. قیمت سکه به هنگام انتخاب ریاست جمهوری وارد کانال 11 میلیونی شد. قیمت سکه تحت تاثیر قیمت دلار قرار دارد. قیمت سکه روز بیشتر تحت تاثیر معاملات پشت خطی تعیین می شود. قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت سکه

قیمت سکه امروز

بازار جهانی طلا امروز یکشنبه تعطیل رسمی بود اما قیمت این فلز گران بها روز گذشته ۱۹۲۵ دلار بود. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا و قیمت سکه مسیر کاهش را دنبال کردند.

قیمت طلا ۱۸ عیار امروز با ۲ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش به ۱ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۳۰۰  تومان رسید. در بازار سکه هم قیمت سکه ۵۰ هزار تومان ریزش را ثبت کرد و با ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان مبادله شد .

با احتساب قیمت ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه ۱۲میلیون و ۱۹۱ هزار تومان به دست آمد و اندازه حباب سکه هم و ۲.۱۲ درصد بود. 

مذاکرات برجام در حالت توقف به سر می برد و معامله گران بازار ارز تهران امروز در فضای سکوت برجامی همچنان چشم انتظار اخبار قطعی تر بودند. اما خبر ها در چند روز گذشته حکایت از اختلافات در مقر مذاکرات وین داشت، از همین رو معامله گران سعی می کنند بی گدار به آب نزنند.

بازار طلا و سکه امروز به دنبال کاهش قیمت ارز آزاد و همچنین قیمت اونس جهانی، امروز اندکی کاهش قیمت را تجربه کرد. به این ترتیب سکه امامی در این ساعت از معاملات، ۱۲میلیون و ۲۰۰هزارتومان قیمت خورده است. هر سکه امامی روز گذشته، ۱۲میلیون و ۲۹۲هزارتومان معامله می‌شد.

طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، به دنبال کاهش در مجموع ۳۲ دلاری اونس جهانی و خبرهای مثبت سیاسی- اقتصادی در داخل، روند قیمت سکه و طلا که در هفته‌های پیش‌تر شیب تند صعودی را طی می‌کرد، از صعود بازایستاد و مسیر کاهش را در پیش گرفت؛ به‌گونه‌ای که هر قطعه سکه که در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه، از ۱۲ میلیون تومان هم فراتر رفته بود، در آخرین معاملات این هفته به زیر ۱۲ میلیون تومان رسید.

نادر بذرافشان اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، در بازارهای جهانی از ابتدای هفته تا اواسط آن روند افزایشی حدود ۱۳ دلاری اونس جهانی را شاهد بودیم. در بازارهای داخلی نیز با توجه به خبرهای سیاسی- اقتصادی، ورود رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه صفر و کاهش بیشتر تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا و ایجاد رکود بیشتر در بازار، کاهش قدرت خرید مردم، نوسانات و در مقطعی هم کاهش نرخ ارز همگی سبب شد که از ابتدای هفته روند کاهش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی شکل گیرد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: ۱۳ دلار افزایش قیمت اونس جهانی در اوایل هفته نیز در روزهای پایانی هفته به کاهش قیمت منجر شد و طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۰ دلار کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر نسبت به ابتدای هفته در مجموع کاهش ۳۲ دلاری را ثبت کرده است که طی یکماه اخیر کاهش قابل توجهی است؛ در حال حاضر ۱۷۶۲ دلار ثبت برای هر اونس طلا ثبت شده است.

وی در رابطه با تغییرات قیمتی یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی گفت: طی هفته اخیر هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۲۷۰ هزار تومان کاهش در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) ‌به ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسید و سکه تمام قدیم نیز با کاهش حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومانی در پایان هفته به ۱۱ میلیون و ۳۵۰ رسیده است. حباب سکه نیز نسبت به یک هفته پیش‌تر که در محدوده ۶۵۰ هزار تومان قرار گرفته بود، در این هفته ۱۵۰ هزار تومان کمتر شده و به حدود ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

بذرافشان افزود: در آخرین معاملات پایانی این هفته‌ نیم سکه نیز  پس از کاهش قیمت‌ها به پنج میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسیده و بدین ترتیب نسبت به ابتدای هفته ۱۸۰  هزار تومان کاهش قیمت داشته، ربع سکه با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسیده است و سکه‌های یک گرمی نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

همچنین هر مثقال طلا طی یک هفته اخیر ۹۵ هزار تومان ارزان‌تر شد و به چهار میلیون و ۹۸۰ هزار تومان به ازای هر مثقال رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت یک میلیون و ۱۴۹ هزار تومان دادوستد شده و براین اساس هر گرم طلا ۱۸ عیار به نسبت ابتدای هفته با کاهش حدود ۲۲ هزار تومانی مواجه شده است.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران برای هفته پیش‌رو نیز پیش‌بینی کرد: با توجه به کاهش قیمت اونس جهانی و کنترل نرخ ارز، چنانچه اتفاق خاصی رخ ندهد و نوسان افزایشی در قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در داخل شکل نگیرد، احتمالا به سبب نبود تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه، در هفته پیش‌رو نیز روند کاهشی به صورت اندک و محدود ادامه خواهد داشت.

دیدگاه خود را ارسال کنید