همسان سازی حقوق بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان جدید

دور جدید همسان سازی حقوق بازنشستگان آغاز شد | افزایش حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟

روز گذشته بازنشستگان سایر سطوح کارگری از عدم پرداخت معوقات بهمن انتقاد کردند. قرار بود در این ماه، یک ماه از مابه‌التفاوت بازنشستگان سایر سطوح برقرار شود

دور جدید همسان سازی حقوق بازنشستگان آغاز شد | افزایش حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

همسان سازی حقوق بازنشستگان هر ساله با تصمیم دولت تغییر می کند و افزایش می یابد. همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از دغدغه های اصلی بازنشستگان است. همسان سازی حقوق بازنشستگان با نوسان تورم باید تغییر کند و متناسب با آن باید بیشتر شود تا امرار معاش بازنشستگان دچار مشکل نشود .حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان کشوری) از دو فقره افزایش​ همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری خبر داد. افزایش همسان سازی حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی است.

روز گذشته بازنشستگان سایر سطوح کارگری از عدم پرداخت معوقات بهمن انتقاد کردند. قرار بود در این ماه، یک ماه از مابه‌التفاوت بازنشستگان سایر سطوح برقرار شود.

علی دهقان کیا (رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران) در این رابطه می‌گوید: معوقات بهمن در حال پرداخت است؛ برای گروهی از بازنشستگان با تاخیر پرداخت شده و برای گروهی دیگر نیز در حال واریز شدن است.

او ادامه می‌دهد: فقط مساله این است که این ماه مابه‌التفاوت‌ها با یک یا دو روز تاخیر پرداخت می‌شود؛ این تاخیر نیز چنانچه بارها گفته شده به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های دولت است؛ سازمان کمبود نقدینگی دارد و برای پرداخت مطالبات مزدی بازنشستگان دچار مشقت شده است؛ اگر این روند اصلاح نشود و دولت اهتمامی برای پرداخت بدهی کلان خود نداشته باشد، سال بعد اوضاع بدتر می‌شود.

دهقان‌کیا در مورد سرنوشت باقیمانده متناسب‌سازی گفت: قرار است کمیته‌ای برای نحوه اجرا و تامین اعتبارِ بیست و پنج درصد باقیمانده متناسب‌سازی سال قبل تشکیل شود؛ به نظر نمی‌رسد قبل از پایان سال، احکام صادر شود؛ منتها امیدواریم موضوع را با جدیت پیگیری کنند و هرچه زودتر باقیمانده متناسب‌سازی اجرا و معوقات آن به بازنشستگان پرداخت شود.

همسان سازی حقوق بازنشستگان صادقی در ادامه به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تورم امروز نتیجه‌ی سیاستهای اقتصادی است و چوبِ آن بر سر کارگران و بازنشستگان خورده است. در ابتدای دولت فقر مطلق۲۵درصد بود و الان به ۳۰ تا ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این سیاست‌ها فقرا را فقیرتر و اغنیاء را ثروتمندتر کرده است.

وی به ترمیم حقوق کارگران و بازنشستگان دولت اشاره کرد و گفت: برای افزایش حقوق بازنشستگان مدت‌ها تعلل کردند اما حقوق بخش خود را دو روزه افزایش دادند. این عین تبعیض است.

صادقی به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تکلیف متناسب‌سازی باید مشخص شود. اگر ندارید سهام بانک رفاه را به ما واگذار کنید. ۹ ماه از سال ۱۴۰۱ گذشته اما حاضر نیستید سر این موضوع با ما جلسه بگذارید.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: اگر وضع سازمان تأمین اجتماعی بحرانی است، وضع زندگی بازنشستگان از آن بحرانی‌تر است. اگر سازمان به دلیلِ به هم خوردن نسبت پشتیبانی و ورودی و خروجی و بدهیِ کلانِ دولت به آن دچار مشکل شده است، بازنشستگان هم به دلیلِ تورم دچار مشکل شده‌اند.

صادقی به بیمه تکمیلی اشاره کرد و گفت: ما بیمه تکمیلی را از روی رضایت نپذیرفتیم. اگر مسئولان به تکلیف خود عمل می‌کردند و قانون الزام را رعایت می‌کردند، ما دیگر به بیمه تکمیلی نیازی نداشتیم.

وی گفت: به جایی رسیدیم که شرکتِ ورشکسته‌ای به نام آتیه‌سازان حافظ برای ما ناز می‌کند! اسم آنچه به ما می‌دهند نه بیمه تکمیلی بلکه بیمه‌ی مکمل است و ما آن را پذیرفتیم تا پرداخت از جیبِ بیمه شده کاهش پیدا کند اما برعکس شده است. بیمه شده پول بیشتری بابتِ درمان از جیب خود می‌پردازد.

صادقی گفت: بیمه تکمیلی یعنی گرفتنِ صد درصد هزینه‌ی درمان، اما ما درصد کوچکی از هزینه را آن هم به سختی دریافت می‌کنیم. بسیاری از بیماران سرطانی و صعب العلاج ما امروز خانه و زندگی خود را می‌فروشند تا هزینه‌ی درمان بدهند. این مغایر با قانون الزام است.

تأکید کرد: ما در ابتدا باید به دنبال اجرای قانون الزام باشیم و بعد به سراغ بیمه تکمیلی برویم. آنچه باعث شده امروز به سمت بیمه تکمیلی برویم، ناکارآمدی قانون الزام است. چرا سازمان می‌تواند ۵۰هزار میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی بدهد اما نمی‌تواند این رقم را برای بیمارستان‌های خود هزینه کند؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در ادامه به متناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان تامین اجتماعی متناسب‌سازی صورت گرفت. قرار بود اگر افزایش حقوق مبتنی بر ماده ۹۶ و ۱۱۱ نبود، با متناسب‌سازی این فاصله پر شود. اگرچه من نگران بودم این موضوع بدعت شود و دولت هرساله به جای مصوبه‌ی شورایعالی کار و تامین اجتماعی برای ما تصمیم بگیرد که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

دیدگاه خود را ارسال کنید