قیمت دلار | افزایش قیمت دلار

شروع پر بار هفته با افزایش قیمت دلار | قیمت دلار امروز 17 دی به چند رسید؟

قیمت ارز در آغاز هفته نیز بدون نوسان نبود.

شروع پر بار هفته با افزایش قیمت دلار | قیمت دلار امروز 17 دی به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت دلار

دلار هفته جدید را با قیمت ۳۹۴۸۳ تومان آغاز کرد.

از آنجایی که قیمت ارز در آغاز هفته نیز بدون نوسان نبود.قیمت دلار، یورو، پوند و سایر ارز‌ها امروز شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

بروزرسانی: شنبه 17 دی - 08:43

ارز

قیمت (ریال)

دلار394,830
یورو423,150
درهم امارات108,680
پوند انگلیس479,430
لیر ترکیه21,400
فرانک سوئیس430,800
یوان چین58,300
ین ژاپن (100 ین)300,390
وون کره جنوبی320
دلار کانادا297,500
دلار استرالیا272,900
دلار نیوزیلند251,400
دلار سنگاپور299,000
روپیه هند4,850
روپیه پاکستان1,762
دینار عراق274
پوند سوریه159
افغانی4,470
کرون دانمارک57,000
کرون سوئد37,900
کرون نروژ39,500
ریال عربستان106,700
ریال قطر109,300
ریال عمان1,037,400
دینار کویت1,307,100
دینار بحرین1,062,700
رینگیت مالزی91,400
بات تایلند11,780
دلار هنگ کنگ51,500
روبل روسیه5,560
منات آذربایجان236,400
درام ارمنستان1,020
لاری گرجستان150,000
سوم قرقیزستان4,680
سامانی تاجیکستان39,400
منات ترکمنستان114800

قیمت دلار مجدد صعودی خواهد شد؟

قیمت دلار در معاملات آزاد تهران با روند ملایمی نوسان داشت و سیگنال بازار‌های موازی نیز روند کاهش قیمت داشت. فعلا بازارساز برای تثبیت قیمت دلار در تلاش است و سیگنال‌های کاهشی به بازار تزریق می‌کند. این در حالی است که این روزها قیمت دلار مرز 39 هزار تومانی را تجربه می کند. 

قیمت دلار روز گذشته نوسان محدودی در بازار معاملات آزاد داشت. این اسکناس امریکایی بعد از افت ۳ هزار تومانی قیمت در روز شنبه از روز بعد با شیبی ملایم کاهشی بود. قیمت دلار دیروز به زیر محدوده مقاومتی ۴۰ هزار تومانی بازگشت و امروز نیز در همین محدوده باقی ماند.

برخی فعالان بازار معتقدند قیمت به بالای کانال ۴۰ هزار تومانی می‌رود و در این محدوده کف‌سازی می‌کند. اما مقامات دولتی توقع دارند دلار در کانال ۳۰ هزار تومانی بماند.

امروز نوسان ملایم قیمت در بازار‌های موازی نیز رخ داد. دلار هرات که روز گذشته به کف محدوده ۳۹ هزار تومانی رسیده بود، امروز با قیمت ۳۹ هزار و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد. فردایی این ارز هم در همین محدوده در حال معامله است.

دیدگاه‌های متفاوت و متناقضی بر بازار معاملات تهران حاکم است. با نگاهی کلی عده‌ای در انتظار رشد دلار هستند.

برخی نیز وضعیت فعلی را سیاست بازارساز می‌دانند که ممکن است هر لحظه قیمت را به کانال‌های پایین‌تر بکشاند.

در این میان آنچه سرمایه گذاران و خریداران دلار باید مد نظر داشته باشند این است که قیمت دلار به شدت منتظر اعلام برنامه های بانک مرکزی است تا جهت افزایشی یا کاهشی خود را مشخص کند و تا اعلام این برنامه ها بازار دلار در فاز انتظار است. 

پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده

قیمت دلار روز پنج‌شنبه، ۱۵ دی ماه، با قیمت ۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان بسته شد.

روند قیمت دلار و بازگشت به کانال ۳۹ هزار تومانی از نظر بسیاری از کارشناسان کاهش محسوس و روند قابل توجهی نیست، اما دامنه فعلی قیمت دلار کمی از هیجانات هفته نخست بازار کاسته، بازار آرام گرفته و بسیاری از معامله‌گران چشم‌انتظار اقدامات عملیاتی بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز هستند تا جو روانی و خبر درمانی.

محدوده ۴۰ هزار تومانی قیمت دلار در حالی از ابتدای هفته درهم شکست که روند قیمت‌گذاری سایر دلار‌ها نیز از سوی بانک مرکزی اندکی کاهش داشت.

از نظر برخی معامله‌گران دلار، بازار آزاد در حال کف‌سازی در محدوده ۴۰ هزار تومانی و ماندن در کانال جدید بود، اما تغییر رئیس کل بانک مرکزی فعلا دلار را پایین کشیده است.

عده‌ای از کارشناسان بازار افزایش قیمت دلار در هفته‌های اخیر را سیاست نهاد پولی کشور می‌دانند. آن‌ها می‌گویند؛ بانک مرکزی به دنبال این بود که از طریق اوراق گواهی ۲۳ درصدی بانک‌ها بخشی از نقدینگی را فریز کند و به عبارتی پول در بانک‌ها حبس کند تا از این طریق تقاضای ارز را کنترل کند، اما این مساله نمی‌تواند روی کنترل نرخ ارز موثر باشد وقتی رشد تورم بسیار بالاتر از سود سپرده‌هاست.

این عده معتقدند تا زمانی که نرخ ارز در بازار آزاد متعادل نشود دولت مجبور به بالا بردن نرخ ارز نیمایی است این در حالی است که بانک مرکزی به دنبال تثبیت نرخ ارز نیمایی نیز هست، اما اگر قیمت ارز آزاد بالا باشد شرکت‌های صادرکننده، ارز خود را به نیما نمی‌دهند و در نهایت بانک مرکزی مجبور می‌شود برای جمع کردن ارز آن‌ها نرخ را بالا ببرد.

در حال حاضر چشم معامله‌گران بازار ارز به سیاست‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی است که نرخ ترجیحی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و کاهش اختلاف قیمت ارز‌های مختلف را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است. هر چند برخی تحلیلگران معتقدند این سیاست دیکته شده‌ای است که فرزین ملزم به اجرای آن است.

درهم امارات که در روز‌های اوج قیمت در هفته گذشته به محدوده ۱۳ هزار تومانی نیز رسیده بود. این هفته تا ۱۰ هزار تومان نیز عقب‌نشینی کرد، اما روز پنجشنبه به محدوده ۱۱ هزار تومانی برگشت. افزایش عرضه، قیمت درهم را در هفته‌ای که گذشت در هم شکست.

با نگاه اجمالی می‌توان نتیجه گرفت تغییر رییس بانک مرکزی بستر را برای کاهش قیمت دلار فراهم کرد، اما این اسکناس آمریکایی نسبت به سیاست‌های دولتی ایمن شده و با اینکه در ۸ روز گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شد، اما راه خود را می‌رود. فاکتور‌های موثر بر افزایش نرخ ارز هنوز پابرجاست و این باعث شده نزول دلار متوقف شود و برای ماندن در محدوده ۳۹ هزار تومانی مقاومت کند. هر چند اثر سیگنال‌های منفی سیاسی به مثابه اهرم فشار بر این بازار عمل می‌کند و می‌تواند دوباره قیمت دلار را به محدوده‌های بالاتر بکشاند، کمااینکه این اسکناس آمریکایی پتانسیل همراهی با روند‌های صعودی را نیز دارد.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب