همسان سازی حقوق بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان جدید

همسان سازی حقوق بازنشستگان در مرحله جدید | حقوق بازنشستگان در سال آینده دو برابر شد؟

بازنشستگان نسبت به تلاش برای تجمیع صندوق‌های بازنشستگان معترضند.

همسان سازی حقوق بازنشستگان در مرحله جدید | حقوق بازنشستگان در سال آینده دو برابر شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

همسان سازی حقوق بازنشستگان هر ساله با تصمیم دولت تغییر می کند و افزایش می یابد. همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از دغدغه های اصلی بازنشستگان است. همسان سازی حقوق بازنشستگان با نوسان تورم باید تغییر کند و متناسب با آن باید بیشتر شود تا امرار معاش بازنشستگان دچار مشکل نشود .حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان کشوری) از دو فقره افزایش​ همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری خبر داد. افزایش همسان سازی حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی است.

بازنشستگان نسبت به تلاش برای تجمیع صندوق‌های بازنشستگان معترضند.

روز گذشته لطیفی (رئیس سازمان امور استخدامی کشور و معاون رئیس جمهور) گفت: تجمیع صندوق‌های بازنشستگی با اینکه قانون مجلس شورای اسلامی است، اما همچنان بر زمین مانده است.

به گفته وی، باید در این راستا تلاش شود تا بهره‌وری صندوق‌ها افزایش یابد.

مروتی (بازنشسته کارگری) در انتقاد از این موضع‌گیری‌ها می‌گوید: تجمیع صندوق‌ها و قرار دادن همه آن‌ها زیرمجموعه دولت، تصمیم غلطی‌ست که در نهایت به ضرر بازنشستگان و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی تمام می‌شود.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی یک صندوق بیمه‌ای مستقل است که در اساسنامه‌ی آن، این استقلال تصریح شده؛ نباید این صندوق را با سایر صندوق‌های ورشکسته و دولتی تجمیع کنند و به یک نهاد دولتی بدل نمایند.

این بازنشسته خطاب به معاون رئیس جمهور می‌گوید: برای بهره‌وری صندوق‌ها، بدهی انباشته خود را به آن‌ها بپردازید؛ دولت ششصد هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است اگر این بدهی پرداخت شود دیگر نیازی به هیچ راهکاری برای بهره‌وری نیست.

به گفته‌ی وی، معادلات و روابط بیمه‌ای صندوق‌ها با هم متفاوت است و تجمیع آن‌ها در شرایط فعلی به ضرر کارگران و بیمه‌شدگان است؛ چراکه همه دارایی‌هایشان به تاراج خواهد رفت درحالیکه راه‌حل درست و قانونی، به رسمیت شناختن استقلال تامین اجتماعی و غیردولتی‌سازی آن است.

همسان سازی حقوق بازنشستگان صادقی در ادامه به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تورم امروز نتیجه‌ی سیاستهای اقتصادی است و چوبِ آن بر سر کارگران و بازنشستگان خورده است. در ابتدای دولت فقر مطلق۲۵درصد بود و الان به ۳۰ تا ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این سیاست‌ها فقرا را فقیرتر و اغنیاء را ثروتمندتر کرده است.

وی به ترمیم حقوق کارگران و بازنشستگان دولت اشاره کرد و گفت: برای افزایش حقوق بازنشستگان مدت‌ها تعلل کردند اما حقوق بخش خود را دو روزه افزایش دادند. این عین تبعیض است.

صادقی به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تکلیف متناسب‌سازی باید مشخص شود. اگر ندارید سهام بانک رفاه را به ما واگذار کنید. ۹ ماه از سال ۱۴۰۱ گذشته اما حاضر نیستید سر این موضوع با ما جلسه بگذارید.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: اگر وضع سازمان تأمین اجتماعی بحرانی است، وضع زندگی بازنشستگان از آن بحرانی‌تر است. اگر سازمان به دلیلِ به هم خوردن نسبت پشتیبانی و ورودی و خروجی و بدهیِ کلانِ دولت به آن دچار مشکل شده است، بازنشستگان هم به دلیلِ تورم دچار مشکل شده‌اند.

صادقی به بیمه تکمیلی اشاره کرد و گفت: ما بیمه تکمیلی را از روی رضایت نپذیرفتیم. اگر مسئولان به تکلیف خود عمل می‌کردند و قانون الزام را رعایت می‌کردند، ما دیگر به بیمه تکمیلی نیازی نداشتیم.

وی گفت: به جایی رسیدیم که شرکتِ ورشکسته‌ای به نام آتیه‌سازان حافظ برای ما ناز می‌کند! اسم آنچه به ما می‌دهند نه بیمه تکمیلی بلکه بیمه‌ی مکمل است و ما آن را پذیرفتیم تا پرداخت از جیبِ بیمه شده کاهش پیدا کند اما برعکس شده است. بیمه شده پول بیشتری بابتِ درمان از جیب خود می‌پردازد.

صادقی گفت: بیمه تکمیلی یعنی گرفتنِ صد درصد هزینه‌ی درمان، اما ما درصد کوچکی از هزینه را آن هم به سختی دریافت می‌کنیم. بسیاری از بیماران سرطانی و صعب العلاج ما امروز خانه و زندگی خود را می‌فروشند تا هزینه‌ی درمان بدهند. این مغایر با قانون الزام است.

تأکید کرد: ما در ابتدا باید به دنبال اجرای قانون الزام باشیم و بعد به سراغ بیمه تکمیلی برویم. آنچه باعث شده امروز به سمت بیمه تکمیلی برویم، ناکارآمدی قانون الزام است. چرا سازمان می‌تواند ۵۰هزار میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی بدهد اما نمی‌تواند این رقم را برای بیمارستان‌های خود هزینه کند؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در ادامه به متناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان تامین اجتماعی متناسب‌سازی صورت گرفت. قرار بود اگر افزایش حقوق مبتنی بر ماده ۹۶ و ۱۱۱ نبود، با متناسب‌سازی این فاصله پر شود. اگرچه من نگران بودم این موضوع بدعت شود و دولت هرساله به جای مصوبه‌ی شورایعالی کار و تامین اجتماعی برای ما تصمیم بگیرد که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

دیدگاه خود را ارسال کنید