قیمت مرغ | قیمت مرغ افزایش | قیمت مرغ کاهش

افزایش قیمت مرغ در بازار امروز | ارزان شدن قیمت مرغ از 23 اسفند

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت از آغاز عرضه میوه تنظیم بازار نوروز از ۲۳ اسفند خبر داد و قیمت میوه، گوشت قرمز و مرغ در میادین برای ایام نوروز را اعلام کرد.

افزایش قیمت مرغ در بازار امروز | ارزان شدن قیمت مرغ از 23 اسفند
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت از آغاز عرضه میوه تنظیم بازار نوروز از ۲۳ اسفند خبر داد و قیمت میوه، گوشت قرمز و مرغ در میادین برای ایام نوروز را اعلام کرد.

ایوب فصاحت، مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار پایتخت امروز در نشست خبری با عنوان برنامه‌های سازمان برای تنظیم بازار ایام پایانی سال و آغاز ماه رمضان، اظهار کرد: عرضه میوه تنظیم بازار شب عید در میادین میوه و تره بار سطح شهر از ۲۳ یا ۲۴ اسفند ماه آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: مبنای قیمت میوه تنظیم بازاری شب عید قیمت فعلی در میادین است، در حال حاضر هر کیلوگرم پرتقال ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان و سیب ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گفته فصاحت، میوه به اندازه نیاز مردم و حتی بیشتر برای ایام نوروز در انبار‌ها وجود دارد و تا امروز ۲ هزار تن میوه برای میادین تأمین شده است که یک هزار و ۲۰۰ آن درجا تحویل داده شده و ۸۰۰ تن دیگر ذخیره استراتژیک برای زمان نیاز است.

وی درباره قیمت انواع گوشت در میادین نیز گفت: گوشت گوساله وارداتی با قیمت هر کیلوگرم ۱۸۵ هزار تومان به میادین تحویل داده می‌شود که با قیمت حداکثر ۲۵۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

فصاحت اظهار کرد: تا چند روز آینده گوشت گوسفندی وارداتی از مسیر هوایی وارد کشور شده و برای عرضه به میادین تحویل خواهد شد.

فصاحت همچنین درباره عرضه مرغ در میادین گفت: با مذاکراتی که با وزارت جهادکشاورزی داشتیم قرار بر این است که تا چند روز آینده مرغ با قیمت ۵۸ هزار تومان در اختیار میادین قرار گیرد و ما آن را با قیمت ۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان توزیع کنیم.

وی افزود: قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد نیز برای مصرف‌کننده ۴۵ هزار تومان خواهد بود.

فصاحت این قول را داد که، قیمت مرغ در میادین هیچگاه از نرخ مصوب ۶۳ هزار تومان تجاوز نکند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در میادین قیمت کالاها نسبت به سطح شهر کمتر است، افزود: قیمت انواع میوه به صورت میانگین ۳۹ درصد، انواع سبزی و صیفی ۳۸ درصد، محصولات پروتئینی ۶ تا ۳۱ درصد و حبوبات ۱۸ درصد کمتر از قیمت میانگین سطح شهر است.

فصاحت تصریح کرد: با اقدامات سازمان میادین در شهر تهران متوسط تورم در کالای اساسی ۲ تا ۳ درصد کمتر از متوسط تورم کشوری است.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار پایتخت در ادامه از راه‌اندازی پایانه صادراتی در راستای تنظیم بازار محصولات خبر داد و گفت: هدف اصلی راه‌اندازی پایانه صادراتی مدیریت بازار در ایام خاص است و برای این پایانه زمینی به وسعت ۷۰ هکتار اختصاص یافته است.

فصاحت یادآور شد: در خصوص برخی از اقلام ناگزیر به واردات هستیم و نمی‌توان آن را انکار کرد از جمله موز که نیازمند تأمین و عرضه آن از طریق واردات هستیم.

وی معتقد است؛ بازار در شرایط خاص اخلاق مدار نیست و برای برقراری ثبات در تأمین و بازار اقلام مورد نیاز مردم ورود سازمان میادین به واردات ضروری است تا دلالان نتواند سفره مردم را با چالش روبه رو کند.

فصاحت در پاسخ به پرسشی مبنی بر برنامه سازمان میادین برای فروش آنلاین محصولات، اظهار کرد: چند روزی است که سامانه فروش آنلاین نهایی و به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است، در حال نیز مذاکره با تیم‌های حمل و نقل را آغاز کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم تا ۳۱ فروردین به صورت فراگیر در سطح تهران اجرا شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه گزارشی از اقدامات توسعه‌ای این سازمان پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۱، ۷۹ مورد بهسازی و ۱۰۰ هزار تعمیر در میادین میوه و تره بار پایتخت انجام شده، علاوه بر آن‌ها  ۶ بازار جدید نیز افتتاح شده است.

فصاحت تصریح کرد: همچنین شهرداری ۲۳۰ قطعه زمین را به ما معرفی کرده که ۱۱۶ زمین برای احداث میادین میوه و تره‌بار به تأیید رسیده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی اتاق پایش با ۵۴۰ دوربین نظارتی در این سازمان گفت: این دوربین‌ها عمدتاً کیفیت‌سنج هستند، علاوه بر آن یک تیم ویژه نظارتی ۱۲ نفری داریم که در هر ماه سه بار به میادین ‌می‌روند و کار نظارت را انجام می‌دهند.

فصاحت با اشاره به واقعی‌سازی قیمت‌ها در برخی از کالا‌های اساسی پس از اجرای اصلاح نظام یارانه‌ای، افزود: پس از واقعی‌سازی قیمت‌ها، سازمان میادین در حوزه تنظیم بازار فعالیت‌های خوبی انجام داده و در این راستا عرضه کالا‌های اساسی ۴۷ درصد و نوبت خرید ۲۱ درصد در میادین افزایش یافته است.

وی همچنین خبر داد: کار مربوط به ایجاد زنجیره تأمین در میادین آغاز شده است در همین ارتباط تفاهم نامه با وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین و عرضه کالای اساسی به امضا رسیده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار در پایان به کشاورزانی که اقدام به انبار میوه کرده‌اند هشدار داد؛ با توجه به آغاز ماه رمضان در روز‌های ابتدای نوروز و کاهش مصرف، اقدام به عرضه محصول کنند تا زیانی متوجه آن‌ها نشود.

قیمت مرغ

قیمت مرغ افزایش پیدا کرد

با تغییر ارز مرجع تأمین نهاده‌ها قیمت مرغ نیز تحت تأثیر قرار گرفت. چنانکه حتی قیمت مرغ که در هر کیلو 59 هزار و 800 تومان مصوب شد، اکنون دیگر در بازار مشاهده نمی‌شود و مرغ با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود.

محمدتقی جهانبخشی، عضو هیات مدیره انجمن جوجه یک‌روزه، در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: از 20 اردیبهشت سال جاری مرجع ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی تغییر کرد که می‌توان گفت ارز شش برابر افزایش یافت. به‌تبع آن دولت در قیمت مرغ و تخم‌مرغ تجدیدنظر کرد.

این فعال صنفی در کنار افزایش شش برابری قیمت دلار برای تأمین نهاده به افزایش هزینه حقوق و دستمزد، آب، برق و … اشاره کرد و افزود: برای مثال اگر در گذشته هزینه یک مرغداری یک میلیارد تومان بود، امروز تولیدکننده برای همان واحد تولیدی به 2.5 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد.

او این تورم را ناشی از تغییر مرجع ارز دانست و ادامه داد: همواره این فرازوفرودها در صنعت مرغداری بود. طبیعتاً زمانی که هزینه‌ها افزایش می‌یابد تقاضا کاهش پیدا می‌کند و برخی از تولیدکنندگان از این چرخه کنار می‌روند.

جهان‌بخشی در پایان درباره کاهش انگیزه ورود سرمایه‌گذار به این صنعت عنوان کرد: ورود سرمایه‌گذار به این صنعت نیازمند شناخت دقیق از این فضای کسب‌وکار است تا بتواند با تمام مشکلات موجود به تولید ادامه دهد.

حاشیه‌های قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار وارد سومین ماه خود شده است. طی دو ماه گذشته نوسان قیمت این دو ماده غذایی پرمصرف چشمگیر بوده و آنها هر روز از نرخ مصوب فاصله بیشتری گرفته‌اند.

به‌رغم کاهش تقاضا که بخش زیادی از آن ناشی از رشد قیمت تلقی می‌شود، مرغ‌داران دو ماه است که با ارائه مستندات رشد هزینه تولید و زیان‌های وارد شده از دولت می‌خواهند نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ افزایش یابد. در همین حال معاون بازرگانی وزیر جهادکشاورزی روز شنبه اعلام کرد نرخ مصوب مرغ تغییری نداشته و نخواهد داشت. این در حالی است که دولت قرار بود روز ۳۱شهریور رقم جدیدی را برای نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند.

قیمت مرغ

دولت از یک‌ماه پیش با توزیع مرغ منجمد تلاش کرد قیمت را در بازار تنظیم کند. مرغ منجمد هم‌اکنون با قیمت مصوب ۴۳هزار و ۵۰۰تومان در حال توزیع است، اما نتوانسته قیمت مرغ گرم را کاهشی کند.

رقم‌های اعلامی برای هزینه تولید و قیمت مرغ در کشتارگاه نیز نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ناچارند قیمت بالای ۷۰هزار تومان را برای مرغ بپذیرند. میانگین قیمت مرغ کشتار از خرداد ماه تا مهر افزایشی بوده و از رقم ۴۴هزار و ۳۰۰تومان به ۶۲هزار و۸۰۰تومان رسیده است. براساس داده‌های شبکه خبری صنعت مرغ‌داری و دامپروری کشور میانگین قیمت مرغ کشتار نخستین روز آبان نیز روی عدد ۶۲هزار و ۵۰۰تومان ایستاده که نشان می‌دهد مرغ‌ عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها حتی بدون سود نمی‌تواند با نرخ مصوب ۵۹.هزار و ۸۰۰تومان عرضه شود. در چنین شرایطی دولت با چه سیاستی می‌تواند قیمت مرغ را دوباره به نرخ مصوب بازگرداند؟

کاهش تقاضا برای مرغ هم‌زمان با افزایش قیمت این محصول از خرداد، باعث شد تولیدکنندگان با کاهش جوجه‌ریزی از تیرماه تلاش کنند تا حدودی زیان ناشی از رشد هزینه تولید و افت تقاضا را جبران کنند که این امر به افزایش قیمت مرغ از ابتدای شهریور ماه منجر شد.

نهاده‌های دامی و جوجه یک‌روزه، عمده هزینه تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ را تشکیل می‌دهد. قیمت مصوب نهاده‌ها به‌عنوان نخستین حلقه از زنجیره تولید دام و طیور، از اردیبهشت امسال با حذف ارز ترجیحی ۶برابر شده و هزینه تولید را برای مرغ‌داران به‌شدت افزایش داده است. قیمت جوجه یک‌روزه هم در ۳ماه گذشته ۷برابر شده است.

به‌گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی جوجه یک‌روزه که اوایل تابستان به ۲هزار تومان رسیده بود امروز ۱۵هزارتومان قیمت دارد و این رقم هزینه بزرگی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

محمد یوسفی در پاسخ به این پرسش که دولت چه راهکارهایی برای کاهش هزینه در ابتدای زنجیره تولید پیش‌ رو دارد؟ گفت: جوجه یک‌روزه‌ای که با قیمت ۱۵هزار تومان خریداری می‌شود تا به فرآوری برسد ۲۰هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود و یکی از راه‌هایی که دولت می‌تواند بخشی از هزینه‌ تولید را کاهش دهد، تعدیل قیمت این نهاده تولید است.

این مقام صنفی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان برای صادرات، مشوق‌های صادراتی را یکی از مهم‌ترین شیوه‌های حمایتی دولت عنوان کرد و افزود: درحالی‌که تمام دنیا در شرایط کاهش مصرف‌ داخلی زمینه صادرات را فراهم می‌کند در کشور ما سختگیری‌ها به‌قدری بوده که بسیاری از تولیدکنندگان از تولید فاصله گرفته‌اند.

او در واکنش به اظهارات معاون وزیر جهادکشاورزی درباره توافق با بخش خصوصی گفت: تا امروز دعوتی از فعالان بخش خصوصی نشده و جلسه‌ای هم برگزار نشده در نتیجه مشخص نیست دولت با چه سیاستی قرار است هزینه را برای تولیدکنندگان کاهش دهد. به‌گفته یوسفی، بیشتر مرغداران مشکلات شدید نقدینگی دارند و بانک‌ها نیز در این زمینه همکاری خوبی ندارند و این بر مشکلات بخش خصوصی افزوده است.

رییس اتحادیه پرنده و ماهی پیش‌بینی کرده با توجه به شرایط عرضه و تقاضا، نوسانی در بازار مرغ رخ ندهد.

چند هفته‌ای است که مرغ از نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفته و تولیدکنندگان به دلایل مختلف، اقدام به افزایش قیمت کردند.‌

قیمت مرغ

اگرچه بنابر وعده معاون اول رییس‌جمهور قرار بود نرخ مرغ تا پایان شهریور اصلاح شود، اما این وعده به رغم گذشت ۲۶ روز از مهر، هنوز محقق نشده است.

 مهدی یوسف خانی افزود: قیمت کنونی هر کیلو مرغ گرم 67 هزار تومان، هر کیلو ران مرغ ۶۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۲۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۳۰ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: قیمت هر کیلو مرغ با کاهش ۳ هزار تومان از ۴۸ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان رسیده است که اختلاف ۱۵ هزار تومانی با مرغ گرم برای مصرف کننده توجیه اقتصادی دارد. 

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از توزیع روزانه ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ تن مرغ در تهران خبر داد.

با توجه به آنکه بازار تهران تعیین کننده قیمت مرغ است؛ برآورد می شود که با افت مصرف مرغ ایام تعطیل در تهران ، قیمت هم کاهش یابد.

بنابر گفته اتحادیه پرنده و ماهی، با توجه به درخواست مرغداران مبنی بر اصلاح قیمت مرغ، موضوع در ستاد تنظیم بازار در حال کارشناسی است، پیش بینی  می شود که تا ۱۰ مهر قیمت جدید اعلام شود.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ به سبب کمبود عرضه به بالای ۶۰ هزار تومان رسیده است

ارسال نظر

 

آخرین مطالب