قیمت مرغ | قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ افزایش

افزایش باورنکردنی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ گرم کیلویی چند؟

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند در ماه رمضان از گران شدن مرغ جلوگیری کردیم و حالا نوبت به اصلاح قیمت‌ها رسیده است.

افزایش باورنکردنی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ گرم کیلویی چند؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند در ماه رمضان از گران شدن مرغ جلوگیری کردیم و حالا نوبت به اصلاح قیمت‌ها رسیده است.

قیمت مرغ از نرخ مصوب عبور کرده است. درحالی که آبان پارسال نرخ مصوب مرغ کیلویی ۶۳ هزار تومان تعیین شد، حالا فارس و تسنیم به‌عنوان رسانه‌های نزدیک به دولت از ارقام بالای ۸۰ هزار تومان برای هر کیلو مرغ نوشتند و گزارش‌های مردمی از دردسر جدید یعنی کمبود یا بهتر است بگوییم نایاب شدن مرغ در میادین میوه‌و‌تره‌بار حکایت دارد. از یک طرف مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی فروش مرغ با ارقام بالای ۶۳ هزار تومان را رسما گران‌فروشی می‌داند، اما از یک طرف دیگر معاون امور دام این وزارتخانه گفته با همکاری تولیدکنندکان جلو افزایش قیمت‌ها در ماه رمضان را گرفتیم و حالا نوبت به اصلاح قیمت‌ها رسیده است. با این اوصاف احتمالا به‌زودی شاهد افزایش نرخ جدید مصوب مرغ خواهیم بود، اما این افزایش قیمت چقدر خواهد بود؟

پیش‌بینی شماره یک؛ کیلویی ۷۲ هزار تومان

قیمت مرغ زنده از ابتدای سال چیزی حدود ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است. روز پنجم فروردین ۱۴۰۲ که اولین روز معاملاتی در بازار‌های مختلف بوده، خرده‌فروش‌ها مرغ زنده را در سراسر کشور به‌شکل میانگین کیلویی ۴۶ هزار و ۵۰ تومان می‌خریدند و الان که تقریبا یک ماه از آن روز می‌گذرد، قیمت مرغ زنده برای آن‌ها به کیلویی ۵۳ هزار و ۶۸۰ تومان رسیده است. پس جای تعجب ندارد که فروشنده‌های مرغ دیگر با نرخ مصوب کاری نداشته باشند و آن را گران‌تر از ۶۳ هزار تومان بفروشند. در این یک ماه روند بازار طوری بوده که قیمت مرغ مدام روی دور گرانی حرکت کرده و به‌عنوان مثال نسبت به قبل از تعطیلات عید فطر یعنی همین یک هفته پیش، قیمت مرغ زنده زنده از ۵۱ هزار و ۸۰۰ به ۵۳ هزار و ۶۸۰ تومان افزایش پیدا کرده است. این همان چیزی است که باعث می‌شود تولید‌کننده‌ها و فروشنده‌ها خواستار افزایش قیمت مرغ باشند و نهایتا با کمبود آن در بازار روبرو شویم. اگر فرض کنیم تولید‌کننده‌ها به همین افزایش ۱۵ درصدی قانع باشند، آنوقت با اضافه شدن این عدد قیمت جدید مرغ گرم باید به ۷۲ هزار تومان برسد. البته این خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی از قیمت جدید مرغ است و اگر قرار باشد به میزان رشد نرخ تورم به قیمت مرغ اضافه شود، با اعداد و ارقام بیشتری سروکار خواهیم داشت.

پیش‌بینی شماره دو؛ کیلویی ۹۰ هزار تومان

قیمت مرغ الان از نرخ مصوب فاصله گرفته است. آبان پارسال وزارت جهاد کشاورزی درحالی رقم ۶۳ هزار تومان را برای هر کیلو مرغ درنظر گرفت که الان خرید آن می‌تواند ۲۰ هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب تمام شود. فارس و تسنیم هم که جزو رسانه‌های نزدیک به دولت هستند از ارقام ۷۸ تا ۸۵ هزار تومانی قیمت مرغ خبر دادند و دردسر بعدی، کمبود یا بهتر است بگوییم نایاب شدن مرغ است. با این اوصاف قیمت جدید مرغ باید چقدر باشد که تولید‌کننده‌ها را راضی کند؟ مرکز آمار اسفند پارسال نرخ تورم سالانه را حدود ۴۶ درصد اعلام کرد. در گمانه‌زنی‌هایی که درباره قیمت جدید مرغ وجود دارد، به همین عدد اشاره شده و گفته می‌شود الان که با شروع اردیبهشت مثلا ۴۵ درصد به میانگین نرخ کرایه‌های تاکسی اضافه شده، تقریبا همین سرنوشت را برای مرغ شاهد باشیم. یعنی با افزایش ۴۶ درصدی قیمت مرغ شاید در آینده نزدیک با نرخ تقریبا ۹۰ هزار تومانی برای هر کیلو طرف باشیم.

پیش‌بینی شماره سه؛ کیلویی ۸۸ هزار تومان‌

قیمت مرغ در روز‌های آینده احتمالا افزایش پیدا می‌کند. این را می‌شود از صحبت‌های اخیر معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی استنباط کرد. حسین دماوندی‌نژاد در مصاحبه‌ای رادیویی که داشته، گفته در شروع سال جدید افزایش نرخ حقوق و دستمزد و هزینه‌های جاری تولید در جلسات متعدد با دامداران و مرغداران بررسی و هزینه‌ها و قیمت‌های جدید هم استخراج شده است. دماوندی‌نژاد اضافه کرده با همکاری تولید‌کننده‌ها در ماه رمضان جلو افزایش قیمت‌ها را گرفتیم، اما با پایان ماه رمضان سراغ اصلاح قیمت‌ها می‌رویم. البته مرغداران مثل همیشه به‌جز افزایش هزینه‌های تولید، به‌چیز‌هایی مثل ماجرای تامین نهاده‌ها و خوراک طیور هم اشاره کردند و گفته می‌شود آن‌ها برای خرید سویا الان دوبرابر نرخ مصوب هزینه می‌کنند. از طرفی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید تولید‌کنندکان در نامه‌ای خواستار رقم ۷۵ هزار تومانی برای قیمت مرغ زنده هستند. یعنی چیزی نزدیک ۴۰ درصد بیشتر از نرخی که ابتدای سال وجود داشته است. حالا اگر فرض کنیم، افزایش تقریبا ۴۰ درصدی رقم ۷۵ هزار تومان برای هر کیلو مرغ زنده قطعی شود، آنوقت مردم عادی در خرده‌فروشی‌ها احتمالا برای خرید هر کیلو مرغ گرم باید نزدیک ۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت مرغقیمت مرغ افزایش پیدا کرد

با تغییر ارز مرجع تأمین نهاده‌ها قیمت مرغ نیز تحت تأثیر قرار گرفت. چنانکه حتی قیمت مرغ که در هر کیلو 59 هزار و 800 تومان مصوب شد، اکنون دیگر در بازار مشاهده نمی‌شود و مرغ با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود.

محمدتقی جهانبخشی، عضو هیات مدیره انجمن جوجه یک‌روزه، در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: از 20 اردیبهشت سال جاری مرجع ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی تغییر کرد که می‌توان گفت ارز شش برابر افزایش یافت. به‌تبع آن دولت در قیمت مرغ و تخم‌مرغ تجدیدنظر کرد.

این فعال صنفی در کنار افزایش شش برابری قیمت دلار برای تأمین نهاده به افزایش هزینه حقوق و دستمزد، آب، برق و … اشاره کرد و افزود: برای مثال اگر در گذشته هزینه یک مرغداری یک میلیارد تومان بود، امروز تولیدکننده برای همان واحد تولیدی به 2.5 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد.

او این تورم را ناشی از تغییر مرجع ارز دانست و ادامه داد: همواره این فرازوفرودها در صنعت مرغداری بود. طبیعتاً زمانی که هزینه‌ها افزایش می‌یابد تقاضا کاهش پیدا می‌کند و برخی از تولیدکنندگان از این چرخه کنار می‌روند.

جهان‌بخشی در پایان درباره کاهش انگیزه ورود سرمایه‌گذار به این صنعت عنوان کرد: ورود سرمایه‌گذار به این صنعت نیازمند شناخت دقیق از این فضای کسب‌وکار است تا بتواند با تمام مشکلات موجود به تولید ادامه دهد.

حاشیه‌های قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار وارد سومین ماه خود شده است. طی دو ماه گذشته نوسان قیمت این دو ماده غذایی پرمصرف چشمگیر بوده و آنها هر روز از نرخ مصوب فاصله بیشتری گرفته‌اند.

به‌رغم کاهش تقاضا که بخش زیادی از آن ناشی از رشد قیمت تلقی می‌شود، مرغ‌داران دو ماه است که با ارائه مستندات رشد هزینه تولید و زیان‌های وارد شده از دولت می‌خواهند نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ افزایش یابد. در همین حال معاون بازرگانی وزیر جهادکشاورزی روز شنبه اعلام کرد نرخ مصوب مرغ تغییری نداشته و نخواهد داشت. این در حالی است که دولت قرار بود روز ۳۱شهریور رقم جدیدی را برای نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند.

قیمت مرغدولت از یک‌ماه پیش با توزیع مرغ منجمد تلاش کرد قیمت را در بازار تنظیم کند. مرغ منجمد هم‌اکنون با قیمت مصوب ۴۳هزار و ۵۰۰تومان در حال توزیع است، اما نتوانسته قیمت مرغ گرم را کاهشی کند.

رقم‌های اعلامی برای هزینه تولید و قیمت مرغ در کشتارگاه نیز نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ناچارند قیمت بالای ۷۰هزار تومان را برای مرغ بپذیرند. میانگین قیمت مرغ کشتار از خرداد ماه تا مهر افزایشی بوده و از رقم ۴۴هزار و ۳۰۰تومان به ۶۲هزار و۸۰۰تومان رسیده است. براساس داده‌های شبکه خبری صنعت مرغ‌داری و دامپروری کشور میانگین قیمت مرغ کشتار نخستین روز آبان نیز روی عدد ۶۲هزار و ۵۰۰تومان ایستاده که نشان می‌دهد مرغ‌ عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها حتی بدون سود نمی‌تواند با نرخ مصوب ۵۹.هزار و ۸۰۰تومان عرضه شود. در چنین شرایطی دولت با چه سیاستی می‌تواند قیمت مرغ را دوباره به نرخ مصوب بازگرداند؟

کاهش تقاضا برای مرغ هم‌زمان با افزایش قیمت این محصول از خرداد، باعث شد تولیدکنندگان با کاهش جوجه‌ریزی از تیرماه تلاش کنند تا حدودی زیان ناشی از رشد هزینه تولید و افت تقاضا را جبران کنند که این امر به افزایش قیمت مرغ از ابتدای شهریور ماه منجر شد.

نهاده‌های دامی و جوجه یک‌روزه، عمده هزینه تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ را تشکیل می‌دهد. قیمت مصوب نهاده‌ها به‌عنوان نخستین حلقه از زنجیره تولید دام و طیور، از اردیبهشت امسال با حذف ارز ترجیحی ۶برابر شده و هزینه تولید را برای مرغ‌داران به‌شدت افزایش داده است. قیمت جوجه یک‌روزه هم در ۳ماه گذشته ۷برابر شده است.

به‌گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی جوجه یک‌روزه که اوایل تابستان به ۲هزار تومان رسیده بود امروز ۱۵هزارتومان قیمت دارد و این رقم هزینه بزرگی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

محمد یوسفی در پاسخ به این پرسش که دولت چه راهکارهایی برای کاهش هزینه در ابتدای زنجیره تولید پیش‌ رو دارد؟ گفت: جوجه یک‌روزه‌ای که با قیمت ۱۵هزار تومان خریداری می‌شود تا به فرآوری برسد ۲۰هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود و یکی از راه‌هایی که دولت می‌تواند بخشی از هزینه‌ تولید را کاهش دهد، تعدیل قیمت این نهاده تولید است.

این مقام صنفی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان برای صادرات، مشوق‌های صادراتی را یکی از مهم‌ترین شیوه‌های حمایتی دولت عنوان کرد و افزود: درحالی‌که تمام دنیا در شرایط کاهش مصرف‌ داخلی زمینه صادرات را فراهم می‌کند در کشور ما سختگیری‌ها به‌قدری بوده که بسیاری از تولیدکنندگان از تولید فاصله گرفته‌اند.

او در واکنش به اظهارات معاون وزیر جهادکشاورزی درباره توافق با بخش خصوصی گفت: تا امروز دعوتی از فعالان بخش خصوصی نشده و جلسه‌ای هم برگزار نشده در نتیجه مشخص نیست دولت با چه سیاستی قرار است هزینه را برای تولیدکنندگان کاهش دهد. به‌گفته یوسفی، بیشتر مرغداران مشکلات شدید نقدینگی دارند و بانک‌ها نیز در این زمینه همکاری خوبی ندارند و این بر مشکلات بخش خصوصی افزوده است.

رییس اتحادیه پرنده و ماهی پیش‌بینی کرده با توجه به شرایط عرضه و تقاضا، نوسانی در بازار مرغ رخ ندهد.

چند هفته‌ای است که مرغ از نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفته و تولیدکنندگان به دلایل مختلف، اقدام به افزایش قیمت کردند.‌

قیمت مرغاگرچه بنابر وعده معاون اول رییس‌جمهور قرار بود نرخ مرغ تا پایان شهریور اصلاح شود، اما این وعده به رغم گذشت ۲۶ روز از مهر، هنوز محقق نشده است.

 مهدی یوسف خانی افزود: قیمت کنونی هر کیلو مرغ گرم 67 هزار تومان، هر کیلو ران مرغ ۶۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۲۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۳۰ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: قیمت هر کیلو مرغ با کاهش ۳ هزار تومان از ۴۸ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان رسیده است که اختلاف ۱۵ هزار تومانی با مرغ گرم برای مصرف کننده توجیه اقتصادی دارد. 

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از توزیع روزانه ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ تن مرغ در تهران خبر داد.

با توجه به آنکه بازار تهران تعیین کننده قیمت مرغ است؛ برآورد می شود که با افت مصرف مرغ ایام تعطیل در تهران ، قیمت هم کاهش یابد.

بنابر گفته اتحادیه پرنده و ماهی، با توجه به درخواست مرغداران مبنی بر اصلاح قیمت مرغ، موضوع در ستاد تنظیم بازار در حال کارشناسی است، پیش بینی  می شود که تا ۱۰ مهر قیمت جدید اعلام شود.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ به سبب کمبود عرضه به بالای ۶۰ هزار تومان رسیده است

دیدگاه خود را ارسال کنید