قیمت سکه | قیمت سکه در بازار | افزایش قیمت سکه

کاهش ناگهانی قیمت سکه در بازار امروز | پیش بینی عجیب از قیمت سکه در هفته آینده

سیگنال سفر رئیسی به دمشق توانست روند قیمت در بازارهای مالی را کاهشی کند. این در حالی بود که روز گذشته طلا بر مدار انس جهانی چرخید و افزایش قیمت داشت. قیمت سکه نیز با دلار یار شد.

کاهش ناگهانی قیمت سکه در بازار امروز | پیش بینی عجیب از قیمت سکه در هفته آینده
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت سکه این روزها در نوسان است. قیمت سکه روز گذشته کاهشی شد. قیمت سکه عاملی برای افزایش خریداران شد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی بسیار مهم و تاثیرگذار است. قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

سیگنال سفر رئیسی به دمشق توانست روند قیمت در بازارهای مالی را کاهشی کند. این در حالی بود که روز گذشته طلا بر مدار انس جهانی چرخید و افزایش قیمت داشت. قیمت سکه نیز با دلار یار شد.

روز گذشته ورود قیمت انس جهانی طلا به محدوده ۲۰۰۰ دلاری توانست قیمت طلا در بازارهای داخلی را با خود همراه کند. این رشد قیمت به مذاق سکه خوش نیامد و صبح روز چهارشنبه، قیمت سکه با کاهش قیمت دلار، ارزان شد. دیروز قیمت طلا و سکه در یک روند نامتوازن قرار داشتند.

سه‌شنبه شب، قیمت انس‌ جهانی طلا توانسته بود پس از ۱۴ روز به قله ۲۰۰۰ دلاری برگردد. این محدوده فعلا برای طلای جهانی محفوظ است و با قیمت ۲۰۱۱ دلار معامله می‌شود.

قدرت‌نمایی تورم در بازار فلز گرانبها

در همین راستا علی صادقین تحلیلگر بازارهای مالی با اشاره به سیگنال سفر رئیسی به دمشق به تجارت‌نیوز گفت: «این اخبار می‌تواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجا که قیمت دلار تاثیر ۷۰ درصدی بر بازار طلا و سکه دارد می‌تواند قیمت طلا و سکه را نیز در کانال‌های پایین‌تر قرار دهد.»

وی با اشاره به موضوع تورم خاطرنشان کرد: «تاثیر اخبار می‌تواند روند کوتاه‌‌مدت در بازارها را متاثر سازد؛ این در حالی است که تورم در اقتصاد و بازارهای مالی در میان‌مدت و بلندمدت قدرت‌نمایی می‌کند.»

وی تورم سال جاری را ۵۰ درصد عنوان کرد و گفت: «معتقدم با این مقدار تورم روند قیمت طلا و سکه افزایشی است. مگر اینکه در کوتاه‌مدت بازارها تحت تاثیر اخبار بین‌المللی قرار بگیرند.»

توافق با همسایگان جایگزین برجام شد؟

روز گذشته علاوه بر خبر احتمال آغاز نصب دوباره دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی اتمی در برخی از سایت‌های اتمی ایران، سفر رئیس جمهوری به دمشق نیز به بازارهای مالی سیگنال مساعد داد.  پیش از این نیز بهبود روابط سیاسی با کشورهای مجاور توانسته بود در کوتاه‌مدت روند قیمت در بازارهای مالی را تعدیل کند. به اعتقاد تحلیلگران بازار، فعلا مراوده با کشورهای همسایه جایگزین‌ سیگنال‌های برجامی شده است.

از بازار چه خبر؟

روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی با کاهش ۴۱۷ هزار تومانی قیمت، با رقم ۳۳ میلیون و ۳۸۴ هزار تومان در بازار معامله شد. سکه بهار نیز روز سه‌شنبه کانال ۳۰ میلیون تومانی را ترک کرده بود و دیروز نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۹ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

از صبح روز گذشته،  نیم سکه و ربع سکه  هر کدام ۱۰۰ هزار تومان ارزان شدند. این مقدار کاهش تا بعد از ظهر دیروز نیز ادامه داشت. نیم سکه با قیمت ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مبادله شد. ربع سکه نیز به قیمت ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

سکه گرمی روز گذشته نیز همانند روز سه‌شنبه با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت روز را آغاز کرد. این قطعه با قیمت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

دیروز حباب سکه بهار ۲۳۲ هزار تومان و نیم سکه ۶۶ هزار تومان رشد داشتند. حباب سایر قطعات سکه نیز کاهش داشت. حباب سکه گرمی ۱۶۰ هزار تومان و سکه امامی ۶۷ هزار تومان ریخت.

قیمت طلا برخلاف روند کاهشی روز سه‌شنبه، دیروز بر مدار رشد قیمت طلای جهانی قرار گرفت. هر مثقال طلا نزدیک به ۴۵ هزار تومان افزایش داشت و با قیمت ١١ میلیون و ۸۶۳ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز افزایش ۱۰ هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۷۳۲ هزار تومان مبادله شد.

قیمت سکهمهار قیمت سکه در دستور کار دولت

قیمت دلار در هفته گذشته مانند دلار روند صعودی داشت و به کانال ۱۶ میلیون تومان رسید. امروز نیز سکه از کانال جدید عبور و به محدوده ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. واضح است که قیمت سکه و طلا دنباله‌روی نرخ دلار هستند. البته قیمت انس جهانی طلا نیز هفته گذشته  به یک هزار و ۶۲۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۴ دلار کاهش قیمت را  شاهد بودیم.

افزایش قیمت طلا و سکه در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که با توجه به ثبات قیمت دلار، بازار طلا و سکه هم بازار با ثباتی است و فعلا نباید چشم انتظار افزایش قیمت طلا بود.

هر چند که ثبات بازار دلار توسط بازارساز و با سیاست‌های بانک مرکزی بر مدار آرامش بود اما به نظر می‌رسد دولت برای مهار قیمت طلا و سکه و همچنین کاهش حباب سکه راهکار انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه را در دستور کار قرار داده است.

حباب سکه حذف می‌شود؟

حباب سکه از تابستان رکورد زده، به طوری که حباب تمام سکه امامی به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حباب ربع سکه هم نزدیک به ۵۰ درصد قیمت این‌قطعه از سکه است. بانک مرکزی برای اینکه رشد بازار سکه را تعدیلی کند روز پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ از انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه خبر داد.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

در حالی که قیمت طلا قله‌های جدید قیمتی را فتح می‌کند و از بازار سقف‌شکن دلار در داخل کشور تاثیر می‌گیرد قیمت انس جهانی دیروز و امروز هم روند افزایشی داشت. در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۶۵۵٫۰۳ دلار است و طی دو روز گذشته ۲۸ دلار رشد قیمت داشته است.

با رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز محدوده‌های قیمتی جدیدی را تجربه کرده است. قیمت‌ سکه هم اکنون در بالاترین قیمت تاریخی خود قرار دارد و به نظر می‌رسد اخبار نامساعدی که در روزهای اخیر از کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی می‌شنویم بیش از پیش بر بازارهای مالی اثر گذاشته است.

طی روزهای گذشته خروج سرمایه‌ای که از بورس به سوی بازار ارز و طلا و سکه سرازیر شد اثر بسیاری بر رشد این بازارها داشت. باید دید کاهش قیمت کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا در روزهای آینده با توجه به مهار قیمت دلار، شدنی است و آیا نهادهای تصمیم‌گیر برنامه‌ای برای کاهش التهابات بازار دارند؟

روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت در حدود ۱۶ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد و ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این قطعه از سکه در ابتدای هفته در پله‌های آخر محدوده ۱۳ میلیون تومانی در نوسان بود.

نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام با ۱۵۰ هزار تومان رشد قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در بازار معامله شدند. سکه گرمی اما کمترین رشد قیمت را در خانواده خود داشت و با حدود ۱۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۳ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید.

امروز با وجود رشد قیمت سکه اما حباب آن روند کاهشی داشت. حباب سکه قدیم با نزدیک به ۲۴۰ هزار تومان کاهش قیمت به حدود یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امامی نزدیک به ۱۶۰ هزار تومان کاهش داشت و به ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار تومان رسید. در میان تمام قطعات سکه تنها حباب نیم سکه ۱۵ هزار تومان رشد داشت و به نزدیک ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید.

هر مثقال طلا با افزایش حدودی ۱۴۰ هزار تومانی وارد کانال ۶ میلیون تومانی شد. هر گرم طلا ۳۲۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به یک میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید. قیمت‌ها در لحظه نگارش این گزارش با نوسان حدودی ۱۰ هزار تومانی همراه بود اما کانال‌های ذکر شده برای انواع سکه تغییری نکرد.

قیمت سکهقیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به ۱.۹۲۸ دلار (یک  هزار و ۹۲۸ دلار) رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان معامله می‌شود. شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام محصول نرخ (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  12,800,000

سکه تمام طرح قدیم 12,650,000

نیم سکه بهار آزادی 7,250,000

ربع سکه بهار آزادی 4,150,000

سکه گرمی 2,500,000

اونس جهانی یک هزار و 928 دلار و 42 سنت 

طلای ۱۸ عیار 1,289,200

پیام آمریکا به بازار سکه در ایران

شب گذشته یک خبر جدید از برجام بازار سکه در تهران را تحت تاثیر قرار داد .وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که چندان خوشبین نیست که توافق هسته ای احیا شود. بلینکن عنوان کرد، با وجود تمام تلاش هایی که برای دستیابی به توافق انجام داده ایم و با وجود این امر که این توافق برای امنیت ما بهتر خواهد بود، من چندان به دستیابی به این توافق خوشبین نیستم.

از نظر برخی از تحلیلگران بازار سکه این سیگنال می تواند قیمت سکه در بازار امروز را صعودی کند اما عده ای دیگر معتقدند  تا زمانی که اسکناس امریکایی به مرز 27 هزار و 800 تومان نرسد نمی توان انتظار صعود سکه به 12 میلیون و 800 هزار تومان را داشت.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز  18  فروردین 1401  چگونه پیش بینی کرده اند؟

دیدگاه خود را ارسال کنید