قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت طلا اول هفته ای شوک وارد کرد | قیمت طلا امروز 15 بهمن به چند رسید؟ + جدول

جدیدترین قیمت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار امروز ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ را می‌توانید در گزارش زیر مشاهده کنید.

قیمت طلا اول هفته ای شوک وارد کرد | قیمت طلا امروز 15 بهمن به چند رسید؟ + جدول
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

قیمت طلا شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ اعلام شد . بر این اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۲ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار ۲ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس طلا در بازار‌های جهانی ۱۹۱۴ دلار به فروش می‌رسید. گفتنی است ، قیمت مثقال طلا به ۹ میلیون و ۴۳۴ هزار تومان رسیده است.

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

جدول قیمت انواع طلا

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 75021,780,000
طلای ۲۴ عیار29,040,000
طلای 18 عیار / 74021,489,000
طلای دست دوم21,489,490
آبشده کمتر از کیلو94,360,000
مثقال طلا94,340,000
انس طلا1,914.70

قیمت طلا دوباره صعودی شد!

در حالی که اخیرا فدرال رزرو اعلام کرده است که تورم در حال کاهش است، بازارها نگران آن هستند که این پیش‌بینی‌ها به سبب اتخاذ برخی سیاست‌های دیگر محقق نشود. ادعاهای بیکاری در هفته قبل به طور غیرمنتظره ای کاهش یافت، در حالی که سایر داده ها نشان داد که فروش خودرو در آمریکا در ژانویه افزایش یافته است.

با توجه به اینکه تورم بالا می‌تواند نرخ بهره را در سال جاری افزایش دهد، یک سناریوی منفی برای بازارهای طلا و فلزات بازگشت مجدد و پردوام شاخص به روند صعودی است.

امروز هر اونس طلا با 0.2 درصد افزایش به 1915.37 دلار رسید، در حالی که قیمت معاملات آتی طلا با 0.1 درصد کاهش به 1929.50 دلار در هر اونس رسید. هر دو این موارد در ساعات اولیه دیروز به بالاترین سطح 9 ماهه رسیدند سپس نزدیک به 2 درصد سقوط کردند.

مرز تعادل قیمت طلا در بازار طلا

محمد کشتی آرای گفت: بعد از نوسانات شدید قیمتی طلا و سکه در هفته‌های گذشته، هفته آرامی را در این بازار پشت سر گذاشتیم.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: نخست، قیمت جهانی طلا و در وهله دوم قیمت دلار و ارز و سوم، عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت طلا و سکه در بازار داخلی است. بعد از نوسانات شدید قیمت دلار در هفته‌های گذشته، با توجه به کنترل قیمت دلار و ارز در هفته اخیر توسط بانک مرکزی، عامل نخست موثر در افزایش قیمت طلا در بازار داخل تا حدودی کنترل شده است.

ترکش‌های افزایش اونس جهانی به بازار طلای ایران

این کارشناس بازار طلا و سکه با تشریح عامل دوم موثر بر قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، گفت: عامل دوم موثر بر قیمت طلا و سکه، قیمت جهانی اونس طلاست. قیمت هر اونس طلا در ابتدای هفته ۱۹۲۷ دلار بود که روز سه شنبه از التهاب آن کاسته شد و کاهش ۲۲ دلاری قیمت اونس جهانی در روز سه شنبه باعث شد که سکه امامی هم به کانال ۲۳ میلیون تومان کاهش پیدا کند، ولی روز چهارشنبه و در جریان بازار مجددا قیمت جهانی طلا با ۲۰ دلار افزایش به ۱۹۲۵ دلار رسید که موجب بازگشت قیمت سکه به کانال ۲۴ میلیون تومان شد.

کشتی آرای عامل سوم موثر بر قیمت طلا و سکه را «عرضه و تقاضا» دانست و به اقتصاد ۲۴ گفت: طبیعتا زمانی که بازار هیجانی است، تعادل عرضه و تقاضا به هم می‌خورد و این مساله باعث ایجاد حباب کاذب در قیمت طلا و سکه می‌شود؛ بنابراین با توجه به ثبات نسبی قیمت طلا و دلار در هفته اخیر، عرضه و تقاضا تعادل داشت و در نتیجه حباب سکه هم تغییری نکرد.

چوب جادویی قیمت سکه را رام کرد!

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به ادامه عرضه ربع سکه در بورس گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز ۱۴۰۲ و افزایش تقاضای خرید سکه به ویژه ربع سکه به دلیل ارزان‌تر بودن آن نسبت به سایر قطعات سکه، پیش فروش ربع سکه در بورس باعث می‌شود این قطع سکه در بازار افزایش قیمت نداشته باشد و در کانال ۹ میلیون تومانی نوسان کند یعنی اختلاف قیمت ربع سکه در بورس و در بازار آزاد یک میلیون تومان است که این یک میلیون تومان در طول هفته اخیر ثابت مانده است.

کشتی آرای ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر در چند روز آینده اتفاق خاصی در حوزه اقتصادی و سیاسی پیش نیاید، قیمت طلا و سکه حداقل در یک هفته آینده در همین محور فعلا باقی بماند.

الان زمان مناسبی برای خرید طلاست؟

این کارشناس طلا و سکه در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ که آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلاست یا نه، گفت: اتفاقات غیرقابل پیش بینی یا تحولات غیرقابل پیش بینی در دست کسی نیست که بتوانیم تاثیر آن‌ها را بر بازار ببینیم، اما جدا از این مسائل، روند بازار طلا و سکه در کوتاه مدت قابل رصد است.

کشتی آرای ادامه داد: اگر کسی می‌خواهد طلا بخرد در مواقعی که بازار آرامش دارد و قیمت‌ها باثبات است اقدام به خرید طلا و سکه کند مثل زمانِ حالِ حاضر، زیرا زمانی که قیمت‌ها هیجانی است، فاصله خرید و فروش به دلیل ریسک بالا زیاد می‌شود و خرید و فروش با ریسک بالا همراه است.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب